καλυτερο πινελο κατω απο 50€ (+-10€)

stergios

Καλησπερα σας! Σκεφτηκα τη δημιουργια αυτου του θεματος σαν εναν οδηγο αγορας πινελου για αρχαριους και οχι μονο. Πιστευω πως στα χρηματα αυτα, μπορει κανεις ν αγορασει ενα καλο συνολικα πινελο. Περαν του ποσου αυτου, ειναι ψιλα τα γραμματα και παει αλλου το πραγμα κατα την αποψη μου.
Κατι δηλαδη για οποιον δε θελει να ξοδεψει ατελειωτες ωρες διαβασματος για την αγορα ενος χρηστικου, αποτελεσματικου πινελου, με αποδεκτη αισθητικη. Με λιγα λογια το ζητουμενο, ειναι ενα εργαλειο, πρωτα απ ολα και μετα ολα τ αλλα.

Γνωριζω πως οι περισσοτεροι εχετε δουλεψει πολλα πινελα και αλλα τοσα κατεχετε...ακριβα, φθηνα, αλογου, χοιρου, συνθετικα, ασβου κτλ, κτλ.
Επισης πιστευω πως αν κρατουσατε μεχρι 3 δε θα σας "ζοριζε" και πολυ αυτο και υποψιαζομαι οτι τα περισσοτερα θα ταν κατω της προαναφερθεισας αξιας.

Μπορουμε λοιπον να γραψουμε μεχρι 3 πινελα και περιληπτικα, 2 λογακια για το καθενα.

Ευχαριστω προκαταβολικα τους συμμετεχοντες και ζητω τη συμμετοχη σας. Καλο μας Πάσχα κυριοι!

Added in 23 minutes 40 seconds:
Να με συγχωρειτε, +-10€ ηθελα να γραψω...αλλα οι πιο εμπειροι ας πουν τη γνωμη τους πανω σ αυτο και στην τελικη κανουμε μια τροποποιηση στον τιτλο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 14 Απρ 2017, 17:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Εγινε η διορθωση στον τιτλο, οκ
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Στέργιε,σου προτείνω ένα συνθετικό με τρίχα,ίνα τύπου πλισόν,πλισόφτ.
Λαβή,μέγεθος και ύψος τρίχας,καθώς και πυκνότητα είναι εντελώς προσωπικό ζήτημα.
Τα συνθετικά δεν σε ζορίζουν,δεν σε παιδεύουν,ειναι ανθεκτικά και αξιόπιστα όσο δεν πάει.
Θα το ευχαριστηθείς και θα σου διευκολύνει τη ζωή,είτε στο σπίτι,είτε σε ταξίδι.
Υπάρχουν και άλλοι,πολλοί,συνθετικοί θύσανοι,καλύτεροι,χειρότεροι,που δεν έχω δοκιμάσει.

Καλό Πάσχα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
stergios

Αν θες γράψε δυο κουβεντες. Ειναι πολυ γενικη η απαντηση σου. Σε ποιο πινελο αναφερεσαι? Εχεις δοκιμασει αλλα πινελα? Η ευκολια του σε κανει να προτιμας αυτο? Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα αγαπημένα μου πινέλα είναι οι ασβοί και σε αυτή την τιμή τα καλύτερα που πήρα είναι το πινέλο του φόρουμ και το New Forest 2213 (£35 μαζί με το ντελιβερι) που δυστυχώς δεν παράγεται πλεον.

Νομίζω πως σε αυτό το εύρος τιμών δεν βρίσκεις καλό ασβό. Ίσως τα FS, Maseto, Liojuny να πλησιάζουν σε απόδοση τα πινέλα πολυτέλειας των μεγάλων κατασκευαστών αλλά δεν έχω προσωπική άποψη επαυτού.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στα 37-38 ευρω (με τα μεταφορικα) παιζουν και τα Whipped Dog που τουλαχιστον ο HMW θυσανος τους ειναι εξαιρετικος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Και τα 3 πινέλα που έχω είναι κάτω από 50 Ε :

1) Νομίζω δεν μπορεί να μην αναφερθεί κάποιος στα κορυφαία σε τιμή κάτω από 50 Ε Semogue Owners Club Χοιρου. All around πινέλα, εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής και πάρα πολύ μαλακά μόλις "σπάσουν". Για εμένα από τις καλύτερες επιλογές πινέλου -για αρχάριο και μη- σε τιμή κάτω από 50 Ε.

2) Επετειακό Mens Only 2014 Αλόγου-Χοιρου : Ένα ακόμα εκπληκτικό πινέλο στο οποίο δεν αντιστέκεται κανένα σαπούνι (και έχω δοκιμάσει πολλά). Ο συνδυασμός 24αρι θυσάνου και αλόγου-χοιρου με εξαιρετικο backbone προσφέρει φοβερή απολέπιση και ικανότητα δημιουργίας αφρού.

3) Liojuny 26mm Silvertip : Πολύ καλό για την τιμή του (12 Ε). Απαλό silvertip, πολύ μακριά όμως από την ποιότητα "ακριβών" εταιρειών. Ογκώδης θύσανος ο οποίος όμως μαδάει αρκετά από την ημέρα που το πήρα. Τίμιο, ανήκει στην κατηγορία "τόσο - όσο".
stergios

Ευχαριστω για την αλλαγη του τιτλου...
Το soc 2 band σ αυτα τα χρηματα δεν γυρναει? Εχω ακουσει καλα λογια.
Εγω ακομη ειμαι με το ενα και μοναδικο semogue 1305.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εγώ το πήρα στα 70 ευρώ (αν θυμάμαι καλά) μαζί με τα μεταφορικά από Πορτογαλία. Δεν ταιριάξαμε και βρήκε άλλο σπίτι.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Α. Οποιοδήποτε χοίρου από τα premium της omega. Ειδικά αυτα με τις πανεμορφες λαβές μαρμαρωτης ρητινης.Στα 25-26mm knot. Κοντά στα 25-30€, με τρίχες που μαλακώνουν πολυ σύντομα και χωρίζουν στις άκρες. Κανένα σαπούνι δεν μπορεί να τους αντισταθεί.

Β. Plisoft monster 26mm. Κατα προτίμηση σε μπεζ ρητίνη.
Έχει την πυκνότητα που πρέπει και πολύ καλο αλλα ελαστικό backbone. Με τα μεταφορικά κανένα 24αρι €.
Μαλακό σαν χάδι και πολύ δυνατό με τα σαπούνια.

Γ. Σειρά black badger omega premium 24-26mm. Στο μεσαίο μέγεθος κατά προτίμηση. Με τιμές 40-50€ και πανέμορφες λαβες, έχεις στη συλλογή σου ενα πινέλο πολυτελείας. Σοβαρό backbone και ιδιότητες ανώτερης κατηγορίας τρίχας. Δεν τσιμπάει και ξεφτυλιζει οποιοδήποτε σκληρό σαπούνι. Υπάρχουν και σε silvertip,αλλα είναι τόσο μαλακή η τρίχα τους ή τόσο ψηλό το loft, που είναι κατάλληλα μόνο για κρέμες.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ok οι χοίροι ξεφτιλίζουν τα σαπούνια αλλά για να πάρεις τον αφρό που σου δίνει ένα συνθετικό στο τρίτο πέρασμα για παράδειγμα θα κλάψεις. Έπειτα μετά απο πολλές χρήσεις τα φτύνουν. Μαλακώνουν πολύ και χάνουν σε backbone. Αναφέρομαι στη καθημερινή και αποκλειστική χρήση ενός και μόνο πινέλου.
Οι ασβοί από την άλλη, σου προσφέρουν την αίσθηση της πολυτέλειας αλλά είναι περισσότερο οι φαφλατάδες της παρέας. Κοιτάξτε με θαυμάστε με, πληρώστε με.

Έχω ένα συνθετικό plisson αγορασμένο από τύχη 25$. ( τυχερός γιατί κοστίζει ακριβότερα )
Απαλότης και αποτελεσματικότης που δεν μεταβάλλεται με τη πάροδο του χρόνου. Ακούραστος εργάτης. Αν ζητάς ένα πινέλο να κάνεις δουλειά έτσι ; Όχι δύο, τρία, τέσσερα και πιό να πρωτοδιαλέξω σήμερα.
Αυτό το διάστημα χρησιμοποιώ ένα Μaggard 26αρι επίσης συνθετικό.
Ξεκουράζω το πρώτο μετά από πολλούς μήνες,(να 'ναι καλά ο Γιώργης). Δε φαντάζεσαι..!

Added in 30 minutes 28 seconds:
Y.Γ. Τώρα πια οποιαδήποτε τιμή πάνω απο 25€ για συνθετικό - και πολλά είπα - τη θεωρώ υπερβολική. Θα πληρώσεις brand και λαβή. Ο θύσσανος κάνει τη δουλειά, εκτός κι αν κρατάς το πινέλο ανάποδα :P .
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”