Zenith machurian

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ας μου πει κάποιος τη γνώμη του για το συγκεκριμένο πινέλο. Όταν ακούμε machurian πάει το μυαλό στα επετειακά simpsons. Έχει σχέση η μία τρίχα με την άλλη? Και γενικά μου κάνει εντύπωση ότι δεν πολυακούγονται (νομίζω) εδώ μέσα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Νομίζω έχει ένα ο Γιάννης (foxtrot) ... Οπότε θα μας πει την άποψη του και θα μάθουμε περισσότερα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29050 times
Ηλικία: 64

Εχω το Zenith manchurian 506U, στα 26 ή 27 mm.
Δεν είχα ποτέ simpsons, οπότε δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Ο θύσανος είναι πυκνότατος με άριστο backbone.
Ιδανική κατάσταση γιά σκληρά σαπούνια, ισοπεδώνει τα πάντα.

Είναι γεγονός πως τσιμπάει ελαφρά (ποτέ δεν με ενόχλησε το τσίμπημα ;) ) και σίγουρα, θέλει στρώσιμο, αν και είναι ασβός.
Δεν κάνει γιά splay, παρά μόνο γιά κινήσεις βαψίματος.

Θα μπορέσω να το συγκρίνω μόνο με το SOC 2band, όταν στρώσει, γιατί μέχρι στιγμής έχει μόνο 10 με 12 ξυρίσματα.
Απόσο έχω διαβάσει οι θύσανοι manchurian είναι "σκληροί" και σίγουρα δεν κάνουν γιά όσους τους ενοχλεί το τσίμπημα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Εχω το Zenith manchurian 28mm και θα σου πω ότι είναι πάρα πολύ πυκνό πινέλο.
Χάνει απο 2-3 τρίχες στα πρώτα 3-4 ξυρίσματα αλλά μετά είναι ΟΚ.
Δεν μπορώ να πω οτι τσιμπάει, η τρίχα είναι μαλακή, αλλά αν το συγκρίνω με το Mhule Silvertip που είναι απο τα απαλότερα, ε τότε ναι, τσιμπάει παραπάνω !
Backbone εξαιρετικό θα έλεγα, οφείλετε περισσότερο στην πυκνότητα θυσάνου παρά στην σκληρότητα της τρίχας.
Η λαβή πολύ όμορφη και νομίζω οτι εχει ιδανικό ύψος και φάρδος για το χέρι μου.
Ειναι λίγο ακριβότερο απο το Silvertip !!!!!!!!! ( +7 euro , χωρίς ποτέ να καταλάβω γιατί..).
Πάντως την θεωρώ καλή αγορά (VFM) και οικονομική σε σύγκριση με τα Big Brands.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Γιαννη εγω εχω δυο machurian simpsons. Οπως ειπα και στο ξυρισμα της ημερας ειναι στην αρχη λιγο (λιγο) λιγοτερο απαλη η τριχα απο τη πχ super της ιδιας εταιρειας. Το αλλο που μετραειι μερικα ξυρισματα εχει μαλακωσει αισθητα. Ομως παρα το οτι εχω ενα μικρο θεματακι με την ευαισθησια δεν με ενοχλει σε τσιμπημα. Το θεμα ειναι αν ειναι η ιδια τριχα.
Αλλα οντας φαν του face lathering απο το πρωτο ξυρισμα εκει στο προσωπο και τα πηγαν καλα.
Η τιμη τους παντως ειναι πολυ ανταγωνιστικη. Απο ποιοτητα κατασκευης ετσι οπως αυτη μερικες φορες διακρινεται με το που θα το πιασεις στο χερι?
Παντως ειμαι περιεργος που λετε οτι δεν κανει για splay. Αν εχει ο Γιωργος θα παω να το δω.
Η συγκεκριμενη τριχα ειναι απο καποιο συγκεκριμενο μερος του ζωου η οπως ξερω (νομιζω) απο ειδικη ρατσα ασβου που εκτρεφεται?
Εξακολουθει παντως να μου κανει εντυπωση το γιατ δεν πολυκυκλοφορει...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η συγκεκριμενη τριχα ειναι απο καποιο συγκεκριμενο μερος του ζωου η οπως ξερω (νομιζω) απο ειδικη ρατσα ασβου που εκτρεφεται?
Εξακολουθει παντως να μου κανει εντυπωση το γιατ δεν πολυκυκλοφορει...
Αυτο ειναι πολυ μεγαλο θεμα - ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν μελη μας που εχουν σχετικη γνωση του θεματος. Καποια στιγμη πρεπει να απαντηθει και να μην τρωμε σανο. Υπαρχουν Manchurian ? Ειναι best/pure/black με επεξεργασια finest οπως τα απλα 2band ? Παιζει κατι αλλο ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή έτσι νομίζω κι εγώ. Κάτι παίζει. Όλη η συλλογιστική εκεί οδηγεί. Και ειλικρινά είναι ευκαιρία να μας πει κάποιος.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Από το αρχείο μου,και έρευνες που είχα κάνει.

Η ιστορία ξεκίνησε από τον Charles Roberts,θέλοντας να ενισχύσει την Simpson στη Β Αμερική τότε.
Το όνομα γεννήθηκε στα διάφορα forum σε “Manchurian Badger” όπου από 'ότι μας λένε' είναι,

Από τρίχα ασβού που προέρχεται από τις ορεινές περιοχές στα βορειοανατολικά της Κίνας.
Το κλίμα της περιοχής Μαντζουρίας έχει ακραίες εποχιακές διακυμάνσεις με ζεστά καλοκαίρια και πολύ κρύους χειμώνες. Η τρίχα ασβού που προέρχεται από την περιοχή αυτή είναι μια πολύ ισχυρή και πυκνή τρίχα με ταυτόχρονα ευχάριστη αίσθηση και απαλές άκρες.

Αυτά που δέν μας λένε είναι ότι,συλλέγονται από ασβούς/μονόκερους δηλαδή διασταυρώσεις...ή ό,τι μπορεί να είναι...
Ορισμένα είδη ασβού συλλέχθηκαν και διασταυρώθηκαν για καλύτερες ποιότητες,αυτό μπορεί να είναι οτιδήποτε,από το χρώμα,τρίχες,χαρακτηριστικά,και σαφώς για να γίνει αντιληπτή αξία από την σπανιότητα.

Στο καίριο ερώτημα που είχα και εγώ,υπάρχουν όντως όλες αυτές οι κατηγορίες; και αν ναι|σε τι διαφέρουν; έχουμε:
Black Badger-Two band or Finest-Three band-Manchurian Badger-High Mountain White.κ.ο.κ.

Πριν πω την γνώμη μου,θέλω να πω πως,εκτός από τα πινέλα που πέρασαν από τα χέρια μου,έμαθα και είδα πράγματα που έφριξα,(και από τον βασανισμό των ζώων) όπως θυσάνους ασβού να πλασάρονται πανάκριβα και ήταν,έξυπνα και πονηρά τριμαρισμένοι-βαμμένοι,βαπτίσεις από pure σε Finest,και άλλα πολλά που σίγουρα δεν γίνεται να τα γράψεις σε μία δημόσια συζήτηση,και για ευνόητους λόγους,που πιστεύω να τους καταλαβαίνεται.

~ Και λόγω ότι δεν μου αρέσει να τρώω σανό είναι η αλήθεια,γιατί μία από τα ίδια είναι και για τα High Mountain White,τρίχες ασβών από ψηλά βουνά της Κίνας,που χαρακτηρίζονται από μεγάλες άσπρες άκρες,σε αντίθεση με τις ασημένιες (silvertip) δηλαδή εδώ έχουμε το [Πιάσ' το αβγό ασβό και κούρευ' το],και έχοντας υπ' όψιν πως το 95% τουλάχιστον παράγονται στην Κίνα,Εκφράζω την γνώμη μου λοιπόν πάνω στο φλέγον θέμα με πολύ διάκριση.
Που νομίζω ότι τα λέει όλα.... “The genius of their marketing strategy”
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Off topic: Τα μεσα τα συγχρονα που λεγαμε για να κοροιδευεις τον κοσμακη! Κατα τα αλλα ακουει made in Κινα ο πλανητης γη κ φευγει μακρυα! Τωρα θα παραγουν τα παντα ολα αυτοι, δε θα ξερουμε οτι τα φτιαχνουν αυτοι κ θα μας τα μοσχοπουλανε οι Αγγλοι, Γαλλοι, Πορτογαλοι για υψηλη ραπτικη!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικα οπως λεει και ο πανσοφος λαος "ψυχη βαθεια και μερες λιγες..".
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”