Κινέζικα πινέλα

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παράγγειλα έναν ασβό (24-54) από τον frank και μετά από ένα μήνα+ μου ηρθε ο ασβός ο οποίος αν είναι ασβός εμένα ]να μου τρυπήσεις τη μύτη, Τσιμπάει αρκετά ενώ ένα άλλο μικρό που πήρα silvetrip είναι σαν χάδι. Και δεν έχει αυτή τη μυρουδιά την ζωϊκή την άσχημη που φεύγει σιγά σιγά. Μυρίζει σαν πουλόβερ που το έβγαλες από ντουλάπα που το κρατούσες χρόνια. Κλεισούρα με ίχνη πίσω πίσω σα ναφθαλίνη. Η τρίχα είναι extra density silvitrip και το θεώρησα πιο καλή περίπτωση. Υπάρχει εσείς που είστε πιο παλιοί να στρώσει το λίγο τσιμπηματάκι που έχει? Υπάρχει περίπτωση ασβός να μυρίζειέτσι? Εν τω μεταξύ τώρα για να επιστρέψεις πινέλο εκεί που το περίμενα μήνα+ άλλο τόσο να πάει και άλλο τόσο να έρθει χ...ε μέσα. Το κρατάω. Και νομίζω ότι στην περίπτωση που όντως δεν είναι ασβός δικαιώνεται όποιος πιστεύει ότι δεν κάνει να ψωνίζεις από εκεί. Βέβαια από εκεί πήρα και τον μικρό ασβό ταξιδίου που είναι πουπουλο. Τι να πω...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν είναι Pure Badger, όχι, δε θα στρώσει. Θα τσιμπάει πάντα.
Τα Fine Badger του Ίαν Τάνγκ είναι πολύ καλά (τουλάχιστον μέχρι τώρα όλοι έτσι λένε, κι εγώ).
Έχω ένα απο αυτά, ένα 24άρι Finest, έχω και ένα "κρεμοπίνελο" 21 mm Best, χάδι και τα δύο. Φυσικά δεν τσιμπάνε διόλου.

To 21mm έχανε στα πρώτα ξυρίσματα αρκετές τρίχες, νόμιζα θα μείνει
μόνο η λαβή στο τέλος, αλλά σταμάτησε, τώρα δεν χάνει. Είναι αυτό:
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νώντας την 26 Οκτ 2016, 21:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Νώντα πήρα ένα μικρό silvetrip 21 ταξιδιου που είναι πούπουλο. Αυτό είναι extra density silvetrip και τι διάολο δεν ξέρω. Εν τω μεταξύ είναι το μόνο πινέλο που δεν μυρίζει την χαρακτηριστική μυρουδιά. Μυρίζει σαν μάλλινο πουλόβερ. Και λέω μήπως είναι συνθετικό. Υπάρχει τρόπος να εξακριβωθεί? Πχ να βγάλω μία τρίχα και να την κάψω?
Αλλά να πω και το άλλο΄Δεν ξυρίστηκα, Απλά έτσι το έβαλα στο πρόσωπο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Για δώσε λίνκ να το δούμε, (άν έστειλε αυτό που θα μας δείξεις και δεν έστειλε κανένα λάθος)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παντως τα συνθετικα δεν μυριζουν καθολου - κατι αλλο θα παιζει. Επισης υπαρχουν διαφορες ποιοτητες silvertip και καποια πινελα τσιμπανε λιγο οταν ειναι στεγνα αλλα γινονται μεταξι οταν βραχουν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Νώντα αυτό είναι που παράγγειλα και εκτός από το χρώμα της λαβής που είναι λίγο πιο ανοιχτό καφεκόκκινο (αυό δικαιολογείται φωτογραφικά από μια ελαφριά υποφώτιση) όλα τα άλλα μοιάζουν ίδια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι ασβοί είναι μια τεράστια ιστορία.
Πέρα από τις κατηγορίες pure , fine κλπ κλπ διάβαζα σε κάποιο άρθρο ότι στον ασβό παίζει ρόλο ακόμα και ο τρόπος που μεγαλώνει (αν είναι εκτροφείου ή ελεύθεροι γιατί στην Κίνα λόγω ότι τους τρώνε υπάρχουν εκτροφεία) , κάποιοι ασβοί συγκεκριμένων περιοχών έχουν πιο μαλακή τρίχα λόγω κλιματολογικών συνθηκών και ακόμα παίζει ρόλο και ο τρόπος θανατωσης του ζώου . Τώρα θα μου πείτε ψιλά γράμματα, οκ συμφωνώ μαζί σας αλλά το άρθρο ήταν γραμμένο από wet shaver που ήταν κτηνίατρος και είχε και παραπομπές σε βιβλιογραφία οπότε κάποια βάση σίγουρα την είχε και δεν έχω και την ικανότητα να το αμφισβητήσω . Αν το ξαναβρώ θα ποστάρω λινκ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα πάντως Άκη με "χάλασε" ελαφρώς αυτή η ιστορία αν και πιστεύω βάσιμα αυτό που λέει πιο πάνω ο Ηρακλής, ότι δηλαδή όταν μουσκέψει και "σαπουνιστεί" θα μαλακώσει και θα γίνει βαμπάκι. Βέβαια παράγγειλα και τον ασβό στον Δημήτρη καλού κακού.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε μου η γνώμη που έχω για τους ασβούς είναι καλή.
Ο frank πάντως το 'χει καβαλήσει,εφτιαξε όνομα ανέβασε τις τιμές και δεν διαβάζω και τα καλύτερα.Πλέον βρίσκονται ασβοπίνελα με σχεδόν hand made ρυτίνες για κάτω από 7€.Στο aliexpress αυτό!Ή vig shaving έχει θεωρώ πολύ καλούς ασβούς.Οταν ξαναπαρω από εκεί θα ναι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν παιδιά ευχάριστα νέα!
Το πινέλο εχθές το μούσκεψα ένα λεπτό και το τίναξα και το έβαλα στη βάση του. Σήμερα το πρωί μόλις το έβαζες στη μύτη σου βρώμαγε εκείνη την χαρακτηριστκή μυρουδιά την άσχηκη. Το σαπούνισα λίγο και το ξαναξέβγαλα με τίναγμα, Πριν λίγο ξυρίστηκα και ήταν μαγεία ο ασβός. Ούτε τσιμπιές αλλά σαν ένα βελούδινο χάδι. Φτιαγμένο για face lathering, Nα ανοίγει στο πρόσωπο και να έχει μια αίσθηση που να σε οδηγεί να σβουρίζεις και να ξανασβουρίζεις,,, Πολύ καλό και τσάμπα τον κατηγορήσαμε τον frank. Eν τω μεταξύ έχει και την έξτρα πυκνότητα (extra density silvetrip) που προσθέτει απαλότητα, Μπράβο,
ΥΦ Φαντάζομαι η αίσθηση των chubby πως θα είναι!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”