Επιλογή πινέλου - μπέρδεμα...

stergios

Γιατι δυο? Αν επιτρεπεται φυσικα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

cheap.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Εικόνα
stergios

Save οπως μας σωθηκε μανα το ψωμι! :-)
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ξεκίνα με Ω 18 από Σκλαβενίτη με 4 ευρώ και μετά οι ουρανοί είναι δικοί σου! Στις αρχές βάλτου μαλακτικό μαλλιών και θα δεις μεγάλη διαφορά. Η μυρωδιά φεύγει σχετικά γρήγορα αν το αφήσεις 2-3 ημέρες στο μπωλ με αρωματικό κρεμοσάπουνο. Σε 3-4 μήνες θα έχεις καταλάβει τι χρειάζεσαι.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Θα συμφωνήσω με τον Δρα Τάκη. Με μία διαφορά, εγώ θα προτείνω το
λίγο μεγαλύτερο του Ωμέγα 18, Ωμέγα 80097,
Έτσι κι αλλιώς, όσα πινέλα και άν αποκτήσεις, ένα 80097 σίγουρα θα έχεις στη συλλογή σου XD
(Και θα το χρησιμοποιείς και πολύ συχνά πίστεψέ με, ακόμη κι άν έχεις άλλα 10 πινέλα)
Κι άν δεν βρείς στον Σκλαβενίτη, σίγουρα θα βρείς σε κάποιο Γαλαξία Σ/Μ ;)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Ωστόσο να σκεφτείς σοβαρά και την αγορά συνθετικού. Για μένα τα συνθετικά είναι no looking back που λένε και στο χωριό μου! Δυσκολεύομαι να βρω κάτι καλύτερο από δαύτα. Μάλλον δεν δυσκολεύομαι, έχω κατασταλάξει οτι για εμένα πάντα, είναι τα καλύτερα.

Χάδι στο πρόσωπο, ξεφτιλιζουν οτι σαπούνι και να χρησιμοποιήσεις, σαφώς εξαιρετικά και για κρέμες, κάνουν πλούσιο αφρό πανεύκολα χωρίς αυτός να χάνεται μέσα στον θύσανο και τέλος στεγνώνουν πολύ γρήγορα. Επίσης, εαν όντως είναι ευαίσθητη η επιδερμίδα σου, μην κάνεις face lathering. Μπολάκι και είσαι μια χαρά.

Τέλος, μην ασχοληθείς καν με φθηνούς ασβούς. Δες τα omega που σου προτείνουν τα παιδιά, όσον αφορά πινέλα με φυσική τρίχα.
Νίκος
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ε ναι omega θα πάρω σίγουρα. Για ασβό είναι νωρίς, αν είναι να πάρω στο μέλλον βλέπουμε για κάτι καλύτερο. Αν κοιτάξω για συνθετικό που να δω για ξεκίνημα;
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Για δές τα Plissoft. Αυτό με τη λαβή "bruce" είναι που έχω βάλει εγώ στο μάτι.
(Δεν έχω διαβάσει αρνητικό σχόλιο έως τώρα για Plissoft, στο φόρουμ μας καί εκτός αυτού ;) )
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Επειδή ως γνωστόν η άποψη είναι σαν την κ*λοτρυπίδα (που λένε οι Εγγλέζοι), όλοι δηλαδή έχουμε απο μία, ας πω κι εγώ την δική μου:
Για αίσθηση σα να χρησιμοποιείς σκούπα πάρε χοιρινό. Για απαλότητα και splay πάρε ένα με θύσανο Plisson / Plissoft ή μαύρο Tuxedo που είναι καλύτερος. Φθηνούς ασβούς μην πιάνεις όπως λένε τα παιδιά αποπάνου, και όταν μάθεις το άθλημα κάνε μια επένδυση σε ένα 2-band Shavemac.
Όλα κάνουν την δουλειά τους. Φυσικά ο καθένας μας προτείνει αυτά που αρέσουν στον ίδιο...
Καλά ξεμπερδέματα!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα 48, 49 και 98 ενδείκνυται για αρχάριο;

Συνεχώς διαβάζω καλά πράγματα για αυτά τα 3 πινέλα και αν ξεκινούσα ξανά από την αρχή θα ήθελα να δοκιμάσω κάποιο από αυτά.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”