Muhle silvertip 091B258

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Χάζευα στο site της Μuhle και είδα το silvertip με την ένδειξη PROMOTION.
Το κόστος του είναι 39 Ευρώ (+ 9 Ευρώ περίπου τα μεταφορικά δηλαδή σύνολο ~48 Ευρώ).

Είναι καλή τιμή για silvertip ή παίζουν καλύτερα/οικονομικότερα στην ντόπια αγορά;
Let the music play
NavalArchitect

Η ερώτηση είναι γενική, κυρίως ως προς το δεύτερο σκέλος της, και ως εκ τούτου πιό δύσκολο να απαντηθεί με ακρίβεια.

Η MÜHLE έχει βγάλει μερικές σειρές σε προσφορά τελευταία, όπως κι επίσης επιλεγμένοι vendors έχουν προσφορά κομμάτι από το στοκ που συνήθως διαθέτουν, μιας και δεν θα ξαναφέρουν συγκεκριμένες σειρές.

Το εν λόγω πινέλο είναι μικρό knot (21mm), και ως βάση είναι το Medium (M), που σημαίνει μικρομεσαίο. Δεν είναι ένας θύσανος τον οποίο αποκαλείς πυκνό, σε καμμία περίπτωση. Παρομοίως δεν θα πρέπει να περιμένει κανείς μέτριο προς δυνατό backbone. Είναι, μπορούμε να πούμε, ένα πολυτελές πινέλο ασβού για τύπο αγοραστού/χρήστη που τα €39 θεωρούνται πολυτέλεια γι'αυτόν να δώσει τόσα χρήματα.

Από 'κει και πέρα υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις σε διάφορες τιμές στα καινούργια πινέλα, τα οποία μπορεί κανείς να δει και να συγκρίνει τιμολογιακά στους γνωστούς αξιόπιστους mail-order vendors (που είναι ο Γιώργος WellShaved.gr στην Ελλάδα και οι λοιποί γνωστοί από την Ε.Ε.) Το "καλύτερο" είναι πάντα κάτι σχετικό, ενώ το "οικονομικότερο" είναι σχεδόν βέβαιο πως σε αυτή τουλάχιστον την κατηγορία τιμής δεν βρίσκεται πολύ εύκολα χαμηλότερης αξίας και ίδιας ποιότητας άλλη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
Mysterious Stranger
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 12 Ιαν 2017, 22:29
7
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Εχω την silver badger 19mm σε λευκο χρωμα με λαβη απο ρητινη. Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Μικρο μεγεθος για μενα σημαινει ευκολοτερο μανουβραρισμα για lathering (εχω και μικρο-μαζεμενο προσωπο βεβαια). Μερικες τριχουλες μου τις χανει βεβαια που και που αλλα γενικα ειναι αριστη στη δουλεια της παρα το μικρο της μεγεθος. Μεγαλο μειον η λαβη. Μου εχει πεσει 2 φορες και εχει σπασει ενα μικρο κομματι στο κατω ακρο. Αισθητικο προβλημα μονο αλλα γενικα στα μειον η λαβη απο ρητινη που σπαει πολυ ευκολα εαν σου πεσει η βουρτσα. Το πινελο που δειχνεις δε νομιζω να εχει τετοιο προβλημα λογω διαφορετικου υλικου της λαβης.

Για silver badger πιο κατω δε θα βρεις σε τιμη και ναι, η διφορα τριχας εχει, για μενα τουλαχιστον, επιπτωση στο μασαζ του προσωπου. Αυτο βεβαια εξαρταται απο το ποσο μερακλης ειναι ο καθενας και φυσικα τι ειναι διατεθειμενος να πληρωσει. Γενικα η βουρτσα ειναι πρωτευον εργαλειο του wet shaving και θελει προσοχη τι θα παρεις ωστε να καλυπτονται τα θελω σου χωρις οικονομικες υπερβολες.

Κανε μια ερευνα αγορας και ελπιζω εαν καταληξεις καπου να μεινεις ευχαριστημενος απ την επιλογη σου!
“That is not dead which can eternal lie,
And with strange aeons even death may die.”
― H.P Lovecraft
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Το θέμα του υλικού της λαβής δεν το είχα προσέξει. Έχεις απόλυτο δίκιο.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το υλικο και στα 2 πινελα ειναι το ιδιο (resin=ρητινη). Το οποιο "σπαει" οπως και ολα τα υλικα λαβων για πινελα ξυρισματος - λιγη προσοχη θελει.

Τωρα οσον αφορα τις διαστασεις - ναι και τα 19χιλιοστα knot κανουν τη δουλεια - αλλα τα 22 ή τα 24 την κανουν σιγουρα καλυτερα και σε περιπτωση αγορας απο εξωτερικο πολυ φτηνοτερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ πριν καιρό είχα πάρει από τον Φρανκ στην Κίνα ένα silvetrip με knot 24 και loft 54 και με extra density. Στην αρχή μύριζε κάποως άσχημα (οι πιο πολλοί θα το θυμούνται που το λέγαμε). Αυτή τη στιγμή ξεμύρισε εντελώς λέμε μετά από 7-8 ξυρίσματα και αυτή τη στιγμή είναι κυριολεκτικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Δεν το αλλάζω. Θέλω να πω ότι όπως λένε και οι πιο πάνω φίλοι το 19 είναι πολύ μικρό και στέκει μόνο για τις ανάγκες ενός ταξιδιού που θέλεις μια δυο φορές να κάνεις τη δουλειά σου με κάτι σε κατηγορία τσέπης για ευνόητους λόγους. Εγώ προσωπικά θα σου συνιστούσα knot σε silvetrip 22-24. Και η πιο πάνω αναφορά στον Φρανκ έγινε για να πω όπως λέει και ο Ηρακλής ότι υπάρχουν εκεί εξαιρετικά πινέλα και ποιοτικά με τη μισή τιμή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Έχω το Muhle 93 K 257 που είναι 23άρι. Το μέγεθος είναι μάλλον η βάση. Νομίζω πιο μικρό θα είναι προβληματικό. Μυρίζει όμως (είναι στην αρχή ακόμα). Για τη λαβή θα συμφωνήσω, η ρητίνη δεν έχει το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα με το ξύλο πχ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”