Οmega 48 Pro

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Εμένα το loft του 48ριου στην 2η φωτο μου φαίνεται λίιιγο πιο ψηλό... Εικόνα
Γιάννης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

το loft και στα 2 ειναι γυρω στα 7εκ.η βαση και στα 2 ειναι 6και κατι εκ.
αν μπειτε στο shavenook θα δειτε οτι οι αναλογιες ειναι αυτες ακριβως.εγω υποψιαζομαι οτι εχετε τις πιο καινουργιες εκδοσεις .
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιαννη εχεις δικιο για το loft(τι ματι ειναι αυτο ,αετισιο).πρεπει να ειναι κατα ελαχιστα χιλιοστα λιγο πιο ψηλο το 48.στα πινελα ομως της omega , ακομα και μεταξυ ιδιων μοντελων υπαρχουν ψιλοδιαφορες .
draminos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 06:11
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

macho έγραψε:proraso omega professional / omega 48 pro.
εχω το ωμεγα 48 και αποκτησα και το προρασο.βασικα μιλαμε για το ιδιο πινελο ακριβως.επειδη ομως και η προρασο ειναι ιταλικη εταιρια ,ηταν φυσικο το πινελο αυτο να το κατασκευασει η ωμεγα που ειναι επισης ιταλικη εταιρια και εχει τεραστια εμπειρια στην κατασκευη πινελων. το πινελο αυτο για μενα ειναι κατι παραπανω απο φετιχ.βασικα ειναι το πινελο που μου αρεσει περισσοτερο απο ολα οσα εχω και σημειο συγκρισης(αν υπαρχει κατι τετοιο)για οποιοδηποτε αλλο πινελο.το πινελο αυτο δεν εχει μεση κατασταση,ειτε το λατρευεις ειτε οχι. ειναι το πινελο που στην ιταλια ,αν μπεις σε οποιοδηποτε παραδοσιακο κουρειο, θα το δεις οπωσδηποτε.ειναι τελος ενα πινελο που κανει αυτο που υποσχεται και το κανει αριστα.
προσωπικα το λατρευω γιατι ειναι τεραστιο(μην παει στο πονηρο το μυαλο),τα σαπουνια τα καταστρεφει(κυριολεκτικα)και δεν κολωνει πουθενα.οτι και να του δωσεις ,το εχει για πλακα και δημιουργει αφρολουτρο για να ξυριστει,πλυθει μια 6μελης οικογενεια. :xp1
υπερβολικος ? :megagrin ισως ειμαι λιγο.οπως ειπα ομως αυτο το πινελο δεν δεχεται μετρια πραγματα.για εμενα ειναι ''ΤΟ ΘΗΡΙΟ''.- :dance5
Omega_Proraso_Brush.jpg
003.JPG
omegaP1250959 (1).jpg
εγω το θυριο το χρισημοποιο οαν ξυριζω την φαλακρα μου
εκει να δεις τη δουλια κανει !!!
λες και βαφω με μπατανοβουρτσα :-)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Το θηριο ειναι απαιχτο.
Εχω παθει πλακα απο τις τρελες σαπουναδες. <3
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γιατί μου φαίνεται ότι υπάρχουν πολλά πινέλα Proraso; Το δικό μου είναι εμφανώς μικρότερο από το 48, ακόμα και το 49 και έχει μαύρο πλαστικό δακτυλίδι γύρω από το θύσανο. Τα πινέλα στις φωτογραφίες έχουν ασημένιο δακτυλίδι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα πινελα της προρασο δεν ειναι ιδια.τα παλια ειχαν το ιδιο μεγεθος με το 48 της ωμεγα. τα καινουργια(δεν εχω)πρεπει να εχουν μικροτερο μεγεθος και αλλο δαχτυλιδι.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

δειτε και το πινελο.
pennello da barbiere antica barbieria colla.το πινελο!
pennello-da-barbiere-con-setola-naturale.jpg
γιατι κατι μου λεει οτι και αυτο το πινελο το κατασκευαζει η omega?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εννοειται Γειτονα οτι το φτιαχνει η Omega - αλλα στην Colla (με τις αστρονομικες τιμες) το εχουν 55 ... ενω η τιμη του σε νορμαλ συνθηκες ειναι 18 ευρω. Ειναι παντως το πιο barber Ιταλικο πινελο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σχετικη - ασχετη ερωτηση, αλλα γιατι τα μπαρμπερικα πινελα τα κανουν τοσο τεραστια; Τη λαβη την καταλαβαινω να ειναι μεγαλη, για να βολευει οταν βουρτσιζεις στο προσωπο του αλλου. Αλλα αυτοι οι θηριωδεις θυσσανοι σε τι εξυπηρετουν εναν μπαρμπερη; Να δουλευει απο αποσταση;!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”