Δειξτε τα πινελα σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ηλία, όντως δεν τα εχω δείξει αλλά κάτι που δεν τα πάω καλά με τις φωτογραφίες, κάτι που βαριέμαι άστα καλύτερα.
Είναι και κάμποσα.....
Τα είχα φέρει όμως παλαιότερα σε μια συνάντηση στο Τιτάνια και μας κοιτάγανε σαν να είμαστε λίγο νούμερα :D
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εδώ :cool4 Πολλή τρίχα λέμε! :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Γιάννη μπράβο !!! πρόσθεσε καμιά 15αριά ακόμα και είσαι μέσα :D
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

...πρόσθεσε καμιά 15αριά ακόμα και είσαι μέσα
15 πινέλα ή 15 φωτογραφίες...? 8)
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τώρα θα το γράψω και ας πάει στα σκουπίδια. Βλέποντας τις φωτογραφίες, νοστάλγησα τις συναντήσεις μας. Χαθήκαμε δυστυχώς και είναι κρίμα.
Με τα περισσότερα μέλη μιλάμε, άλλοτε βρισκόμαστε και κάποιοι πολλές φορές καταφέρνουν να συναντηθούν με τρία, τέσσερα παιδιά μαζί αλλά οι ομαδικές τί έγιναν ? Μέσα στο Νοέμβριο ελπίζω να μαζευτούμε για άλλη μιά φορά εμείς της Αθήνας ( και όχι μόνο ) και να πιούμε το καφεδάκι μας παρέα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ηλία δεν έχεις άδικο, μάλλον πρέπει να αρχίσουμε να προγραμματίζουμε συνάντηση Νοεμβρίου.
Για τον Δεκέμβριο ξέρουμε, αν κατέβει και ο Άρης ή έρθει ο Κωνσταντίνος, θα κοιτάξουμε μήπως επαναλάβουμε τα περυσινά τσίπουρα ;)

Μέχρι εδώ όμως γιατί είμαστε ήδη εκτός!!!!
if you have a great shave you have a great day
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ναι, Ναι!

:btt2
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

003.JPG
τους ασβους τους εδωσα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
10
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

πινελλα.jpg
1 Hjm & 4 Omega...
4 με τριχες χοιρου και 1 συνθετικο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ας σας δείξω και τα δικά μου, αν και ο κίνδυνος να υποκύψω και να παραγγείλω έναν ασβό από την Κίνα εξακολουθεί να υπάρχει...

Εικόνα

Από αριστερά:

1) Πινέλο no name-προσφορά με δύο κρέμες Prosar: Η ιδέα της επιστροφής στο δίδυμο "κρέμα-πινέλο" είχε μπει, αλλά χρόνος για επισκέψεις σε εξειδικευμένα μαγαζιά δεν υπήρχε -έτσι νόμιζα. Επρεπε να πάει το βουνό στον Μωάμεθ. Σε τυχαία βόλτα στον Γαλαξία της γειτονιάς πέτυχα το εν λόγω πακετάκι: Αυτό ήταν! Το πινέλο είναι συνθετικό και απάλευτο, το χρησιμοποίησα μόλις δύο φορές και το κρατάω πλέον για συναισθηματικούς λόγους. Αυτό με έβαλε στο Π.Ξ., αλλά γρήγορα αντικαταστάθηκε από το...

2) Omega 10015: Θα το έχετε δει πολλές φορές στις φωτογραφίες μου στο "Ξύρισμα της ημέρας". Μικρό πινέλο των 5 ευρώ, αγορασμένο βιαστικά στα μέσα Οκτωβρίου από τον Ξένο (ο οποίος δυσανασχετούσε για την επιλογή μου και με προέτρεπε να πάρω κάτι πιο καλό). Από κάποιο σημείο και μετά δεν με βόλεψε η λαβή του, αλλά ο θύσανος είναι στιβαρός και ιδανικός για face lathering. Συμφωνώ, επίσης, με την άποψη που είχα διαβάσει κάπου στο φόρουμ ότι τα μικρά και φτηνά πινέλα της Omega σου προσφέρουν πολύ περισσότερα απ' όσο κοστίζουν.

3) Omega 10005: Τη γνώμη μου την έχω γράψει αναλυτικά εδώ. Αυτό που δεν έγραψα στην παρουσίαση είναι ότι ουσιαστικά πρόκειται για την ξύλινη εκδοχή του Omega 10049, με κοντύτερο θύσανο. Με απαλή γουρουνότριχα και μέτριο backbone, το αγόρασα με στόχο να γίνει το βασικό μου πινέλο για χρόνια. Ελπίζω να τα καταφέρει, αν και έτσι όπως έμπλεξα...

Last, but not least:

Εικόνα

Το μοναδικό πινέλο του πατέρα μου, με το οποίο έκανα κι εγώ τα παρθενικά μου ξύρισματα σε ηλικία 16-17 ετών. Μόλις μου κόλλησε η λόξα με το Π.Ξ. είχα σκεφτεί να το πάρω, αλλά δεν το έκανα. Άλλωστε, ο κοντούλης θύσανός του έχει αποκτήσει κρατήρα από τη χρήση δεκαετιών, ενώ όταν το φωτογράφιζα, διαπίστωσα ότι έχει ξεκολλήσει κιόλας από τη βάση. Δεν πειράζει, θα μείνει για πάντα εκεί, στον καθρέφτη του μπάνιου του πατρικού μου σπιτιού, όπως το έβλεπα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Ο μπαμπάς δεν το άλλαξε ποτέ. Μια φορά του είχαν φέρει ένα καινούριο για δώρο, αλλά γρήγορα το έβαλε στην άκρη. Επτάμισι χρόνια έχουν περάσει από τότε που έφυγε, αλλά κανείς δεν έχει τολμήσει να το πειράξει από τη θέση του. Πραγματικό οικογενειακό κειμήλιο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”