καλυτερο πινελο κατω απο 50€ (+-10€)

stergios

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το semogue 1305, πολυ απαλο, δεν μου κραταει πολυ σαπουνι, φορτωνει γρηγορα, κορυφαια σαπουναδα, εχει καλο splay, δεν χανει τριχες, βολικη λαβη κ δεν αντιμετωπισα προβλημα με καμια κρεμα η σαπουνι εως τωρα τουλ...backbone θα θελα λιγο παραπανω αλλα οκ...το δουλευω κατα κορον face lathering κ σπανια μπωλ.

Οπως ειπαμε ομως δεν εχω μετρο συγκρισης πλην καποιων, τυπου "παντοπωλειου" των 3€ περ που ηταν να σε παρω να φυγουμε!
Ψαχτηκα λιγο, ειδα καποια συνθετικα μιας και κατεληξα εκει, εφοσον θελω ν απορριψω τη φυσικη τριχα, πρεπει να δοκιμασω τα συνθετικα. Ειδα simpsons, plisson, plisoft, fine, fs, vulfix κ.α.π, το σκεφτηκα κ εχω παραγγειλει ενα tuxedo 28mm knot πριν μια βδομαδα ελπιζοντας να επραξα σωστα που δεν επελεξα 24mm. :-)

Σκεφτηκα "αν μπορω" ν αποφυγω τις γνησιες τριχες, γιατι να μη το κανω. Φυσικα το αν εισαι "οικολογος-φυσιολατρης" η σε ποιο βαθμο εισαι, δε κρινεται απο τετοιου ειδους στασεις κ δεν κατακρινω κανενα.

Δεν ξερω, αλλα η φαση με τα πινελα, μου κανει λιγο φαση, γουνας! Και ενω εχω επεκταθει αρκετα προς τον υπολοιπο εξοπλισμο, πινελο δεν εχω! 1=κανενα. :-)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Στέργιο αγόρασες τον καλύτερο και ποιοτικότερο συνθετικό θύσανο και ymmv πάντα...

Στα 28mm knot μου φαίνεται κάπως,δοκίμασα τον 30mm με δική μου λαβή,και απλά δεν με ικανοποίησε,σε θέμα απαλότητας και ακαμψίας,μετά από τα 24mm που έχω,δοκίμασα και τον 25mm που είναι κοντά,και σε 26mm,αλλά για τα δικά μου γούστα προτιμώ τα 24mm,εσένα όμως μπορεί να σου αρέσει ο 28mm... :)


* Όταν έρθει με το καλό,και θέλεις βέβαια,στείλε μου ένα πμ να σου πω δυο πράγματα πρίν τον κουμπώσεις στην λαβή,
ή μπορεί να προλάβω να κάνω ένα συγκριτικό,ανάμεσα στον τύπο plisson και τον tuxedo στα 24mm,που μου το έχουν ζητήσει αρκετά μέλη μας,οπότε όποιο έρθει πρώτο...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Εγινε Αντωνη, ευχαριστω, θα σ ενημερωσω μολις παραλαβω.

Τι δε σ αρεσει στα μεγαλυτερα knots κ σ αρεσει στον 24mm? Με 2 λογια αν θες.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ξεπέρναγαν τα δικά μου γούστα φίλε,θέλω* σωστό splay,που να συνδυάζεται με απαλά tips και ιδανικό τσαγανό(backbone)

Αλλά όπως καταλαβαίνεις εδώ μπαίνει το θέμα γούστου,οπότε ο μόνος τρόπος είναι το δοκίμασε... :confusion-shrug:
Τα μεγαλύτερα knots ήταν υπερβολικά για εμένα,και υπόψιν ότι ο tuxedo είναι πολύ ποιό dense από τον τύπου plisson,ειδικά στα 30mm θα εκπλαγείς,θηρίο λέμε πήγα να φορτώσω σαπούνι και κόντευε να σηκώσει και το μπόλ... :D

* Έχει προηγηθεί στρατιά συνθετικών θυσάνων,είμαι πλέον στα συνθετικά Στέργιο πολύ καιρό.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αντωνη θεωρεις οτι ο tuxedo στα 24mm ειναι πιο πυκνος και με δυνατοτερη ραχοκοκαλια απο εναν plisoft?
Εχω ενα maggard τυπου plisoft στα 24mm και μου φαινεται αραιο και floppy.
Δεν μου αρεσει τοσο το splay και δεν παταω - ζοριζω τα πινελα μου στην μουτσουνα μου.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Παναγιώτη, πετάγομαι ωσάν τσουτσού και προλαβαίνω τον Αντώνη. Παρομοιώς, τα είχα όλα τα ανωτέρω συνθετικά. Ο 24άρης Ταξήντο είναι απαλότατος με λίγο πιο χοντρή τρίχα και σαφώς λιγότερο splay απο τα Πλισόν/φτ και προφανώς πιο γερή ραχοκοκκαλιά. Για μένα ο καλύτερος συνθετικός θύσανος μετά τους simpsons.

Αντώνη (Τόνυ), αν δεν θέλεις τον 30άρη, ρίξε ΠΜ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
stergios

Ανδρεα πιστευεις οτι θα σε βολεψει περισσότερο ο 28αρης? Η απλα θελεις και τον αλλο? ;-) Να ριξω μια ζαρια...φερνει περισσοτερο σε simpsons chubby 2 και απ οτι καταλαβα σου αρεσουν οι simpsons?
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Όπως τα λέει και ο Ανδρέας είναι Παναγιώτη.

Ο tuxedo στα 24mm είναι και πιο πυκνός και με δυνατότερη ραχοκοκαλιά από έναν plisoft,η τρίχα/ίνα του είναι χοντρότερη κάτω,αλλά με πολύ λεπτότερα tips,που ξεγελούν το μάτι λόγω του λευκού χρώματος που έχουν.

Στους θυσάνους του maggard διαφέρουν τα πράγματα φίλε,διότι δεν είναι plisson/plisoft αλλά παρόμοιοι,εάν μου πείς ποιόν έχεις ακριβώς και τον έχω δοκιμάσει ok,γιατί υπάρχουν πολλοί και δεν είναι ίδιοι,όσο για το floppy που λές,ίσως να μην έχει υποβοήθηση (glue bump) και το αραίωμα που βλέπουμε όταν κοιτάζουμε τον θύσανο από πάνω,είναι στο κέντρο του και όχι τυχαία,το κάνουν για ευκολότερο splay,κάποιοι το καταφέρνουν και κάποιοι όχι,εάν εννοείς αυτό.

Ούτε και εγώ πιέζω τα πινέλα μου στο splay,δηλαδή τόσο όσο...

* Ανδρέα δεν κάνουμε δουλειά έτσι,το πμ απαιτείται από τα πρίν,διότι αρπάχτηκε εν μέσω νεφελών και εν ριπή οφθαλμού,και όποιος πρόλαβε τον tuxedo είδε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Επιστημη και το πινελο! Ρε που μπλεξαμε παλι!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστω παληκαρια.
Θελω να κανω reknot σε ομορφες λαβες.
Αντωνη εχεις πμ
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”