Dovo 918012 Silvertip

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25942 times

Πρώτη δοκιμή για το προσφάτως αποκτηθέν πινέλο. Είναι ένα πινέλο που το "ζήλεψα" από την πρώτη στιγμή που το είδα να φιγουράρει στις φωτογραφίες του Γιάννη (iogi). Έπρεπε να το αποκτήσω, αλλά μάλλον έπρεπε να το κάνω στην κατάλληλη στιγμή. Και θα εξηγήσω παρακάτω τι εννοώ.

Εικόνα

Όταν πρωτοξεκίνησα κανονικά στο πξ, ξεκίνησα με ένα VP pure badger. Χωρίς να ξέρω ότι τα πινέλα έχουν κατηγοριοποιήσεις και επιπλέον διαχωρισούς ανά ποιότητα. Μετά απέκτησα και χοίρους, που είναι αλήθεια ότι ταιριάξαμε από την αρχή καλά. Έπειτα ανέβησα σε super bager και τέλος στα two band (που λατρεύω).

Η μαγάλη διαφορά στην ποιότητα (για ασβούς πάντα) ήταν όταν απέκτησα το πρώτο μου super badger. Καμία απολύτως σχέση με τα pure. Σε απαλότητα, σε απόδοση, σε κράτημα νερού, σε δημιουργία αφρού. Αλλά επειδή μου άρεσε πολύ το μασάζ στο πρόσωπο, είχα απομακρυνθεί λίγο από τους ασβούς και είχα μια προτίμηση στους χοίρους.

Όλα αυτά μέχρι που γνώρισα την κατηγορία two band. Εδώ μάλιστα, απαλότητα και backbone σε ένα πινέλο μαζί. Ότι ακριβώς ζητούσα! Με αυτά και με αυτά, πέρασαν τα χρόνια, αλλάζουν οι εμπειρίες μας, αλλάζουν και τα γούστα μας μαζί με αυτές. Και είναι πολύ όμορφο να τις παρατηρεί κανείς πως αλλάζουν καθώς ωριμάζει ξυριστικά!

Πλέον έχω μια σαφή προτίμηση στους ασβούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι απορρίπτω τους χοίρους.

Το συγκεκριμένο πινέλο τώρα, είναι κόσμημα οπτικά. Χάρμα οφθαλμών, αξίζει να το έχει κανείς μόνο και μόνο για να το βλέπει (κατά την γνώμη μου πάντα). Τρίχα απαλή με το πρώτο άγγιμα (silvertip), που συνοδεύτεται από μια μαύρη διάφανη ακρυλική λαβή με το λογότυπο της εταιρείας. Μπιμπελό.

Στο ξύρισμα τώρα, απορρόφησε διπλάσια ποσότητα νερού σε σχέση με άλλα πινέλα. Έχει μακρύ θύσανο και αρκετά πυκνό, που το κάνει να μην το αισθάνεσαι καθόλου στο πρόσωπο. Φυσικά δεν έχει καθόλου backbone, είναι καθαρόαιμο πινέλο για κρέμες. Δημιουργία αφρού σε χρόνο ρεκόρ, δεν μου έχει ξανατύχει με άλλο πινέλο τόσο γρήγορα.

Η συνολική του αίσθηση είναι μια αίσθηση πολυτέλειας, ένα πινέλο ντελικάτο και όχι για καθημερινή χρήση που θα σου δώσει μια διαφορετική αίσθηση. Πραγματικά χαίρομαι που το πήρα!
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

καλο δειχνει, αλλα το ειδα σε ελληνικο καταστημα στα 145 ευρω
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25942 times

122€ το πήρα από Ελλάδα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”