Semogue 2020 Best Badger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Πρώτο review σε πινέλο, οπότε επιείκια στον ψάρακα.

Η επιλογή του πρώτου ασβού μου δεν ήταν εύκολη υπόθεση. Μετά όμως από συστηματική χρήση 1 χρόνου με εναλλαγές χοίρων μπορώ να γράψω μια αρχική παρουσίαση πάνω στα βήματα μου στο ΠΞ παρέα με το Semogue 2020.
Εικόνα

Διαστάσεις:
Συνολικό ύψος : 10,90cm
Ύψος λαβής : 5,30 cm
Μήκος τρίχας : 5,40cm
Διάμετρος Knot : 22 mm

Όταν επιλέγεις ασβό έχεις στο νού σου ότι θα τον πληρώσεις. Και διαβάζοντας παραπάνω εδώ στο forum θα διαπιστώσεις ότι οι διαφορετικές ποιότητες τρίχας του έχουν σχέση στην απόδοση, στην διακράτηση νερού, στο σχηματισμό αφρού, στην αίσθηση της τρίχας στο πρόσωπο κ.α. Το συγκεκριμένο πινέλο είναι ένα μείγμα pure badger και super badger και η τιμή για τη συγκεκριμενη ποιότητα καλή (30-34). Το πινέλο έρχεται σε μια αδιάφορη, διαφανής συσκευασία που κατέλειξε φύλακας για βίδες - παξιμάδια στο γκαράζ, ενώ η μυρωδιά του δεν ήταν δραματικά άσχημη όπως συνήθως περιγράφεται. Η πρώτη κρέμα που δοκίμασα πάνω του ηταν η Proraso η γαλάζια στην οποία σχημάτισε σχετικά εύκολα και γρήγορα αφρό σε ένα μπωλάκι. αφου το έπλεινα και το στέγνωσα ελαφρά πάνω σε μια πετσέτα το άφησα για μερικές μέρες χαρούμενος μέχρι να το χρησιμοποιήσω ξανά. Η πρώτη αίσθηση του πινέλου στο face lather έχει να κάνει με δυο εντυπώσεις, πρώτη τα τσιμπήματα που δεν ήταν για μένα ενοχλητικά και το πολύ καλό backbone που έχει. Η διάσταση της λαβής δεν είναι καλή για face lather, όμως το συγκεκριμένο πινέλο φτιάχνει γρήγορα τη κρέμα και δεν θα έλεγα ότι είναι ενοχλητική. Μετά λοιπόν από καιρό και πολλά ξυρίσματα η πυκνότητα δεν έχει χαλάσει ενώ τα μικρότσιμπήματα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Εικόνα

Το πινέλο με τον καιρό έχει αποκτήσει κάποιες ιδιαιτερότητες, κρατά αρκετό νερό (3 λεπτά βουτηγμένο είναι ιδανικά) φτιάχνει εκπληκτικά γρήγορα τη κρέμα στο πρόσωπο αλλά και σε μπωλάκι.Θέλει λίγο να βγάλεις τα περιττά νερά και λίγο πάνω-κάτω να στραγγίσει. Στα σαπούνια τύπου cella- proraso είναι λίγα περάσματα από το προιόν και έχεις γρήγορα μια σεβαστή ποσότητα για 2-3 περάσματα. Στα σκληρά σαπούνια mitcell, dr Harris, θέλει λίγο νερό παραπάνω αλλά η σύσταση της κρέμας στο πρόσωπο είναι ιδανική, στην αρχή σε παιδεύει λίγο αλλά μετά είναι super. Στο γένι έχω παρατηρήσει ότι μου αρέσει μετά τις κυκλωτικές κινήσεις να το πάω κόντρα στο γένι ειδικά σε 3-4 ημερών με υπέροχη αίσθηση. Ενώ στις κρέμες δε χρειάζεται καθόλου επιπλέον νερό ή να βρέξεις τις άκρες του ώστε να συνεχίσεις, περίπου σε 1 λεπτό έχεις μια εκπληκτικής σύστασης κρέμα. Επίσης σε σαπούνια τύπου στικ (Arko-Tabak) πραγματικά στο face lather είναι πάρα πολύ καλό.
Θα έλεγα ότι είναι ιδανικό πρώτο πινέλο ασβού επειδή έχει μια πολύ καλή τιμή σε σχέση με την απόδοση του και πραγματικά φτιάχνει αυτό που θές γρήγορα. Σίγουρα στο μέλλον θα αγοράσω και άλλα πινέλα ασβού αλλά με τίποτα δε το έχω μετανιώσει για τη συγκεκριμένη αγορά του.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”