Το πινέλο. Διαλεξε σωστά ο νεος?

Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Όσες κρεμες και σαπούνια κι αν πάρεις, ειναι αχρηστα χωρίς πινελο, εκτός αν ειναι brushless, αλλά δεν μας νοιάζει αυτό τωρα.. :)

Το πινέλο λοιπόν με μπέρδεψε και με ταλαιπώρησε αρκετά.
Γιατί δεν ειχα ιδέα για τα ειδη και τους τύπους τους. Χοιρινά (χαχα), μοσχαρισ... εε, σόρρυ αλογίσια ήθελα να πω, ασβού και μάλιστα με κατηγορίες (premier league, championship κλπ. :D ) και να σκέφτομαι και τα καημένα τα ασβουδάκια, και τέλος τα συνθετικά.

Αφού διαβασα αρκετά για να καταλάβω τι παιζει με τις ποιοτητες και τις ιδιότητες του καθε τυπου, κατέληξα και πήρα ένα συνθετικό.
To Omega S-10018.
Κριτήριά μου ήταν ότι ειναι ευκολο στη χρήση, δεν θελει χρονο προσαρμογής όπως τα φυσικά, με σωστη χρηση αντέχει σχεδόν για πάντα, προσομοιάζει, λένε, ιδιότητες καλύτερων ποιοτικά πινέλων και ειναι οικονομικό. Ομως όλα αυτά μενει να αποδειχτούν στην πράξη. Θα δούμε...
Επίσης πηρα μια μεταλλικη βαση της Ωμέγα μαζί με το μικρό μαυρο μπωλάκι της.

Ηθελα να πάρω κι ενα "χοιρινό" που μου αρεσε, το Ωμέγα 11574. Την επομενη φορά....

Πώς βλέπετε τις επιλογές μου??
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ένα ίσον κανένα. Θα πάρεις τουλάχιστον ένα από κάθε είδους πρώτα, μετά θα αρχίσεις να παίζεις με τους διαμέτρους κατ τέλος θα τα αλλάζεις και με τα χερούλια. Όταν γονείς πιο μερακλής θα αλλάζεις και θύσανους μόνος σου και θα κάνεις και στόλο από custom λαβές.
Εκτός αν σου περάσει ως τότε και μείνεις με 1 συνθετικούλι χειμώνα καλοκαίρι. Απαπαπα

Και πάλι καλορίζικος;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

:text-lol: :text-lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Οκτ 2017, 03:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Αγαπημένο μου το S 10018. Δοκίμασε να το δουλέψεις καλά σε bowl lathering και θα συμπεριφερθεί καλύτερα και από στρωμένο χοίρο. Διαλύει κάθε σαπούνι και κάθε κρέμα για την πλάκα του και δεν κλέβει αφρό. Σίγουρα υπάρχουν και άλλα πινέλα (πιθανόν καλύτερα) αλλά το συγκεκριμένο αξίζει και με το παραπάνω να το έχεις και να το χρησιμοποιείς.
Κώστας
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω το συνθετικό στα σαπούνια για bowl αλλά και για face lathering και όταν λίγο αργότερα παρω ενα "χοιρινό" τυπου Ω 10065, να το χρησιμοποιώ με τις κρεμες. Ο λόγος ειναι ότι τα σαπουνια μου ειναι πολύ μαλακά (TFS & Proraso) και το σκληρό χοιρινό φοβαμαι ότι θα τα τσακισει. Σκεφτομαι σωστά??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 26 Οκτ 2017, 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι. Ριξε μια ματια σε σχετικα θεματα του φορουμ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Θα συμφωνήσω με τον Ηρακλή, διάβασε υπάρχει θησαυρός γνώσης εδώ μέσα, διαφωνώ όμως μαζί σου. Εγώ τα χρησιμοποιώ ανάποδα δηλαδή, συνθετικά σε κρέμες (όχι ότι δεν κάνουν δουλειά και στα σαπούνια) ασβοί και χοίροι σε σαπούνια. Βέβαια ότι σε βολέψει.
Ordo ab chao
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

Tο ότι τα δικά μου σαπουνια ειναι πολύ μαλακά, δεν μοιαζουν καθολου με σαπούνι, ειναι σαν σκληρές κρεμες, δηλ. για να καταλάβετε τα ακουμπούσα ελαφρά με το δαχτυλο και πατιοντουσαν, με το σκληρό και αστρωτο χοιρινό πινελο δεν θα εχουν θεμα? Η εντυπωση που μου εδωσαν ειναι ότι αν τα πιεσεις με το πινελο εστω και κυκλικά, θα κανουν τρυπα...
Τελος παντων εσεις ξερετε καλυτερα. Ουτως ή αλλως για την ωρα εχω μονο το συνθετικό.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Για ποια σαπούνια μιλάς Ηλία?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ilias-G
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 553
Εγγραφή: 22 Οκτ 2017, 10:54
6
Has thanked: 5684 times
Been thanked: 3922 times
Ηλικία: 58

TFS (κοκκινο-μπλε-πρασινο-κιτρινο) & Proraso (κοκκινο-πρασινο-ασπρο)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”