Απολύμανση πινέλων

Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Υπαρχουν εκεινες οι μηχανες παραγωγης οζοντος που διαφημιζαν καποτε. Στεγνο πινελο σε ταπερ γυρισμενο αναποδα με το σωληνα να καταληγει εκει.
Το ιδιο μπορει να γινει και με ιονιστη. Και αυτοι παραγουν οζον.
Παρολα αυτα σιγουρα δεν μπορει να ανταγωνιστει τα χημικα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Nomad έγραψε:Πάντως ειδικά για τους έχοντες ευαίσθητη και επιρρεπή επιδερμίδα, η συντήρηση και απολύμανση του πινέλου με τους διάφορους τρόπους που έχει περιγράψει όλη η παρέα παραπάνω, θα έλεγα οτι απλά επιβάλλεται...

Συμφωνώ απολύτως και θεωρείται απαραίτητο αλλά όχι μόνο γι αυτούς αλλά για όλους.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πως θα διαλυθεί το tea tree oil (φαντάζομαι συζητάμε για αιθέρια έλαια) σε νερό;

Μια άλλη λύση είναι ειδικά υγρά για καθαρισμό πινέλων μακιγιάζ. Εχω ένα της MAC με το οποίο πλένω καινούργια πινέλα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Έχεις δίκιο Δημήτρη, μάλλον δεν διαλύεται σε νερό. Εαν το κάνουμε όπως προτείνει ο Παναγιώτης, δηλαδή να το προσθέσουμε σε κάποιο άλλο καθαριστικό (πχ. υγρό πιάτων) τότε διαλύεται. Θα το ψάξω καλύτερα μέσα στην ημέρα οταν βρω χρόνο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Σε σαμπουάν και κρεμοσαπουνα μια χαρά μπαινει. Θέλει και αρκετό ανακάτεμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παιδιά το φάρμακο για τους μικροοργανισμούς των πινέλων είναι ένα και μοναδικό. ΑΕΡΙΣΜΟΣ!! Που σημαίνει καλό τίναγμα και στράγισμα της περίσσιας υγρασίας μετά το τέλος της χρήσης και άνοιγμα μετά του θύσανου όσο γίνεται και τοποθέτησή του σε καλά αεριζόμενο μέρος. Και φυσικά επαναχρησιμοποίηση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μετά το τέλειο στέγνωμα. Που σημαίνει ανάγκη για 2-3 πινέλα, έτσι ώστε κάθε φορά να χρησιμοποιείται τελείως στεγνό πινέλο. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι σαπουνίζεται και πλένεται καλά κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος οπότε και φεύγουν πιθανές σκόνες σωματίδια κλπ κλπ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Tony έγραψε:
η γνωστή σε όλους μας εταιρία P&G ξεκίνησε μια ιστορία ενάντια στα πινέλα ξυρίσματος,το αποτέλεσμα ήταν έρευνες από Αμερικάνους επιστήμονες,πήραν διάφορα πινέλα,οι αναλύσεις έδειξαν ότι,βρήκαν πολλά μικρόβια από μύκητες-βακτήρια-και άλλα,και σε μεγάλες ποσότητες,είπαν επίσης πως τα πινέλα με τρίχα ασβού συγκέντρωσαν τα περισσότερα,από τους χοίρους, και καθώς και ότι οι ξύλινες λαβές είναι ποιο επιρρεπές στην ανάπτυξη μικροοργανισμών,από τις συνθετικές,καλύτερα τα πήγαν τα συνθετικά πινέλα,και στα συν ότι καθαρίζονται και στεγνώνουν ποιο εύκολα.

Έτσι στα αμερικάνικα μπαρμπέρικα το πινέλο αντικαταστάθηκε από ακριβά μηχανήματα δημιουργίας αφρού,
που μπορούν να φτιάξουν πολύ ωραίο αφρό,αλλά και να τον διατηρούν ζεστό,καθώς αναδεύεται ταυτόχρονα,
για τους υπόλοιπους που δεν έχουν τέτοιο budget,κρέμες brushless,και φυσικά άπλωμα στο πρόσωπο με το χέρι.
μα γιατί αυτά που διαβάζω μου θυμίζουν τόσο πολύ την ιστορία 'ηλεκτρονικό τσιγάρο' ?

μα γιατί πάει το μυαλό μου κατ' ευθείαν στο ζητημα του ελέγχου του συνόλου της αγοράς μέσω της δαιμονοποίησης πραγμάτων που η φύση μας έδωσε (σπόροι, τρίχες, φύλλα καπνού, ξύλο, έλαια, κλπ) και υποκατάστασής τους από 'ασφαλή' βιομηχανικά προϊόντα?

έλεος...
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Πως και έχουμε ξεχάσει για τα πινελλα την ακτινοβολία με ακτίνες γ; ΕικόναΕικόνα

Χρησιμοποιώ (εδώ και σαράντα χρόνια) για το ξύρισμα, πάντα ένα μόνο πινέλλο ασβού.
Αλλοτε ξυριζόμενος καθημερινα και αλλοτε καθε δύο μερες.
Αυτο που εχω τωρα, το έχω περιπου 9 χρόνια. (και το εχω «περιποιηθει» μαλλον λιγοτερο από 9 φορες, ουτε το χαϊδεύω, ούτε του λεω γλυκόλογα και παρ όλα αυτα με υπηρετει πιστα χωρις να έχει «αρωστήσει»)
Καταννοώ την αναγκη αποστειρωσης ενος πινελλου που το πήρε καποιος μεταχειρισμένο, ή την αναγκη μη χρησης «ενος πινελλου για όλους» στα μπαρμπέρικα.
Δεν καταννοώ όμως αυτο το αγχος για το «δικό» μας πινελλο, εφ όσον το ξεπλενουμε, το τιναζουμε και το κρεμάμε αναποδα στη βαση του. (Ασε που εγω δεν εχω παρατηρήσει το πινελλο μου, παρ ότι είναι πάρα πολύ πυκνό, να μην ειναι στεγνό την επομενη ημέρα ειτε ειναι χειμώνας , είτε καλοκαίρι.)
Αλλα ακομα και βρεγμενο να το ξαναχρησιμοποιήσουμε τι θα συμβει;
Πως θα αναπτυχθουν επικίνδυνοι μικροοργανισμοι σε ένα πινελλο που δεν μενει σε στασιμο νερο, αλλα καθημερινα κατα τη χρήση του εκ τοις πραγμασι ξεπλενεται με αφθονο φρεσκο νερό και σαπουνιζεται;
Πιο «επικίνδυνο» για ανάπτυξη επικίνδυνων μικροοργανισμών είναι ενα πινελλο που μενει αχρησιμοποίητο, αφου αυτοι για να αναπτυχθουν θελουν χρόνο...(Πωωωω! Τι έκανα τώρα...Εικόνα)

Το κινητο μας εχει απειρως περισσότερα μικρόβια, οι μπετουγες στις πόρτες και χιλιάδες άλλα πραγματα, αλλά δεν βλεπω καθε τρεις και λίγο να τα απολυμαίνουμε, ούτε κυκλοφορουμε με γαντια και μάσκες χειρουργείου.
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιαννη συμφωνω απόλυτα.πολυ κακό για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Μέτρον άριστον!
Χρόνου φείδου!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”