"Κάψιμο" πινέλου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Tην ειχα παθει και εγω 1-2 φορες με το καυτο νερο,το χειμωνα που αρχισα.Ευτυχως που δεν ειχα μαθει στις αρχες να μουλιαζω τα πινελα και δεν εκαψα κανενα.Στο προσωπο το εριχνα.Τωρα πια ποτε ξανα ζεστο νερο,και ερεθισμοι τελος...Καλοκαιρι δε,κρυο νερακι.Μια χαρα.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

δεν νομιζω να ηταν το φυσικο χρωμα που εφυγε με το καυτο νερο.πρεπει να ειναι τεχνητα χρωματισμενο
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Νομίζω ότι έχεις δίκιο. Ειδικά για το κρύο νερό. Το ζεστό προκαλεί εκτός των άλλων υπεραιμία και αυτό ανακλαστικά αυξάνει την ευαισθησία της επιδερμίδας. Πιστεύω ότι πρέπει μάλλον να καταργηθεί το ζεστό νερό σε όλες τις φάσεις και επίσης πιστεύω ότι καλή δουλειά κάνει και η χρήση pre shavel
Αλλά νομίζω ότι ο σχηματισμός αφρού στο πρόσωπο (με μέτρο) αν γίνεται προσεκτικά και με μαλακό πινέλο για να μην "ξύνει" την επιδερμίδα κάνει καλό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Βαλε ενα pre shave στη ρουτινα.Καλο κανει,κακο δεν κανει.Πινελα πρεπει να δοκιμασεις και του χοιρου και του ασβου.Ισως και του αλογου και καποιο συνθετικο.Να δεις πιο ειναι πιο αποτελεσματικο και ευχαριστο για σενα.Για μαλακο πινελο εχει ασβο,Silvertip και Finest κατηγορια ποιοτητας.Ειναι μαλακα και πολυ ευχαριστα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Nomad έγραψε:
Νομίζω οτι πρέπει να σταματήσει ο μύθος (κατα τη γνώμη μου πάντα) του πολύ ζεστού νερού όπως και το υπερπλύσιμο της επιδερμίδας με αυτό, πριν το ξύρισμα για προετοιμασία. Ειδικά σε ευαίσθητα δέρματα μόνο ζημιά κάνει.

Με το οποιο συμφωνω απολυτα. Το χλιαρο (απλα χλιαρο) νερο το χρειαζεται το σαπουνι για να μαλακωσει και να αρχιζει να αφριζει, το χρειαζεται η σαπουναδα για να δεσει γρηγοροτερα - το δερμα μας ομως (ειδικα στη περιπτωση που ειναι υπερευαισθητο, πχ εγω εχω και σμηγματορροϊκή δερματίτιδα αλλα και ψωριαση) εχει αναγκη απο σχετικα δροσερο νερο και σε μεγαλη ποσοτητα κατα τη διαρκεια του ξυρισματος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Συμφωνω.Εγω μουλιαζω το πινελο σε χλιαρο νερο και τωρα το καλοκαιρι.Με κρυο δεν κανει καλη σαπουναδα,ξοδευω περισσοτερο προιον.Αλλα στο προσωπο ριχνω νερο της βρυσης το οποιο εδω στη Λευκωσια και το πρωι ειναι χλιαρουτσικο προς κρυο.Παντως, μακρια απο καυτο. Τον χειμωνα που ερχεται θα Βαζω χλιαρο στο προσωπο.Αλλα θα δοκιμασω και με νερο της βρυσης.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παιδιά είναι απόλυτα σωστό αυτό. Το έχω δει. Πιο παλιά που ξυριζόμουν με νερό της βρύσης δεν είχα σχεδόν κανένα πρόβλημα. ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ. Ειδικά στο πρόσωπο πριν το preshave. Και με το τέλος που πλένεις με νερό βρύσης νοιώθεις μια ανακούφιση. Αυτό φαίνεται και από τη χρήση μεντόλ που δροσίζει.

Added in 9 minutes 8 seconds:
george644 έγραψε:Βαλε ενα pre shave στη ρουτινα.Καλο κανει,κακο δεν κανει.Πινελα πρεπει να δοκιμασεις και του χοιρου και του ασβου.Ισως και του αλογου και καποιο συνθετικο.Να δεις πιο ειναι πιο αποτελεσματικο και ευχαριστο για σενα.Για μαλακο πινελο εχει ασβο,Silvertip και Finest κατηγορια ποιοτητας.Ειναι μαλακα και πολυ ευχαριστα.
Χοίρου πήρα δύο ομεγα ακολουθώντας τη συμβουλή του macho μαζί με τον ασβό. Ένα σκληρό και ένα λιγότερο σκληρό που μου είπε ότι σε λίγο θα μαλακώσει κι άλλο. Είναι τα omega 10810 και 80080. Τα οποία πήρα εχθες και δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα. Αλλά νομίζω ότι ένας ασβός ειδικά για τα ευαίσθητα δέρματα είναι απαραίτητο να μπει στο πινελο-οπλοστάσιο. Στην περίπτωση που έχει χαλάσει το δικό μου θα πάρω καινούργιο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Κατα βαση χρησιμοποιω ενα Proraso-Omega.Xοιρινο και αποτελεσματικο ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ.Αλλα εχω κι ενα ασβο Finest 26mm,που οποτε το χρησιμοποιω το καταευχαριστιεμαι.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν δοκίμασα το ασβοπίνελο εκτός ξυρίσματος έτσι σε μια μεγάλη κούπα πρωϊνού (που χρησιμοποιώ γι αυτή τη δουλειά) με κρέμα kent να δω τι γίνεται. Λοιπόν δεν θα πιστέψετε αλλά με εξέπληξε. ΄Εκανε κανονική μαρέγκα (που προχθές με την πιο αφρίζουσα castle forbes δεν την έκανε). Και τον πέρασα μετά στο πρόσωπο κανονικά (με μια διαφορά ότι παρά το ότι το πρόσωπο ήταν κρύο και ήρεμο, αισθανόμουν τον ασβό να με αγκιλώνει λίγο). Ξέπλυνα τον αφρο από το πρόσωπο μετά από λίγο και βάζοντας 3 σταγόνες νερό στο μπωλ ξαναέκανα αφρό με το υπόλοιπο και συμπεριφορά κανονική ο ασβός. Τι διάολο γίνεται? Μάλλον συνήλθε από το σοκ το βραστό ή φοβήθηκε όλο το φόρουμ χαχαχαχα. Όμως δεν μου άρεσε λίγο και θα το παρακολουθήσω αυτό το τσίμπημα του προσώπου από την θεωρητικά μαλακή τρίχα στο κρύο πρόσωπο.
Αυτό που συνειδητοποίησα όμως εκτός των άλλων ήταν και το ότι το συγκεκριμένο πινέλο κάθεται αρκετά μικρό στο χέρι και αυτό ενοχλεί αρκετά. Εννοώ μικρό στη λαβή του και όχι στο θύσανο που επιλέχθηκε μικρός. Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω κι άλλο ένα πιο μεγάλο. Επίσης θεωρώ ευκαιρία να αναφέρω ότι πάντα σε δοκιμή αφρού με proraso άσπρο το 80080 το omega μου άφησε άριστες εντυπώσεις στο κράτημα και στον χειρισμό στην παραγωγή μαρέγκας. Μπράβο στον macho για τη σύσταση.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν με οριστκή διάγνωση που βγήκε μετά από αρκετές δοκιμές (σαπούνι, κρέμα, χλιαρό-κρύο νερό κλπ κλπ) σαπουνάδα στο πρόσωπο, στο χέρι κλπ στον συγκεκριμένο ασβό (simpsons b2) οι τρίχες του συγκρατούν νερό αρκετό για την παραγωγή αφρού. Το συμπέρασμα όμως που κι αυτό εντάσεται μέσα στη διάγνωση είναι ότι οι τρίχες του καήκαν και οριστικά σκληρύναν με αποτέλεσμα να τσιμπάνε το πρόσωπο, κάτι το οποίο δεν γινόταν πριν το ζεμάτισμα ούτε με σκέτο-στεγνό πινέλο στο πρόσωπο. Το κρατάω και ψάχνω για νέον ασβό.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”