Επιλογή πινέλου - μπέρδεμα...

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ναι για τα Plissoft το είχα διαβάσει, θα παραγγείλω μαζί μ' ένα χοίρο.

@stergios: γιατί δύο: θα συμφωνήσω ότι είναι μια μικρή υπερβολή αλλά αφενώς θέλω να δοκιμάσω σκληρό/μαλακό πινέλο αφετέρου δε μιλάμε για κανένα υπερβολικό κόστος (δεν κοιτάζω ασβούς...).
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Εγώ για πρώτο πινέλο αγόρασα ένα plissoft big bruce και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος, δεν έχω άλλο πινέλο για να το συγκρίνω πιστεύω όμως οτι είναι πολύ καλό για τα λεφτά του και θα σου το πρότεινα.
stergios

FSword έγραψε:Ναι για τα Plissoft το είχα διαβάσει, θα παραγγείλω μαζί μ' ένα χοίρο.

@stergios: γιατί δύο: θα συμφωνήσω ότι είναι μια μικρή υπερβολή αλλά αφενώς θέλω να δοκιμάσω σκληρό/μαλακό πινέλο αφετέρου δε μιλάμε για κανένα υπερβολικό κόστος (δεν κοιτάζω ασβούς...).
Δε ρωτησα να ξερεις γιατι μου φανηκε σαν υπερβολη, αλλα κ να μου φαινοταν, σκασιλα σου! :-) Ηθελα απλως να μαθω πως το σκεφτηκες. Υστερα η υπερβολη ειναι σχετικη για τον καθενα... Θα λεγα να τα παρεις με διαφορα χρονου...οσο μπορεις ν αντεξεις! Εστω κ καποιων ημερων. Μερικες μερες χρησης καποιων προιοντων θα σε κανουν πιο κατασταλαγμενο οσο να ναι. Επειτα θα χεις "μορφωθει" κ λιγο διαβαζοντας κ ισως παρεις κατι που σ αρεσει περισσοτερο απ αυτο που ισως θ αγοραζες.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Για να δούμε κι από κοντά... Πέτυχα ένα Γαλαξία στο δρόμο (κάπου διάβασα ότι έχει πινέλα Omega) αλλά δεν είχε τίποτα, περιμένω να βρω χρόνο να πάω στα γνωστά καταστήματα. Και σε Σκλαβενίτη δε βρίσκω;
stergios

Ναι και σε σκλαβενιτη ειπαν καποια παιδια.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Λοιπόν βλέποντας από κοντά τα Omega 48/49/98 (πολύ μεγαλύτερα απ' όσο φανταζόμουν!) το μήκος/backbone της τρίχας δε μου φάνηκε να έχει ιδιαίτερη διαφορά μεταξύ των τριών. Κατέληξα λοιπόν στο Omega 98 λόγω πιο βολικής - για μένα - λαβής.

Στην πράξη μου φάνηκε λίγο μεγάλο. Προσπάθησα πολύ και με το σαπούνι (εννοώ το ανακάτευα για 2-3 λεπτά) αλλά το πινέλο μου έδινε την εντύπωση ότι απορροφούσε μεγάλο μέρος του (περισσότερα στη σχετική ενότητα). Εννοείται το μούλιασα αρκετά σε όχι πολύ καυτό νερό, επίσης έκανα και μια σαπουνάδα χωρίς να το χρησιμοποιήσω χάριν καινούριου πινέλου, το άφησα να στεγνώσει μερικές ώρες και μετά το χρησιμοποίησα κανονικά. Πάλι μούλιασμα και μετά σαπούνι. Νομίζω θέλω να δοκιμάσω κι ένα μικρότερο γι' αυτό και πήρα κι ένα 80097 για το επόμενο ξύρισμα.

Σχετικά με τη μυρωδιά, ναι έβγαλε τη γνωστή... ευωδία με την πρώτη χρήση αλλά δε μ' ενοχλεί. Θέλω να πω θα το αφήσω να ξεμυρίσει με τη χρήση, δε νομίζω να προχωρήσω σε κάτι πιο δραστικό επί του παρόντος.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Στις πρώτες χρήσεις θα κρατάει αρκετή σαπουνάδα μέσα. Όσο πιο μεγάλος ο θύσανος τόσο περισσότερο παίδεμα θέλει. Σε λίγο θα κάνεις το φόρτωμα σαπουνιού σε 10-20''. 3' είναι πολύ για μένα, εκτός αν βιάζεσαι να τελειώσεις το σαπούνι.
Η μυρωδιά θα φύγει σε 4-5 χρήσεις. Κάνε αν θες και μερικές άσκοπες, μούλιασέ το 20' με απορρυπαντικό πιάτων, θα στρώσει πιο γρήγορα.
Πήρες κι εσύ το μεγαλύτερο απ όλα :D
Με ποιο σαπούνι δοκιμάζεις;
Καλή αρχή.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Χεχε ίσως το παράκανα γι' αυτό λέω να δοκιμάσω και το 80097. Για το σαπούνι έχω ανοίξει θέμα εδώ.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πολύ καλά πινέλο! Καλορίζικο!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Για σαπουναδα στο μπολ και κρεμα ξυρ., πιστευω οτι ενα πινελο ασβου ποιοτητας "best" ειναι καλη επιλογη.
Οι τιμες ειναι κοντα στα 30-50 ευρω για Muhle,EJ,Omega,Semogue, και λιγο παραπανω για Simpsons,Kent,Rooney,Plissons.
Γενικα τα πινελα ασβου ειναι αρκετα ακριβοτερα απο του χοιρου.(2 εως15 φορες !!!)

Οι διαφορες πινελου ασβου με χοιρου ΠΟΛΥ χονδρικα , ειναι οτι οι τριχες του ασβου ειναι πιο μαλακες ενω αυτες του χοιρου πιο σκληρες και με μεγαλυτερη "αντισταση" πανω στο δερμα (το λεγομενο "backbone").
Καλο ειναι να εχεις τουλαχιστον 2 πινελα, ωστε να στεγνωνουν σωστα μετα απο χρηση μιας ημέρας, αλλά και για εναλλαγή.

Προσωπικα μου αρεσουν παρα πολυ και τα 2 ειδη( εχω τακτικο rotation μεταξυ ασβου Silvertip muhle 23mm/50 και Semogue Owners Club χοιρου ), αλλα και Αλογου που ειχα απο παλια.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”