Επιλογή πινέλου - μπέρδεμα...

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χαιρετώ και στην ενότητα αυτή,

Είμαι ήδη στο ψάξιμο για μηχανή (άνοιξα και σχετικό thread), ας δούμε τι γίνεται και με τα πινέλα. Έχω διαβάσει κι εδώ αρκετά και ομολογώ ότι είμαι πολύ πιο μπερδεμένος σε σχέση με τις μηχανές. Να επαλάβω λίγο τα δεδομένα, ξύρισμα αραιό (2 φορές την εβδομάδα, άντε 3), γένια σκληρά, μετρίως πυκνά. Δέρμα αρκετά ευερέθιστο. Τώρα βλέπω ότι στην επιλογή πινέλου παίζει ρόλο και τι θα χρησιμοποιώ, σαπούνι ή κρέμα. Η αλήθεια είναι ότι δε γνωρίζω μη έχοντας σχετική εμπειρία, αλλά μάλλον προς την κρέμα κλίνω για αρχή. Τώρα αν προτιμώ μαλακό ή σκληρό πινέλο δεν έχω ιδέα :D Η μόνη μου εμπειρία με πινέλο είναι χρόνια πριν που δοκίμαζα από περιέργεια ένα του πατέρα μου. Θυμάμαι ότι δε μ' άρεσε γιατί οι τρίχες έμεναν κολλημένες και δε "διαχέονταν" στο πρόσωπο για να απλώσουν τον αφρό. Τώρα τι πινέλο ήταν προφανώς δε γνωρίζω... Α επίσης σκέφτομαι να κάνω αφρό σε μπωλ, όχι απευθείας στο πρόσωπο.

Ν' αρχίσω με μερικές απορίες: τα πινέλα χοίρου τι πλεονέκτημα έχουν πέρα απ' το καλό value for money (όχι ότι αυτό είναι ασήμαντο!); Απλά διαβάζω ότι αργούν να μαλακώσουν, μυρίζουν στην αρχή, είναι αρκετά σκληρά και δεν έχω καταλάβει το πλεονέκτημά τους. Φαντάζομαι αφού "στρώσουν" είναι ιδανικά για κάποιους που δε θέλουν κατ' ανάγκη ένα πολύ μαλακό πινέλο;

Τώρα, στο δια ταύτα: καταρχήν θα ήθελα ένα πινέλο που να μπορώ να το πάρω από εδώ (Αθήνα μένω), όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με τις online αγορές (το αντίθετο) αλλά για να μην περιμένω. Παράλληλα μπορώ να παραγγείλω και κάτι από έξω, αν αξίζει γι' αρχή. Από εδώ βλέπω ότι πολλοί προτείνουν τα Omega 48 ή 49. Λέτε να ξεκινήσω με κάποιο απ' αυτά; Δεν γνωρίζω καθόλου με τι κριτήρια επιλέγουμε μήκος θυσάνου, διάμετρο βάσης, πόσο σκληρό να είναι το τρίχωμα κτλ. Θέλω να πω αν υπάρχει κριτήριο πέραν της προσωπικής προτίμησης. Ok το γεγονός ότι θα χρησιμοποιώ μπωλ φαντάζομαι συνηγορεί υπέρ μιας όχι και τόσο κοντής βάσης. Τι κρίνεται όμως ως κοντό και τι μακρύ; Επίσης βλέπω διάφορες διαμέτρους, ποια θεωρείται μέση/μεγάλη/μικρή; Έχει να κάνει με τα χέρια του καθενός;

Θεωρητικά νομίζω θα προτιμούσα σχετικά χαμηλό θύσανο που ν' ανοίγει όταν απλώνεις την κρέμα στο πρόσωπο αλλά παράλληλα να είναι αρκετά πυκνός έτσι ώστε να μη νιώθεις κενά ενδιάμεσα. Βέβαια θεωρητικά, στην πράξη μπορεί να δω ότι βολεύει κάτι άλλο...

Επανέρχομαι στην επιλογή πινέλου: διάβασα επίσης ότι πολύ καλά και αρκετά οικονομικά είναι και τα συνθετικά Razorock/Plissoft. Είδα π.χ. διάφορα μοντέλα στο Italian Barber - θα προτείνατε κάποιο απ' αυτά;

Επίσης σχετικά με τη βάση δεν έχω πρόβλημα με το υλικό, ίσως θα ήμουν λίγο σκεπτικός στο ξύλο (αν και όμορφο) για λόγους φθοράς κτλ. Μάλλον το μέταλλο θα μου ταίριαζε καλύτερα αλλά επ' ουδενί δεν είναι παράγοντας επιλογής (τουλάχιστον στην παρούσα φάση). Για την ώρα δηλαδή δε θ' απορρίψω κάποιο καλό πινέλο επειδή έχει βάση ξύλου. Άσε που και σε καλά πινέλα υποθέτω ότι και η ξύλινη βάση θα είναι ποιοτική οπότε δε θα υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα.

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μπορείς να δεις για αρχή ένα Ωμέγα S10065 συνθετικό. Και το RR Plissoft που λες είναι ένα πολύ καλό συνθετικό πινέλο, απλά από Αμέρικα θα σου βγει ακριβότερο. Τα πωλούν και Βρετανία πάντως.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εγώ θα σου πρότεινα, να κατέβεις στα δύο πιο ενημερωμένα μαγαζιά στο ΠΞ που υπάρχουν στην Αθήνα, αναφέρονται συνέχεια στο φόρουμ, και να διαλέξεις εν συνθετικό και ένα χοίρο. Το πόσο ακριβά ή πόσο φθηνά μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις. Αυτά θα σε καλύψουν και σε σαπούνια και σε κρέμες. Για ασβό μπες στην διαδικασία όταν θα έχεις κατασταλάξει στο face lathering ή bowl lathering και τι σου κάθετε καλύτερα σαπούνι ή κρέμα.
Ordo ab chao
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ότι θα κατέβω στα μαγαζιά είναι δεδομένο, δεν πρόκειται να ψωνίσω από μακριά. Απλά θέλω να ξέρω πάνω κάτω πού να είμαι προσανατολισμένος.

BTW τo S10065 δεν το βλέπω Ελλάδα στα γνωστά μαγαζιά...

Εν τέλει τα πλεονεκτήματα του χοίρου ποια είναι;
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Μια και το ανέφερες το S10065 το είχε μέχρι πρόσφατα το κατάστημα στην Αργυρούπολη, αλλά τώρα που κοίταξα δεν το βλέπω. Δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις εκεί και στο άλλο κατάστημα στον Πειραιά
Γιώργος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ναι αυτό είδα κι εγώ, ότι στης Αργυρούπολης είναι εξαντλημένο. Μάλλον θ' ακολουθήσω τη συμβουλή του vsmirnios να πάω από κοντά, να δω πώς κάθονται στο χέρι μου και να πάρω ένα χοίρο κι ένα συνθετικό γι' αρχή και βλέπουμε. Άλλη πρόταση για συνθετικό διαθέσιμο στα εδώ καταστήματα;
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Όλα καλά είναι. Τα γουρουνάκια έχουν λίγο χρόνο ανάγκη παραπάνω, κοστίζουν λιγότερο απ τους ασβούς όμως. Τα συνθετικά έχουν λιγότερη ανάγκη από φροντίδα, στεγνώνουν αμέσως που τα κάνει must για ταξίδι, και μένουν απαράλλαχτα. Αυτό είναι και καλό που δε χαλάνε, και κακό που δε βελτιώνονται όπως τα φυσικά.

Με κάτω από 10€ μπορείς να πάρεις 1 συνθετικό κι 1 γουρουνοπίνελο για αρχή, κι αργότερα βλέπεις και για ασβό αν θες. Καλό είναι να χεις 2 πινέλα, τουλάχιστον όταν μιλάμε για φυσικά, για να προλαβαίνουν να στεγνώνουν απ τη 1 χρήση ως την άλλη.

Και στα πινέλα, όπως και στις μηχανές ισχύει ότι και με τα πατατάκια. Κανείς δε μπορεί να πάρει μόνο 1 ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
stergios

Καλως ορισες! Δες τα omega για να χεις μια εικονα απο μεγεθος...Το 48-49 κτλ, με λιγα λογια αυτα που εχουν μεγαλους θυσανους κ μεγαλες λαβες ισως σε ζορισουν-κουρασουν λιγο στην αρχη! Ειναι πινελα που πιστευω ειναι πασπαρτου κ καλος θα ταν να χει καποιος. Προσωπο-μπωλ, κρεμα-σαπουνι αλλα μεγαλα κ λιγο "νταλικες".Φυσικα θεμα συνηθειας ειναι. Θα σπατουλαρεις λιγο το μπανιο στην αρχη! Χε! Χε! μεγεθη πινελων omega
Εγω για αρχη πηρα semogue 1305. Βελουδο, δεν μαδαει, καλο γκριπ, αν το κοπανησεις καπου πχ στο πατωμα :-) πεταει χρωματακι αλλα τπτ δεν αντεχει για παντα. Για κρεμα κ σαπουνι εξισου καλο κ κανω προσωπο σαπουναδα κ ενιοτε μπωλ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stergios την 27 Μαρ 2017, 19:30, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Στέργιο ότι δημοσίευσες εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να το δω.

Added in 1 minute 39 seconds:
Άκυρο μέχρι να γράψω έστρωσε.
Ordo ab chao
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καλά απ' τα λίγα που έχω διαβάσει έχω καταλάβει πού πάει το πράγμα :) Ας ξεκινήσω με δύο και βλέπουμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”