Razorock Plissoft Synthetic Shaving Brush

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ξέρω οτι πολλοί το έχετε, άς συγκεντρώσουμε λοιπόν τις γνώμες και
τις κριτικές σας/μας σε ένα θέμα. ;)
Για πείτε ...γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για ένα Plissoft (24 mm knot),
άν κάποιος έχει ένα 24άρι Fine Badger ή SIlvertip, ή/και 1-2 καλοστρωμένους χοίρους
- Semogue 830 ή/και Omega π.χ. - γιατί να πάρει και ένα τέτοιο;
Είναι καλύτερο, ειδικά από τους παραπάνω ασβούς; Ή θα έχει ένα ακόμη (καλό) πινέλο στη συλλογή του;
:helt

σσ: Έχω ήδη διαβάσει κάποιες γνώμες σας μέσω αναζήτησης στο ξύρισμα της ημέρας,
τι πήρα σήμερα κλπ...

σσ: Για το μεγαλύτερο "26άρι" Monster, υπάρχει θέμα ΕΔΩ
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Αυτό είναι το πινέλο, σωστά ; ψάχνομαι για συνθετικό τελευταια ... μόλις διάβασα το θέμα και για το 26άρι και είμαι ανάμεσα στα δύο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 04 Σεπ 2016, 16:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Γρηγόρης
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 45

Καλημέρα. Και εγώ ψάχνω για έναν φίλο που θέλει ένα πινέλο και σκεφτόμουν να του πάρω ένα (και άλλο ένα για μένα !!!!) αλλά πραγματικά σε "ΣΚΙΖΕΙ" στα μεταφορικά !!! Για τα 2 πάμε στα 25 $ . Είναι πολλά ......
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτό είναι το νεότερο που βγάλανε με τη λαβή "Μπρούς" με το οποίο και "κόλλησα".
Μου αρέσει αυτό το στύλ σε λαβές...
Ναί τα μεταφορικά δυστυχώς διπλασιάζονται κοκ, άν πάρεις 2 και παραπάνω πράγματα.
Για 2 πινέλα, 45 δολλάρια σύνολο, θα βγεί 20 ευρώ το ένα περίπου, όσο και άν πάρεις ένα μόνον.

Οι γνώμες που έχω διαβάσει και εδώ αλλά και αλλού είναι όλες παραπάνω από θετικές.
ΕΚΤΟΣ από μικροθαμπάδες (μικροχτυπήματα από τραντάγματα στο κουτάκι του;;) στη λαβή, σε μακρινές
αποστολές όπως σε εμάς...

Το ερώτημα είναι: Εάν έχει κάποιος ένα η δύο Silvertip η Best/2band/Fine Βadger.
Να πάρει και ένα τέτοιο; Είναι καλύτερο; Ή απλώς θα έχει ακόμη ένα καλό πινέλο στη συλλογή του
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Ή αντίθετα, αν δεν έχει κάποιο από τα παραπάνω, όπως εγώ. Είμαι ακόμα με το "βαικό" Semogue 1470 κι ένα Omega από τον Σκλαβενίτη !! Ειδικά με το πρώτο έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος αλλά έλγα να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό, όπως το Plissoft. Στη δική μου πρίπτωση ίσως αξίζει.

Όσο για τη νέα λαβή δεν τρελαίνομαι, από την όψη τουλάχιστον.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Νώντας έγραψε: Να πάρει και ένα τέτοιο; Είναι καλύτερο; Ή απλώς θα έχει ακόμη ένα καλό πινέλο στη συλλογή του

θα έχει ακόμη ένα καλό (και διαφορετικό) πινέλο στη συλλογή του . Εγω εχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μαζί του και σίγουρα χωρούσε στην συλλογή μου . Να σημειώσω επίσης οτι είναι κατά πολύ ανώτερο απο το Omega S 10018 που έχω .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Άρη το S10018 όμως καταπίνει και σκληρά σαπούνια, το plissoft έχει καλό backbone? Δεν περιμένω να έχει το ίδιο φυσικά αλλά δεν θέλω να είναι και σαν το Plisson που έχει φίλος μου. ... Όσο για τις λαβές μου αρέσει αυτό με την barberpole λαβή .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Άκη σε "τούβλο" σαπούνι δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη , κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω στο Dr harris που είναι το σκληρότερο που έχω αλλά πραγματικά πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα . Γενικά και εύκολα φορτώνει και γρήγορα αφρό κάνει και έχει και πολύ καλή αίσθηση στο πρόσωπο σε αντίθεση με το S10018 που είναι μόνο για κινήσεις βαψίματος και γενικά η αίσθηση που αφήνει στο πρόσωπο υπολείπεται κατά πολύ του Plissoft κατά την άποψη μου.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27822 times
Been thanked: 29048 times
Ηλικία: 64

Το Razorock plissoft τσακίζει τα πάντα, αρκεί να μην πάρει πολύ νερό.
Το D.R.Harris το ισοπεδώνει. Είναι το μοναδικό πινέλο με το οποίο έκανα σωστό αφρό με το cade της L'occitane, ένα από τα πλέον δύσκολα σαπούνια στο θέμα αυτό.
Να μην μιλήσω γιά το monster που είναι στα 26 mm. 8)

To Omega S10018 είναι ένα εύχρηστο και συμπαθητικό πινέλο, αλλά μπροστά στο plissoft, δεν παίζει.
Το έχω μόνο γιά κρέμες.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στην τελευταία συνάντηση απόκτησα σε καλή τιμή και πραγματικά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΉ κατάσταση το πινέλο αυτό με τη λαβή barber pole από τον Κωνσταντίνο (NavalArchitec ) . Καταρχήν θα πω ότι η ποιότητα της τρίχας είναι ακριβώς ίδια με της Maggard, αν και κάποιος άλλος φίλος (δεν θυμάμαι ποιος) εδώ είχε πει ότι δεν είναι . Βάζοντας τα διπλά δίπλα και στην αφή και στο ξύρισμα το καταλαβαίνεις , ακόμα και οπτικά έχουν ακριβώς την ίδια απόχρωση. Αλλά το razorock έχει πιο πυκνό θύσανο και πιο φουντωτό. Η λαβή όμως η συγκεκριμένη είναι απίστευτη .Να πω καταρχήν ότι το πινέλο ζυγίζει (σε μια μικρή ζυγαριά που έχει η σύζυγος στην κουζίνα ) 97 γραμμάρια . Στιβαρή λοιπόν λαβή ρητίνης με πολύ καλό φινίρισμα και εξαιρετικό πιάσιμο . Το πινέλο έχει πολύ καλό backbone με αποτέλεσμα να τα βάζει στα ίσα με σκληρά σαπούνια και φυσικά αίσθηση βελούδινη . Αυτό που μου αρέσει είναι που δοκίμασα όπως φόρτωνα το Varesino σε πιο παλιό ξύρισμα με το βάρος του να κάτσει απλώς ο θύσανος πάνω στο σαπούνι και εγώ απλά έκανα το στροφάρισμα, λοιπόν λόγω του βάρους της λαβής φόρτωσε μια χαρά ! Το δυνατότερο σημείο του όμως είναι ότι είτε σαπούνια είτε κρέμες παίρνω από αυτό τον καλύτερο δυνατό αφρό που μπορεί να μου δώσει κάποιο από τα πινέλα μου ( χοίρος ή ασβός) ! Και όλο αυτό με κάνει να σκέφτομαι πως ένα τόσο καλής ποιότητας συνθετικό το κοστολογούν τόσο φθηνά και πόσο άτυχοι είμαστε που για να το στείλουν σε αυτή τη γωνία του πλανήτη ζητάνε άλλο ένα σχεδόν να το πληρώσουμε σε ταχυδρομικά τέλη !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”