Ω για χοίρο, Semogue & Simpsons για ασβό, Vie Long για άλογο, Muehle, Plisson & Kent για συνθετικό;

Απάντηση
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Το ζήτημα:
"Υπάρχουν κάποιες εταιρείες που διακρίνονται κατά παράδοση σε συγκεκριμένες κατηγορίες τρίχας πινέλου και αυτό συμπεριλαμβάνει και την κατασκευή και την τεχνολογία φυσικά."

Μακράν απ' εμού ο δογματισμός αλλά εγώ γενικά το πιστεύω. Φυσικά υπάρχουν οι εξαιρέσεις και τα "θρυλικά και καταξιωμένα μοντέλα" ή αυτά που έχουν απίστευτη σχέση τιμής προς απόδοση, αλλά πάλι θεωρώ ότι λαμβάνοντας υπόψη και αυτά, ο γενικός αυτός κανόνας ισχύει ως τάση.
Παίζει ρόλο η γεωργαφική θέση, μια συγκεκριμένη παράδοση (Ισπανία - Τουρκία στα αλογίσια) η εγγενής εμμονή στην τεχνολογία (Γαλλία - Γερμανία) και τι άλλο;

Η αναφορά σε συγκεκριμένες μάρκες στην επικεφαλίδα είναι ενδεικτική δική μου και οπωσδήποτε όχι εξαντλητική.

Τις απόψεις σας παρακαλώ....
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5902
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27382 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Δύσκολο ζήτημα θέτεις μαιτρ καθόσον για να έχουμε ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να έχουμε δοκιμάσει τα πάντα όλα.
Ωστόσο αποτολμώ:
Omega χοιρινά
Shavemac ασβουδάκια
Plisson συνθετικά
Semogue ωραίες λαβές!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Υπερθεματίζω για τα χοιρινά Ω. Έχω δύο και έχω δοκιμάσει κάμποσα από τον Διονύση dpatiris. Ότι πιο τίμιο για πινέλο ξυρίσματος.
Το αλογάκι Vie Long κάνει άψογα τη δουλειά του. Είσαι εντάξει και με την οικολογική σου συνείδηση.
Το Kent Infinity είναι πολύ όμορφο αλλά λόγω διαστάσεων δεν μπορώ να το πάρω σοβαρά.
Αν ψαχνόμουν για συνθετικό, θα πήγαινα σφαίρα για Muehle.
Simpsons δεν έχω, θεωρώ κορυφαίο σχεδιαστικά και σε διαστάσεις το Persian Jar 3.
Το αγαπημένο μου ήταν και είναι το SOC 2 band.
Τις πιο μακρότριχες φλοπιές της Semogue δεν τις θέλω.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Eγώ πήρα πριν λίγες μέρες omega συνθετικό το 0146711 με knot 24 και ύψος τρίχας 58. 19,9 πολύ καλή τιμή και ποιότητα τρίχας άλλο πράμα. Μαλακή μοιάζει σαν του ασβού. Εξαιρετικό, πολύ φιλικό με το δέρμα και από σαπουνάδα άλλο πράμα. Τώρα θέλω άλλο ένα με λίγο πιο κοντή τρίχα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είχα την εντύπωση ότι είχε 25αρι knot ...το είχα δει κάποτε που έψαχνα για travel αλλά πήρα πιο φθηνό τελικά .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σωστά Άκη...

Omega Hi-Brush 0146711 Synthetic Fiber Shaving Brush

Height 114 mm
Loft: 57 mm
Base: 56 mm
Knot: 25 mm

**Dimensions Approximate**
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

25άρι έχει το 0146735

Added in 2 minutes 55 seconds:
Αντώνη γράφαμε μαζί. Εγώ δεν το μέτρησα με παχύμετρο αλλά από το hairmaker που το πήρα αν δεις εδώ το λέει σαν 24άρι

Added in 9 minutes 24 seconds:
Εδώ το λέει 24 ενώ εδώ το λέει 25
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Δημήτρη είναι λίγο "tricky" το Knot (κόμπος) σε ένα πινέλο,άλλοι θύσανοι είναι ποιο σφιχτοδεμένοι,από άλλους που είναι ποιο χαλαροί,μόνο με παχύμετρο κάνεις σωστή μέτρηση,πχ: σε ένα που λέει 25mm,με παχύμετρο είναι 25,5mm,η διαφορά ως προς το Knot είναι +/- =0,5(max) στο Loft μπορεί να έχει μεγαλύτερες αποκλείσεις,
Είναι βλέπεις είναι χειροποίητα._
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Πάντως Αντώνη το συγκεκριμένο είναι πολύ καλό πινέλο είτε 24 είτε 25. Με όλα τα πλεονεκτήματα της συνθετικής τρίχας και στην απαλότητα θυμίζει ασβό. Είναι η νέα γενιά της συνθετικής τρίχας, Και θεωρώ και το πάχος του κόμπου και το μήκος της τρίχας πολύ βολικά για μεγάλη γκάμα χρηστών και ξυριστικής χρήσης. Και η τιμή καλή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”