Φαενα συνθετικό;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gregmits
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 13 Ιουν 2016, 15:59
7

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα συνθετικό τύπου Plisson ή κάτι αντίστοιχο, όπως το razorock pilssoft. Στα ευρωπαϊκά site όμως το pilssoft έρχεται πολύ ακριβό και θυμηθηκα το συνθετικό της φαενα. Έχει κανείς εμπειρία με το εν λόγω πινέλο;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Τύπου plisson από τον θύσανό του πάντως δεν φαίνεται να είναι.Εμπειρία δεν έχω από το συκεκριμένο πινέλο αλλά από 3 διαφορετικά συνθετικά που έχω μεχρί τώρα*(και κανένα δεν ήταν τυπου Plisson) είμαι έτσι και έτσι,από άποψη ευχαρίστησης!

Αυτό το πινέλο κάνει 20 €+ τα μεταφορικά.Να πούμε 25€ σύνολο?Με τόσα χρήματα αγοράζεις συνθετικό από το εξωτερικό...
To plissoft στο Ιtalianbarber έχει 8,85€+ τα μεταφορικά...να βάλω οτι θα έχει 17 ευρώ μεταφορικά?Το ίδιο σου βγαίνει...
Eπίσης μπορείς να βρείς και κάποιον άλλο που θέλει και να αγοράσετε μαζί και να μοιραστείτε τα μεταφορικά.









*τύπου omega syntex,omega s brush,omega hi brush synthetic
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Τα μεταφορικά για ένα πινέλο από τον Italian Barber είναι γύρω στα 13 δολάρια. 13,5 αν θυμάμαι καλά. Οπότε και πάλι συμφέρει. Αν πάρεις δύο πινέλα ανεβαίνουν αρκετά τα μεταφορικά. Πάντως αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Είναι απίστευτα πινέλα... Το συνθετικό Φαένα ούτε εγώ το έχω δοκιμάσει.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Εχοντας ηδη 2 συνθετικα τυπου plisson, αν θες χορταστικο στο χερι πινελο, σου προτεινω το Razorock 26mm monster.
Τα κανει ολα και συμφερει.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα μιας και μόλις παρέλαβα το Φαένα συνθετικό πινέλο. Το ξύλο από ελιά είναι απο τα αγαπημένα μου και επειδη ήθελα και ένα πινέλο συνθετικό επέλεξα αυτό το οποιο ήρθε παραγγελία στο πακέτο δώρου μαζί με ολόκληρη την σειρά των προιόντων της Φαένα Philosoap.
Πέρα από μια μία μικρή καθυστέρηση ώσπου να προμηθετεί ο κ.Φωκίων από τον ξυλουργό τις νέες λαβές για τα πινέλα του ( όντως μυρίζει ακόμη το λούστρο του πολύ έντονα) όλη η εξυπηρέτηση ήταν τέλεια.

Σχετικά με το πινέλο είναι πολύ όμορφο με ωραίο μέγεθος στην λαβή και τα specs του είναι όπως αναφέρονται στο site της Faena.
Δηλαδή 24 mm knot και 55 mm loft με σκληρότητα τρίχας αντίστοιχης της silvertip. Φαίνεται πολύ μαλακό στην υφή με αρκετό backbone..
Θα δείξει στο βραδυνό μου ξύρισμα σήμερα.Εικόνα
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
3
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Λοιπόν μετά από 2 ξυρισματα με το εν λόγο πινέλο μπορώ να πω ότι είναι αρκετά καλό. Έχω κάνει και face leathering με Κερκίνη σαπούνι και σε μπολ με το faena σαπούνι σχετικά εύκολα. Έχει παρα πολυ δυνατό backbone σαν ελατήριο και είναι λίγο ζορικο στο να το πιέσεις αλλά αν γεμίσει αφρο γλυστραει πιο εύκολα και ανοίγουν οι τρίχες του πιο εύκολα όταν το πιέζεις. Σαν να μαλακώνει περισσότερο ας πούμε. Κρατάει αρκετό νερό αλλά έχει και αυτό την ιδιωτητα οπως όλα τα συνθετικά να μαζεύει το νερό προς την βάση του πινέλου, οπότε όταν το πιέζεις τρέχει περισσότερο νερό το οποίο πιστεύω είναι οκ και καμιά φορά βοηθάει αρκεί να το συνηθίσεις. Με προβλημάτισε όμως που στα 2 ξυρισματα έχει χάσει ήδη καμιά 10αρια τρίχες. Μάλλον επειδή το ζοριζω αρκετά και το πιέζω δυνατά για να ανοίξουν οι τρίχες του σαν ομπρέλα λόγο του δυνατού backbone που εχει. Περίμενα ομως ότι το συνθετικό θα ήταν πιο ανθεκτικό και δεν θα έχανε τρίχες. Για να δούμε στο μέλλον. Κατά τα άλλα είναι πολύ μαλάκια η αίσθηση στο δέρμα σαν βελούδο σχεδόν και πολύ ωραία και εύχρηστη η λαβή του. Μου αρέσει πάρα πολύ χωρίς βέβαια να έχω πολύ εμπειρία από πινέλα. Συγκρίνοντας το με το πινέλο proraso της omega που ειναι το άλλο μου πινέλο μου αρέσει περισσότερο η λαβή του και η απαλότητα του. Αλλά είναι λίγο πιο δύσκολο στο χειρισμό του λόγο του δυνατού backbone που έχει και ότι δεν κρατάει τόσο ομοιόμορφα το νερό στην τρίχα. Θεωρώ ότι για έναν νέο χωρίς εμπειρία οπως εμενα το proraso χοίρου της omega είναι πιο ιδανικό και πολύ πιο εύκολο πινέλο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”