"Κάψιμο" πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πάντως, εαν όντως έχει χαλάσει, μπορείς να κάνεις το εξής. Για να μη παει χαμένο εντελώς, αλλά και για μικρότερο κόστος, μπορείς να αλλάξεις το θύσανο. Ξέρω ανοίγω τώρα νέες ιστορίες, αλλά αξίζει το κόπο μιας και είναι λαβή Simpsons. Ρίξε μια ματιά εδώ.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Φίλε Δημήτρη συμφωνώ με τον Ηρακλή από όσα περιέγραψες, 97% έκαψες-ζεμάτισες τον θύσανο,
εύχομαι να είμαστε λάθος.

Δες και κάτι άλλο που θα βοηθήσει,φόρτωσε το πινέλο με το ποιο σκληρό σαπούνι που έχεις(όχι κρέμα)μετά πάρε ένα μπόλ και κάνε αφρισμό κανονικά,αν (δεν έχεις μπόλ στην παλάμη σου),όταν ο αφρός σου είναι έτοιμος,βάλε το χέρι σου μέσα στον αφρό άπλωσε τον(flat)και δες-ψάξε για μικρά μαύρα κομματάκια,
τα Simpsons όταν ζεματιστούν χάνουν σιγά-σιγά τα tips,τις άκρες από τις τρίχες,και αρκετές φορές
κόβονται οι τρίχες λίγο κάτω από την μέση,το έχω δει αυτό σε best,
σε Pure Badger δεν ξέρω δεν είχα ποτέ,και ούτε πρόκειται... :)

Βγάλε μια φωτογραφία από κοντά μόνο τον θύσανο,σε macro mode και θα καταλάβουμε,μην στεναχωριέσαι...

Οπότε καμένος η όχι σου έχει μείνει η λαβή,όπως λέει και ο φίλος παραπάνω..
άλλωστε για αυτό είναι τα λάθη για να μαθαίνουμε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

παντως Δημητρη αν στο μελλον ψαξεις για αλλο πινελο ασβου κοιτα και το semogue 2020 best badger.
και πιο φτηνο ειναι απο το σιμπσον και καλυτερη ποιοτητα.
semogue-shaving-brush-2020-badger-texugo4-800x800-0.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το 2020 νομίζω είναι ανάμεικτο, Pure και Best...
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό μάχο είχα κατά νου αμέσως μόλις μπήκα στο τρυπάκι για νέο ασβό. Μου πρότεινε όμως σε άλλο νήμα ο foxtrot αυτό που είναι οπτικά σχεδόν ίδιο αλλά νομίζω ελαφρώς καλύτερο και η τιμή στο ebay ίδια με το wellshaved. Όμως μπήκα και στον φιλάρα τον κινέζο πως τον λένε δεν θυμάμαι στο λιμάνι και έχει ένα σωρό με τιμές του σκοτωμού. Και προβληματίζομαι να πάρει η ευχή έχει εκεί κάτι πινέλα silvestrip, finest κλπ με 26 knot σε πολύ χαμηλές τιμές αλλά τους κινέζους τους φοβάμαι πολύ σε σχέση με την ποιότητα...

Added in 9 minutes 53 seconds:
Nomad έγραψε:Πάντως, εαν όντως έχει χαλάσει, μπορείς να κάνεις το εξής. Για να μη παει χαμένο εντελώς, αλλά και για μικρότερο κόστος, μπορείς να αλλάξεις το θύσανο. Ξέρω ανοίγω τώρα νέες ιστορίες, αλλά αξίζει το κόπο μιας και είναι λαβή Simpsons. Ρίξε μια ματιά εδώ.
Δεν μπαίνω στον κόπο γιατί εκτός των άλλων και η λαβή η simpsons δεν μου αρεσε καθόλου και πολύ μικρή. Θα το κρατήσω όπως είναι για να ανακατεύω καμιά μαλακή κρεμούλα.

Added in 2 minutes 48 seconds:
Φίλε Νώντα το λένε Best σκέτο. Εκεί που λένε Ασβός 2 Band Silvertip (τι να εννοούν άραγε?) είναι αυτό που λέω στο προηγούμενο ποστ στο λίνκ

Added in 22 minutes 2 seconds:
Tony έγραψε:....Δες και κάτι άλλο που θα βοηθήσει,φόρτωσε το πινέλο με το ποιο σκληρό σαπούνι που έχεις(όχι κρέμα)μετά πάρε ένα μπόλ και κάνε αφρισμό κανονικά,αν (δεν έχεις μπόλ στην παλάμη σου),όταν ο αφρός σου είναι έτοιμος,βάλε το χέρι σου μέσα στον αφρό άπλωσε τον(flat)και δες-ψάξε για μικρά μαύρα κομματάκια,
τα Simpsons όταν ζεματιστούν χάνουν σιγά-σιγά τα tips,τις άκρες από τις τρίχες,και αρκετές φορές
κόβονται οι τρίχες λίγο κάτω από την μέση,το έχω δει αυτό σε best,
σε Pure Badger δεν ξέρω δεν είχα ποτέ,και ούτε πρόκειται... :)
Πες μου το τελευταίο γιατί "ποτέ δεν πρόκειται" θα με βοηθήσει πιθανόν στη νέα ασβοαγορά.
Λοιπόν πιστεύεις ότι στα πλαίσια όπως είπα κι αλλού να καταπραύνω τον ερεθισμό έκανα σήμερα με τον ασβό σαπουνάδα με κρέμα μαλακή και την πέρασα στο πρόσωπο σαν μπογιατζής (και πάλι αισθάνομαι τσίμπημα) και εντόπισα κάτι μαυραδάκια μικρά πολύ λίγα όμως αλλά μέσα στην ασπρίλα του αφρού φαινόντουσαν και δεν έδωσα σημασία υποθέτοντας ότι θα ήταν σκουπιδάκια μικρά από το μπωλ(και μπορεί όντως να ήταν). Πάντως με το που μπήκε στο βραστό νερό εκτός από την έντονη και δυσάρεστη μυρουδιά όταν το έβγαλα και το άφηνα να στραγγίσει έβγαζε νερό με μαυραδάκια αρκετά. Το θυμάμαι
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν θες να μάθεις πολλές πληροφορίες για πινέλα δες αυτό το video του Κωνσταντίνου.

Απλά προσοχή μην έχεις κοντά σου την πιστωτική.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχαχαχα πραγματικά!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Το να εμφανίζονται μαύρες τρίχες στο θύσανο του πινέλου είναι δείγμα ότιτο πινέλο έχει "καεί";
Υ.γ. Αναφέρομαι σε πινέλο χοίρου.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Γιώργο άν εννοείς τις μαύρες τρίχες (ολόκληρες) που έχουν πολλά Ωμέγα , όχι δεν είναι δείγμα,
τα περισσότερα Ωμέγα έχουν μερικές μαύρες τρίχες, δέν είναι τίποτε...
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Ναι για Ωμέγα αναφέρομαι.
Ευχαριστώ τα μέγιστα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”