"Κάψιμο" πινέλου

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τι ποιότητας τρίχας ειναι το Simpsons; Αν είναι pure, λογικό να τσιμπάνε λίγο. Από Best και πάνω αποκλείεται.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Harry την 05 Σεπ 2016, 22:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Pure Badger
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Λογικό οπότε να υπαρχει λίγο τσίμπημα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λογικό γιατι?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Λογικό, καθώς η συγκεκριμένη ποιότητα τρίχας ασβού (pure badger) πάντα τσιμπάει. Η simpsons, έχει τη φήμη οτι χρησιμοποιεί εξαιρετικής ποιότητας τρίχα. Δηλαδή, ένα pure badger της Simpsons, είναι καλύτερο από το pure badger κάποιας άλλης εταιρείας. Αλλά, όπως και να' χει, το pure είναι pure. Μια ενοχλητική ιδιότητά του, είναι οτι τσιμπάει. Είναι στο χαμηλότερο σκαλί, στη βαθμίδα ταξινόμησης, της ποιότητας τρίχας ασβού.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ σωστα αυτα αλλα ο Δημητρης γραφει οτι "με αποτέλεσμα να τσιμπάνε το πρόσωπο, κάτι το οποίο δεν γινόταν πριν το ζεμάτισμα ούτε με σκέτο-στεγνό πινέλο στο πρόσωπο" - νομιζω παντως πως το καλυπτουμε σιγα σιγα το θεμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βάλε και μια φωτογραφία να το δούμε ρε συ. Μια είκονα = χίλιες λέξεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

herco έγραψε:Πολυ σωστα αυτα αλλα ο Δημητρης γραφει οτι "με αποτέλεσμα να τσιμπάνε το πρόσωπο, κάτι το οποίο δεν γινόταν πριν το ζεμάτισμα ούτε με σκέτο-στεγνό πινέλο στο πρόσωπο" - νομιζω παντως πως το καλυπτουμε σιγα σιγα το θεμα.
Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ με πρόλαβες. Πριν το "ατύχημα" το πινέλο το περιέφερα στεγνό όπως βγήκε από το κουτί του στο πρόσωπό μου είτε σαν πινέλο μπογιατζή είτε σαν σβούρα και με μια μικρή πίεση σα να φτιάχνω αφρό.
Δεν ενοχλούσε σχεδόν καθόλου. Όχι ότι τώρα ενοχλεί σημαντικά δηλαδή δεν είναι σαν συρματόβουρτσα (χαχαχαχα) αλλά το συγκεκριμένο πινέλο επιλέχθηκε για την απαλότητά του σε σχέση με την ευαισθησία της επιδερμίδας.
dimitris έγραψε:Βάλε και μια φωτογραφία να το δούμε ρε συ. Μια είκονα = χίλιες λέξεις.
Και μια ερώτηση στον συνονόματο. Σε μένα απευθύνεσαι που λες για φωτογραφία?
Αν ναι δεν θα δεις τίποτα απολύτως εκεί. Θα δεις ένα πινέλο χωρίς ίχνος "εκτροπής" (οπτικά στην εικόνα) Το πρόβλημα το καταλαβαίνεις στο μάγουλο. Και δεν νομίζω ότι θα στρώσει αργότερα. Πιστεύω ότι έγινε ζημιά στις τρίχες ανεπανόρθωτη. Ξανατονίζω όμως ότι δεν μιλάμε για καταστροφή του πινέλου. Κάθε άλλο. Το πινέλο όπως ανέφερα και σε άλλο ποστ πιο πάνω λειτουργεί καλά, κάνει αφρό στην κούπα και στο πρόσωπο (σε αντίθεση με την πρώτη φορά που μάλλον θα ήταν αποτέλεσμα της δικής μου ασβοαπειρίας). Και τώρα δλδ μια χαρά είναι αλλά τσιμπάει και το πήρα για να έχω ένα πινέλο να μην τσιμπάει. Υπάρχει βέβαια και η άποψη (θα το δούμε στο προσεχές μέλλον) ότι σιγά σιγά η επαφή με τις σαπουνάδες και τους αφρούς ίσως του μαλακώσουν την τρίχα. Είδομεν.
Προς το παρόν όπως έχω αναφέρει και αλλού ψάχνω για νέο ασβό με λίγο μεγαλύτερη λαβή και μεγαλύτερο νούμερο knot.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mitsos την 06 Σεπ 2016, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι Δημήτρη σε εσένα το έλεγα, σκεφτόμουν ότι άλλοι χρήστες εδώ μπορεί να έχουν το ίδιο πινέλο και να δουν διαφορές.
Αλλά αφού λες ότι δεν υπάρχει οπτική διαφορά, δεν υπάρχει λόγος.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ξέρεις, ίσως (ίσως) αν υπήρχε δυνατότητα να δει κανείς τη διαφορά σε μία μικροσκοπική αποτύπωση της τρίχας σε υψηλή ανάλυση και στις δύο των περιπτώσεων (τρίχα του δικού μου πινέλου και τρίχα πινέλου χωρίς "βλάβη").
Και λέω ίσως γιατί αφενός μάλλον δεν θα δει κανείς τίποτα εκτός αν φωτογραφηθεί η τρίχα με μικροσκόπιο, και αφετέρου αν μπορεί κάποιος από τα μέλη που έχουν το ίδιο πινέλο να κάνει την ίδια λήψη. Εγώ επειδή μία από τις "πετριές" που έχω φάει είναι και της φωτογραφίας, έχω τον εξοπλισμό να κάνω λήψη με μεγέθυνση χ5 (για όποιον ξέρει είναι πολύ μεγάλη μεγέθυνση απέχει όμως μακράν από το μικροσκόπιο όπου με μεγαλύτερη ασφάλεια δεδομένων θα μπορούσε να δεις κανείς διαφορά). Και αυτό σε λίγες μέρες που θα ανοίξει ο καιρός να βγώ έξω για φυσικό ηλιακό με διάθλαση φως. Όμως θα πρέπει να το κάνει (με τον ίδιο λόγο μεγέθυνσης) και ο αντίστοιχος κάτοχος του ίδιου πινέλου, και να ανεβούν και οι δύο φωτό σε δημόσια θέα για να βγεί κάποιο συμπέρασμα. Όμως τονίζω ότι μόνο με μικροσκόπιο θα μπορούσε κανείς να δει (αν) κάποια διαφορά ίσως.
Θα είχαν πάντως ενδιαφέρον δύο μικροσκοπικές λήψεις.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”