Βοήθεια για επιλογή πινέλου

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα θα μου πείτε ένα πολύ καλό συνθετκό με knot 26 και loft 55=56 κατά προτίμηση ή το πολύ 57? Εκτός από ch2 (που έτσι κι αλλιώς δεν έχει τέτοια νούμερα) ή τίποτα επετειακά  simpsons που είναι ..."πιασέ ντε κωλέ".
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ρίξε μια ματια στου Maggard ,έχει καλά και φθηνά συνθετικά.Έχει ένα 26/61 που με τα ταχυδρομικά βγαίνει στα 17-18 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έψαξα παντού για γνώμες και ούτε μία κακή. Και όπως θα το ήθελα (με μια μικρή ένσταση στο loft αλλά οκ), και σε εξαιρετική τιμή. Το παράγγειλα. Και ο "πινελικός" κύκλος έχει πλέον ολοκληρωθεί για μένα.
Ευχαριστώ για την υπόδειξη γιατί αν και έχω αρκετές φορές περιδιαβεί το γνωστό κατάστημα-site δεν μου είχε πέσει το μάτι πάνω, Και μου αρέσει και η λαβή πολύ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Γράψε μία κριτική όταν το χρησιμοποιήσεις.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μόλις το παρέλαβα. Και να σημειώσω εδώ την ταχύτητα αποστολής παρά το ότι είχα επιλέξει την πιο φθηνή περίπτωση κόστους.
Οι πρώτες εντυπώσεις (πριν μπει στη "δουλειά" γιατί μόλις είχα ξυριστεί και αύριο θα εγκαινιαστεί) κυριολεκτικά άριστες. Λαβή μεγάλη (και στο πάχος και στο μήκος) ιδανική τόσο που πιο πολύ δεν γίνεται για το χέρι μου. Η πιο ιδανική που έχω πιάσει ποτέ (για μένα και κατά την άποψή μου) και για bowl lathering αλλά και για face lathering. O θύσανος στο μήκος του θα τον ήθελα (αλλά είπαμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας) λίγο πιο κοντόν αλλά σίγουρα οκ. Η τρίχα πολύ απαλή (ίσως πιο απαλή από το omega που έχω, και δείχνει έτσι στεγνός (ο θύσανος) ότι σπάει εύκολα σχετικά. Δεν μυρίζει απολύτως τίποτα. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην ξούρα την αυριανή.
Πάντως η πρώτη εντύπωση είναι άριστη και σε καμία περίπτωση δεν μετανοιώνω για την αγορά (και πιστεύω ότι αυτή η πεποίθηση θα ισχύει και αύριο)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ευκολία χειρισμού (πάντα μιλάμε για τα δικά μου χέρια) που θυμίζει omega 49. Και επειδή είναι λίγο μεγάλη η τρίχα ανοίγει πολύ εύκολα (όπως και το 49) ο θύσανος σε πλήρη αντίθεση με το πχ chubby2 synthetic τουλάχιστον τις πρώτες φορές. Παράγει αφρό πάρα πολύ εύκολα (πιο εύκολα από τα μεγάλα χοιρινά) και τον κρατάει μέχρι τέλους. Δεν τον "καταπίνει". Η τρίχα και το σύνολο του θύσανου μαλακό σαν τους πιο μαλακούς ασβούς. Σ' αυτόν τον τομέα θα στρώσει πιστεύω κι άλλο με τη χρήση. Πιο αργά απ' ότι τα γουρουνίσια αλλά θα στρώσει. Βλέπω την εξέλιξη του ch2 και συμπεραίνω ότι οι άκρες των τριχών μαλακώνουν με τον χρόνο ενώ η ευλιγισία τους λίγο πιο αργά. Και η ποιότητα του φαίνεται εξαιρετική. Βέβαια αυτό θα δείξει με τον καιρό. Και βέβαια καμία σχέση με το omega 0146711 το συνθετικό.
Με ενθουσίασε τόσο που πιστεύω θα είναι μέσα στα 2-3 συνεχούς (σχεδόν) χρήσης. Θα δοκιμαστεί και πολλά σαπούνια και κρέμες και θα τα ξαναπούμε.
ΥΓ Αν βγεί και η ποιότητα κατασκευής αξιόλογη (κάτι που όπως προείπα μόνο με τη συνεχή χρήση και το χρόνο θα φανεί) θα το θεωρήσω vfm.

Added in 18 hours 54 minutes 33 seconds:
Ραχοκοκαλιά ούτε πολύ αδύνατη αλλά ούτε και με ακαμψία. Με λίγη πίεση ανοίγει σαν βεντάλια και (ιδανικό για μένα που τρελαίνομαι για face lathering) και σου αγκαλιάζει το μάγουλο Ό,τι πρέπει. Και πυκνότητα θύσανου αν το έφτιαχνα εγώ έτσι ακριβώς θα το έκανα. Ούτε πολύ μεγάλη να θέλει μισό σαπούνι στην καθησιά (sic) αλλά ούτε και πέντε τρίχες να παιδεύεσαι να κάνεις αφρό. Συνολικά έχει μια αίσθηση στην ευκολία χειρισμού-αφρισμού και στην απαλότητα της τρίχας κάτι πως να το πω, μεταξύ omega 49 και ch2. Θα το δοκιμάσω τώρα με mwf που είναι το πιο σκληρό που διαθέτω. Αν περάσει το τεστ ικανοποιητικά πάει κόλλησα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
alexis2468
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 23:38
6
Has thanked: 32 times
Been thanked: 105 times
Ηλικία: 30

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα όπως είπα και σε προηγούμενο post έχω ενα frank shaving απο ebay 24 knot silvertip και ένα χοίρου της omega
Πολύ ευχαριστημένος και από τα δύο ένα για τις κρέμες και ένα για τα σαπούνια...

Θέλω όπως επιβάλλει το μικρόβιο του παραδοσιακού ξυρίσματος και θέλω κάτι ακόμα. Τι να κάνω λέτε να στραφώ σε ένα συνθετικό που δεν έχω?? Μου έχει καρφωθεί βέβαια και η ιδέα για ένα custom made.
Που μπορώ να απευθυνθώ για κάτι τέτοιο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!
stergios

Δεν εχω δοκιμασει πολλα πινελα αλλα με αυτο το πινελο ειμαι καλυμμενος σιγουρα. Θεωρειται απ τους κορυφαιους θυσανους. Tuxedo 24mm ο θυσανος, λαβη δικη μου. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Πάντως οι ειδικοί γράφουν οτι τα συνθετικά δεν στρώνουν.Από τη μικρή μου εμπειρία με ένα Ωμεγα S10065 μάλλον έχουν δίκαιο.Δεν αλλάζουν με τις χρήσεις. Αναφέρομαι στο σχόλιο του Μήτσου.Παρατηρείται μία βελτίωση στα συνθετικά κι αυτό το παραδέχονται οι ξυριστές παγκοσμίως.
alexis2468
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2017, 23:38
6
Has thanked: 32 times
Been thanked: 105 times
Ηλικία: 30

Είναι μαλακο σαν πινέλο Στεργιε γιατί δεν Μαρεσει να είναι καθόλου scratchy που λένε

Added in 29 minutes 38 seconds:
Στεργιε βασικά με έπεισες μόλις μπήκε παραγγελια απο εδω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 22 Αύγ 2017, 00:15, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”