Simpsons Duke 3 Best vs Chubby 2 Best

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ανάμεστα στα δυο πινέλα ποιο θα επιλέγατε; Βέβαια το Chubby 2 είναι αρκετά ακριβότερο (περίπου +50% στην τιμή) οπότε εκ πρώτης όψεως φαίνεται η προφανής επιλογή αλλά από την άλλη το ακριβότερο δεν είναι πάντα και το καλύτερο. Το θέμα είναι, αν μπορεί να διατεθεί το επιπλέον ποσό αξίζει να πάει κάποιος στο Chubby 2 αντί για το Duke 3; Ή για να το θέσω αλλιώς, θα επέλεγε κανείς το Duke 3 ανεξαρτήτως τιμής;
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Το Duke 3 έχει καλύτερες αναλογίες στο δικό μου μάτι και πιο ανθρώπινο knot. Μεταξύ των δύο, αυτό θα έπερνα.
Μετά θα έπερνα και το Chubby :) , το κλασικότερο ίσως πινέλο για face lathering.
Αν πας στο Chubby, ψάξου και για estate. Θα βρεις σχετικά εύκολα. Το αναφέρω για χρηματικούς λόγους.
Έχεις εμπειρία από τρίχα best σε Simpsons; Ρωτάω γιατί μπορεί να μη σε καλύψει στην περίπτωση που θέλεις κάτι πολύ soft σε αίσθηση.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ πινέλα χοίρου και δε με ενοχλούν καθόλου σε αίσθηση οπότε δε νομίζω να θέλω κάτι πολύ soft.

Μ' ενδιαφέρει όμως η απόδοση σε face lathering γι' αυτό κοιτάζω το Chubby (καλά όχι μόνο γι' αυτό χεχε).
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Για face lathering θεωρώ καταλληλότερο το Chubby 2. Είχα και το Duke3 αλλά δεν με ικανοποίησαν και τα μεταβίβασα.
Εϊναι καθαρά θέμα feeling ποιο θα προτιμήσεις, και τα δυο κάνουν την ίδια δουλειά.

Αν όμως δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο να επιμένεις σε Simpsons, πάρε με λιγότερα χρήματα απο το Chubby, ένα Shavemac 2-band απο το gifts&care που είναι πολύ καλύτερος ο θύσανος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τα έχω και τα δύο (duke3 σε machurian και ch2 σε super) και νομίζω ότι πλεονεκτεί το ch2. Kαθολικά!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μιλαμε για τον ιδιο (best) θυσανο, που ειναι αυτος που ειναι. Η διαφορα ειναι στο μεγεθος του και στη λαβη. Οτι σε βολευει καλυτερα στο χερι. Μεταξυ μας οπως σου προτειναν ηδη, θα κοιτουσα και για κατι αλλο σε best.
Εικόνα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Chubby 2 Best vs Chubby 2 Super τι λέτε (θεωρητικά ρωτάω); Είναι εξίσου καλό το Super για face lathering; Πού υπερέχει το ένα και πού το άλλο;
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Η διαβάθμιση είναι η εξής: good, better, best, bestest, super, super duper. super duper wow. :dance: :D
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μια χαρά είναι και τα δυο,η διαφορά τους είναι η ποιότητα της τρίχας που έχουν,το Super έχει ένα απαλότερο χάδι από το best,αλλά όλα αυτά είναι θέμα γούστου κυρίως,οπότε μην περιμένεις αντικειμενικές προτάσεις,πχ,εμένα οι best θύσανοι της Simpsons με κάλυπταν (αφού δεν τσιμπούσαν)

Για το Chubby και προσωπικά πάντα,ποτέ δεν μπόρεσα να συνηθίσω την λαβή του,για αυτό το λόγο εάν μπορείς,πήγαινε να δείς και να τα πιάσεις τα πινέλα,μπορεί από κοντά να αλλάξεις γνώμη,γιατί μια λάθος αγορά εδώ κοστίζει... :whistle:

Ότι και να επιλέξεις σου εύχομαι καλές αγορές. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”