Πινέλο Τρίχας Αλόγου

Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Αναμένεται

12705B

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Peyote
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 10 Ιουν 2020, 20:34
3
Has thanked: 18 times
Been thanked: 109 times

@captain_hx
το αγόρασες τελικά; εντυπώσεις; θέλω να βάλω στην γκάμα μου και ένα αλογάκι!!
έχει συμπαθητική τιμή το συγκεκριμένο!

για το προηγούμενο μοντέλο 12705 λένε ότι μαδάει πολύ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Ναι, το είχα πάρει. Με τσιμπούσαν οι τρίχες του και το έδωσα. Το δικό μου δεν έχανε τρίχες.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 330 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Έχω κάμποσα πινέλα, πολλά από αυτά όμως αχρησιμοποίητα. Δεν έχω όμως κανένα με τρίχα αλόγου. Αξίζουν τον κόπο, αν ναι τι θα προτείνατε;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος για να σου απαντήσω μιας και δεν έχω δοκιμάσει(λόγω ιδεολογίας) χοίρου και ασβού θα σου πω την άποψη μου. Εγώ προσωπικά άρχισα το πξ με πινέλο αλόγου (ένα απλό της vielong)μιας και διάβασα ότι οι τρίχες παίρνονται από την ουρά και σε κάποιες περιπτώσεις από την χαίτη μ.Όσο δεν ειχα κανένα άλλο μου φαινόταν καλό,μιας και δεν ήξερα πως είναι σε αίσθηση τ αλλά.Αργότερα που πήρα συνθετικό ,το αλόγου το παράτησα και δεν το έχω ξαναχρησιμοποιησει από τότε.Προσωπικά δεν νομίζω ότι αξίζει σαν αίσθηση στο προσωπικό,εκτος κι αν απλά θέλεις ένα έτσι, για την συλλογή.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1512
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11649 times
Been thanked: 11953 times
Ηλικία: 48

@zanxion Πινέλα αλόγου έχω δυο. Vie-long 12705, 13061. Το πρώτο είναι το κλασσικό, καλή τρίχα, ελάχιστο backbone, όχι κάτι το ιδιαίτερο αν και το εκθειάζουν πολύ στο εξωτερικό. Το δεύτερο μου άρεσε περισσότερο από όλες τις απόψεις. YMMV πάντα.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 330 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@andreop
Θα άξιζε ένα; Σε σχέση με του ασβού τι λένε;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1512
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11649 times
Been thanked: 11953 times
Ηλικία: 48

Η προσωπική μου γνώμη είναι ναι. Η απόφαση βέβαια είναι δική σου. Για σιγουριά θα σου έλεγα να δανειστείς ένα και να το δοκιμάσεις για να σχηματίσεις ιδίαν άποψη.
Το 13061 μοιάζει αρκετά με ασβό (στη μυρουδιά σίγουρα) και τσιμπάει λίγο. Aυτό το χρησιμοποιώ με σαπούνια πιο πολύ, ενώ το 12705 με κρέμες λόγω έλλειψης backbone. Αν σε ενδιαφέρει και η φιλοζωική πλευρά του πράγματος, η παραγωγοί των πινέλων κουρεύουν τη χαίτη και την ουρά του ζώου χωρίς να το κακομεταχειριστούν.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1539
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12902 times
Been thanked: 13562 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@zanxion αξίζει η εμπειρία ! Έχουν λιγότερο backbone, είναι πιο μαλακές οι τρίχες τους, με καλή συγκράτηση νερού, θέλουν περισσότερο χρόνο για να "φορτώσουν" αφρό ιδιαίτερα από σκληρά σαπούνια και χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να στεγνώσουν από εκείνα του χοίρου ή τα συνθετικά, για τα πινέλα ασβού εξαρτάται. Νομίζω η τιμή τους είναι σχετικά ανεκτή για να το δοκιμάσεις. Προσωπικά έχω το Vie-long 270924 με καλή "συμπεριφορά".
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω και εγω την γνωμη μου, εχω ενα Vie-long τωρα ποιο δεν θυμαμαι το εχω κανα τριάρι χρονια τωρα περιπου στα 25 ευρω το ειχα παρει, ασχημο δεν θα το πω αλλα δεν το προτιμω κιολασ, καπου το εχω αποθηκεύσει τωρα και δεν ξερω που, στην αρχη το δουλεψα πολυ μεχρι να δω τι γινεται, ειχε σχετικα πιο λιγεσ τριχεσ απο αυτο που περιέμενα μετα για καμια εικοσαριά ξυρισματα μάδαγε, έστρωσε μετα αλλα σιγουρα προτιμω εγω τουσ χοιρουσ σε αυτα τα λεφτα, τωρα αν ηταν πιο μεγαλο και ειχε και πιο πυκνή τριχα δεν ξερω πωσ θα ηταν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”