Πινέλο Τρίχας Αλόγου

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Λίγα λόγια γενικά για το πινέλο από τρίχα αλόγου:
Πρόκειται για ένα είδος πινέλου πολύ γνωστό και ευρέως διαδεδομένο στο Μουσουλμανικό κόσμο (για ευνόητους θρησκευτικούς λόγους δε χρησιμοποιούν γουρουνότριχα και για οικονομικούς λόγους ασβό) αλλά και μεταξύ οικολόγων και vegeterian (γιατί προέρχεται από την κουρά αλόγων χωρίς αυτά να βλάπτονται).
Γιατί δεν είναι ευρέως διαδεδομένα στο Δυτικό κόσμο; Η αιτία βρίσκεται στο ότι μεταξύ του 1915 και του 1921κατηγορήθηκαν για μολύνσεις (πολλοί δε ασθενείς κατέληξαν) και αιτία της μόλυνσης ήταν ο βάκιλλος του άνθρακα. Κατηγορήθηκαν τα πινέλλα δε γιατί τα περισσότερα συμπτώματα εμφανίζονταν στο πρόσωπο και το λαιμό. Απαγορεύτηκε η εισαγωγή πινέλων από την Ιαπωνία (από όπου προερχόταν το πινέλο τρίχας αλόγου του πρώτου προσβληθέντα) και καταστράφηκε μια μεγάλη ύποπτη παρτίδα.
Σήμερα πλέον με τους κανόνες υγειινής αλλά και τα μέσα (αντιβιοτικά κλπ) δεν τίθεται θέμα τέτοιου κινδύνου.
(τα παραπάνω δεν τα λέω φυσικά έγώ αλλά είναι μια πολύ επιφανειακή περίληψη ενός άρθρου του Βρασίδα)
Τώρα εντυπώσεις από αυτό το πινέλο που έχω και χρησιμοποίησα και ο προμηθευτής το πουλάει σαν επαγγελματικό
Εικόνα

Το τρίχωμά του είναι μακρύ και πολύ μαλακό σε σχέση με τους απλούς ασβούς (δεν έχω silvertip για να κάνω σύγκριση μαζί του), δεν ανοίγει όπως ανοίγουν τα πινέλα ασβού, δηλαδή δεν παίρνει το σχήμα "ανεμιστήρα" και δεν είχα πρόβλημα στη δημιουργία αφρού με ο,τι κι αν το δοκίμασα. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την πλευρά της χρήσης του. Όσον αφορά το κομμάτι της κατασκευής η μόνη ένστασή μου είναι στο ξύλινο κομμάτι της λαβής το οποίο δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει. Αλλά με 10 ευρώ και δύο χρόνια να κρατήσει καλά είναι.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Ευχαριστούμε για το άρθρο.

Στο κατάστημα που λες ότι αγόρασες το πινέλο, δεν βρίσκω πουθενά το όμορφο μοντέλο με τη μαύρη τρίχα που δείχνεις στη φώτο.
Βρίσκω μόνο αυτά: http://www.giftsandcare.com/en/catalog/ ... ushes.html

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τοσωστόλινκ (γιατί αυτό που έβαλες δε δουλεύει) του προϊόντος που αγόρασες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μην ξεχνας οτι και σε ιδιο "μοντελλο" δεν υπαρχει εγγυηση οτι θα παρεις αυτο που εχει η φωτο. Ειναι φυσικο προϊον, μη στανταρισμενο. Αν δεν το δεις, live, δεν μπορεις να ξερεις τι παιρνεις. Το οτι δεν λειτουργει το λινκ μπορει να σημαινει οτι προσωρινα δεν το εχουν ή οτι δεν προκειται να το ξαναεχουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Eγώ μόλις πατάω εκεί που λέει προμηθευτής το ανοίγει!

http://www.giftsandcare.com/en/catalog/ ... extra.html
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Και μενα μου ανοιξε
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τώρα ανοίγει και σε εμένα.
Πριν δεν άνοιγε, 10 φο΄ρές το κλίκαρα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Στο Gifts and care στην αριστερή στήλη πατήστε την επιλογή Barber Brushes δηλ. εδώ

Επίσης πήρα απ'αυτούς και ένα mix ασβού/αλόγου. Εντυπώσεις αργότερα.... :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Βαγγέλη ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε. Η λαβή δεν θα πάθει κάτι, αν δεν πέσει να σπάσει. Το bodyshop που έχω εγώ το έχω 2 χρόνια και δεν έχει πάθει κάτι, και είναι και αυτό της κατηγορίας € 10.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

vanm66 έγραψε: Επίσης πήρα απ'αυτούς και ένα mix ασβού/αλόγου. Εντυπώσεις αργότερα.... :megagrin
Κανενα νεο;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Δορυφέρων έγραψε:
vanm66 έγραψε: Επίσης πήρα απ'αυτούς και ένα mix ασβού/αλόγου. Εντυπώσεις αργότερα.... :megagrin
Κανενα νεο;
Έχεις δίκιο, το ξέχασα :megagrin
Αύριο αναλυτικές εντυπώσεις....
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”