face or bowl lathering?

Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

πλέον face
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Face. Πάντα!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Παιδιά ο φίλος μας ζητάει να του προτείνουμε πινέλο για αφρισμό στο πρόσωπο.
Δεν μας ρωτάει πώς φτιάχνουμε τον αφρό εμείς.
ΓΙα το άν κάνουμε αφρό σε μπολάκι ή στο πρόσωπο υπάρχει Δημοσκόπηση ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παιδιά ανακαιφαλαιώνοντας θα ξαναπώ αυτά που τα περισσότερα τα είπαν και πιο πάνω. Ασβοί και μαλακά συνθετικά. Εκφράζοντας προσωπική εμπειρία θα συνιστούσα σε νέον στο άθλημα για αφρισμό στο πρόσωπο 24knot silvetrip από τον fs, συνθετικό maggard razors με 26knot (αρκετά μαλακό με καλή "γεωμετρία" και βολικό στο χέρι ειδικά στο μεγάλο. Επίσης και το omega το χοιρινό το 80080 πολύ καλό γι αυτή τη δουλειά ειδικά μετά από λίγη χρήση που μαλακώνει ο θύσανος.
Μετά δε από αρκετή εμπειρία εγώ συνιστώ chubby2 σε ασβό και τα δύο μεγάλα χοιρινά της ομεγα (48 και 49) και αυτά μετά από σχετικό "μαλάκωμα"
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
d3ac0n
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 04 Ιουν 2017, 15:49
6
Has thanked: 103 times
Been thanked: 105 times

Αυτο που λενε δηλαδη αμα στρωσει ο χοιρος τυφλα να 'χει ο ασβος ισχυει; (Ειμαι ακομα σε στρώσιμο Ω 48)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όχι Δράκοντα.
Κανένας χοίρος δεν πιάνει π.χ. ένα 2band Shavemac ή Thater ή Paladin ή Morris&Forndran ή Simpsons Manchurian κ.α.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι "μεγαλοι" χοιροι δεν ειναι βολικοι για face lathering - απο την αλλη και η ευκολια των ασβων ειναι σχετικη οταν μιλαμε για πολυ σκληρα σαπουνια. Τα συνθετικα πανε παντου οκ, αλλα τους λειπει και ο χαρακτηρας και πολυ συχνα και η αισθηση.

Οταν σταματησει καποιος να εντυπωσιαζεται απο το μαλακο/σκληρο/μεγαλο/μικρο θα βρει και αυτο που τον βολευει και τον τροπο που θα το χρησιμοποιησει. Ισως σταματησει και το face lathering - η ετοιμασια στο χερι ειναι απο τα πιο απολαυστικα στυλ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηρακλή εκφράζοντας πάντα τον εαυτό μου και την χρηστικότητα - ευκολία αυτών που δοκιμάζω, βρίσκω τους μεγάλους χοίρους πολύ βολικούς. Σε ότι αφορά τους μαλακούς ασβούς είναι μαλακοί και αυτό δεν αλλάζει και όταν κάποιος του αρέσει είτε γιατί έχει κάποια ευαισθησία είτε γιατί απλά του αρέσει η μαλακή επαφή, αυτό είναι μια πραγματικότητα και όχι προϊόν εντυπωσιασμού (νομίζω).
Σίγουρα υποκειμενικότητες μεν αλλά....
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το omega 48 πάντως παραείναι μεγάλο για face lathering. Εδώ είναι το 49 που έχω εγώ. Πάντως τη μαρένγκα που κάνει ο ασβός δεν την έχω δει αλλού. Εστω και ο φθηνός της HJM. Αλλά μόνο για μαλακά σαπούνια/κρέμες. Αλλιώς χοίρος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εχω δοκιμασει μαλακους ασβους σε "γρανιτενια" σαπουνια. Το εχω πει (και οχι μονον εγω) ολα κανουν για ολα. Ειναι θεμα διαδικασιας στην πραξη. Πχ ασβος σε σκληρο σαπουνι περισσοτερο χρονο σβουρισμα και κατα τη δικη μου εμπειρια με λιγο περισσοτερο νερο στο πινελο. Δλδ οχι στιψιμο αλλα τιναγμα στην αρχη μετα απο καλο μουλιασμα. Και αν χρειαζεται ενισχυση με λιγες ακομα σταγονες κατα τη διαρκεια του φορτωματος. Με μια επισημανση για προσοχη. Οχι υπερβολικη πιεση του πινελου. Αυτο βεβαια (για διαφορετικους λογους) ισχυει και για το φορτωμα σκληρων πινελων απο μαλακα σαπουνια.
Πωπωω πως με εφτιαξε η περιγραφη. Παω για φορτωμα και πασαλειμα αφρου στο προσωπο για λιγα λεπτα.!
ΥΓ Αν υπαρχει πιο καταλληλο θεμα ας το παει και εκει το κειμενο καποιος mod.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”