Shavemac MB2 Silvertip 2-Band

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Είναι μερικές φορές που σκέφτεται κανείς τι να πει και πώς να εκφράσει μέσα από ένα κείμενο τις σκέψεις του, την αίσθηση, το συναίσθημα που παίρνει μετά από την χρήση κάποιων προϊόντων γενικότερα, αλλά όσο και αν προσπαθήσει δεν μπορεί να βρει τις κατάλληλες λέξεις για να περιγράψει και να αποδώσει σωστά αυτά που σκέφτεται μέσα από λίγες αράδες. Είναι και η δυσκολία του γραπτού λόγου που κάποιες φορές δεν σου δίνει τα εργαλεία να εκφράσεις την κίνηση, το συναίσθημα και να το αποτυπώσεις όπως το βιώνεις. Σε μια τέτοια λοιπόν κατάσταση βρέθηκα όλο το τελευταίο αυτό διάστημα, από την παραγγελία του πινέλου, μέχρι την παραλαβή του και την αδημονία της πρώτης επαφής μαζί του σήμερα.

Το ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά. Δεν είναι δύσκολο να το ποθήσει κάποιος, με αυτήν την πανέμορφη καταγάλανη λαβή του. Με αυτό το βαθύ μπλε χρώμα της, πως είναι δυνατόν να μην σου έρθουν στο μυαλό εικόνες από τα καταγάλανα νερά του αιγαίου που παιχνιδίζουν κάτω από τις λαμπερές ακτίνες του ήλιου; Είναι αυτό το μπλε χρώμα που λατρεύω και ηχεί σαν σειρήνα στο υποσυνείδητό μου και με μαγεύει, αδύναμος σαν τον Οδυσσέα δεμένος στο κατάρτι.

Εικόνα

Η λογική παλεύει σε ένα σκληρό αγώνα με το συναίσθημα.

- Τι θα το κάνεις ακόμη ένα πινέλο; Πόσα έχεις μέχρι τώρα;
- Μα το θέλω, είναι πανέρμορφο. Κοίταξέ το…
- Το ότι είναι όμορφο το ξέρω, όπως και τα άλλα που έχεις.
- Ναι, αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ…
- Ναι αλλά είναι ακριβό και έρχονται δύσκολες μέρες.
- Το ξέρω αλλά δεν παίρνεις τέτοιο πινέλο κάθε μέρα. Εξάλλου μην ξεχνάς πόσο τελικά το πήρες…


Από την μια η λογική που σου ανοίγει τα μάτια, που είναι απόλυτη και ευθεία. Ανάθεμά σε λογική, άσε με να το ζήσω…
Από την άλλη το συναίσθημα, το πάθος που σου θολώνει το μυαλό, που σε μουδιάζει και νιώθεις αδύναμος. Είμαι πολύ λίγος για να αντισταθώ, σε θέλω σαν τρελός…

Εικόνα

Ο θύσανος πυκνός, απαλός σαν χάδι, με αυτό στο σκούρο μελαχρινό χαρακτηριστικό χρώμα των 2 band, αλλά ακόμη πιο απαλός μιας και είναι silvertip ποιότητα. Έχει συγκεντρώσει δηλαδή την ελίτ των χαρακτηριστικών από τις κατηγορίες που λατρεύω. Δυνατό backbone (2 band) και ακόμη πιο απαλό άγγιγμα (silvertip). Νοιώθω σαν όνειρο μαζί του, άλλη ποιότητα κατασκευής στην κυριολεξία.

Εικόνα

«Είναι μια γερμανίδα κυρία με καταγάλανα μεγάλα μάτια και ντυμένη σε ένα μαύρο κομψό φόρεμα που σε φλερτάρει έξυπνα και πονηρά, χωρίς να σου αφήνει περιθώριο να αντισταθείς. Δεν είναι εύκολη, έχει μεγαλώσει στα πολυτελή σαλόνια των κυριών της Βαυαρίας, συναναστρέφεται όλο τον καλό κόσμο. Πως είναι δυνατόν να κοιτάξει εμένα; Και όμως, ο έρωτας δεν έχει λογική…»

Με θύσανο εξαιρετικά πυκνό, απορροφάει πολύ μεγάλες ποσότητες νερού. Φορτώνει ανελέητα και δημιουργεί αφρό σε χρόνο ρεκόρ. Χαρακτηριστικά των ασβών που σε κερδίζουν εξ αρχής. Η αίσθηση στο πρόσωπο μοναδική, το διαισθάνεσαι μεν από τα χαρακτηριστικά του και την ποιότητα της μάρκας του και μόνο, αλλά είναι άλλο πράγμα όταν το δεις στην πράξη. Εκεί πραγματικά απογειώνεται.

«Και ενώ βρίσκομαι ξαπλωμένος μέσα στους υδρατμούς του πετρόχτιστου χαμάμ στα στενά της Πόλης, μόνος με τις αναμνήσεις της σιλουέτας της ψηλής γερμανίδας με τα καταγάλανα μάτια που έμοιαζε σαν οπτασία μέσα στο μακρύ μαύρο φόρεμά της και αναλογιζόμενος ότι δεν θα την ξαναδώ, άξαφνα αισθάνομαι μια παρουσία στον σκοτεινό χώρο. Κοιτώ τριγύρω, κανείς. Ξαφνικά αισθάνομαι ένα απαλό άγγισμα, ένα χάδι στην πλάτη. Δυο υπέροχα χέρια να μου κάνουν ένα ηδονικό μασάζ, που σε οδηγεί με ασφάλεια σε απόκρυφα μέρη, χαλαρώνοντας τον νου, το σώμα και την ψυχή. Γυρνάω, την βλέπω και προσπαθώ να ψελλίσω δυο τρεις λέξεις. Μου κλείνει απαλά το στόμα με τα μακριά δάχτυλά της, ζήσε την στιγμή και απόλαυσέ το μου λέει…»

Κάνοντας μια αναδρομή στην ξυριστικά μου πορεία, νομίζω ότι με αυτό το πινέλο κλείνει οριστικά ο κύκλος των χοίρων για μένα. Έχω κρατήσει μόνο ασβούς και από χοίρους μόνο το συλλεκτικό του forum του 2014, για συναισθηματικούς και μόνο λόγους. Πλέον ο «χειρότερος» ασβός μου είναι το Edwin Jagger super badger, που χρησιμοποιώ και στα συχνά ταξίδια μου στο εξωτερικό. Πλέον για μένα στα πινέλα υπάρχουν μόνο οι ασβοί ως κύρια επιλογή.

Για το κλείσιμο της παρουσίασης και για να υπάρχει και μια ολοκληρωμένη εικόνα, αυτά είναι και τα χαρακτηριστικά του πινέλου:

Hair quality: Silvertip 2-Band
Knot size : 24 mm
Knot shape: fan
Hair length: 50 mm
Handle colour: blue marble
Handle diameter : 37 mm
Handle height : 45 mm
Total height: 95 mm
Specification: Shaving brush fits perfectly in the hand, because of its facets shape.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μπράβο και καλορίζικο. Το ψάχνω καιρό τώρα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αυτο παραγγειλε ο ενας γυιος.
Shavemac 2 band 23/50 fan, με λαβη red dragon
Στα του πινελου:
Χωρις να εχω πιασει καποιο, απο τις περιγραφες και μονο, αλλα εχοντας εμπειρια απο ενα με d01 silvertip και ενα silvertip και εχοντας διαβασει και την καταταξη - βαθμονομηση των διαφορων τριχων απ το σαιτ τους, αλλο περιμενα και εντελως αλλο με βρηκε.
Κατ αρχας να επισημανω οτι η λαβη ειναι πορτοκαλοκοκκινη και οχι οπως φαινεται στην φωτογραφια (εχει και 30 ευρω ακριβοτερα)
Η λαβη δεν μου αρεσε καθολου αλλα αφου αρεσε στο γυιο δεν μου πεφτει λογος.
Στα περι τριχας τωρα. Οχι τοσο πυκνο οσο το d01 που εχω και παρομοιο σε πυκνοτητα με το απλο silvertip.
H τριχα πολυ σκληρη και με ελαστικοτητα.
Η αισθηση στο προσωπο...Σαν να σε τσιμπανε εκατονταδες πολυ μυτερες και τρομερα λεπτες καρφιτσες.
Με ξενισε απιστευτα στην αρχη. Τωρα καπως το συνηθισα σαν κατι πολυ διαφορετικο απο το σαν βελουδο αγγιγμα του d01 ειδικα μετα απο 13 χρονια συνεχους χρησης.
Εχω την γνωμη οτι απο λαθος η τριχα ισως να ειναι η d01 2 band. και οχι η 2 band silvertip.
Η πλακα ειναι οτι ο γυιος τη βρισκει με αυτη την αισθηση.
Οποτε de gustibus et coloribus non est disputandum

Εικόνα
Εικόνα

Added in 6 hours 53 minutes 4 seconds:
Βρε παιδια, οσοι το εχετε ή το ειχατε ή εχετε γνωση και απ τα δυο 2band, ετσι τοσο "τσιμπιτερο" ειναι το απλο ή μου ηρθε απο λαθος το D01, απλως λιγοτερο πυκνο;
Απο περιεργεια απλως, αφου οπως ειναι του αρεσει πολυ του γυιου!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Γιάννη και το δικό μου τσιμπάει αρκετά όσο είναι στεγνό, όταν όμως βραχεί γίνεται χάδι. Πάντως μαζί με το Vie Long 16655 που έχω, είναι τα καλύτερα πινέλα μου. Πιθανολογώ ότι είναι χαρακτηριστικό των τριχών της Shavemac αυτό που περιγράφεις για το τσίμπημα και την σκληρότητα των τριχών.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Μπα Αντωνη! Εμενα σχεδον δεν μαλακωνει στις ακρες σχεδον καθολου με το βρεξιμο ή τον αφρο. Εξακολουθει να τσιμπαει το ιδιο.
Συμφωνα με αυτο
Την δικη μου θα την βαθμολογουσα με:
Απαλοτητα 6 για να μην πω και 5 γιατι το πολυ ισχυρο backbone ενισχυει το φαινομενο.
Πυκνοτητα 8
Backbone 10

Μενει να απαντησει καποιος που να γνωριζει την d01 2 band να δουμε αν του μοιαζουν τα χαρακτηριστικα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα πάντως που είναι silvertip/2b δεν τσιμπάει καθόλου και έχει ικανοποιητική πυκνότητα και backbone παρά το ότι του έδωσα λίγο μεγαλύτερο loft (αν θυμάμαι καλά 56) με knot 26
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”