Ασβός - Ναι αλλά ποιον ???

Απάντηση
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Καλησπέρα. Πρόσφατα έκλεισα 2 χρόνια στον κόσμο του Π.Ξ. παρέα με μια EJ89 και ένα Semogue SOC (καλά και κάτι άλλα πραγματάκια !!!! :D :D ). Βασικά θέλω να πάρω κάτι και είμαι ανάμεσα σε μια Merkur Progress και σε ένα πινέλο.
Θα μου πεις τι έχεις ανάγκη ?? (καλά ανάγκη το λέμε τώρα!!!, θα μας πάνε μέσα) Και τα 2 !!!!!
Αλλά μάλλον θα πάω σε μια αγορά (αυτή την χρονική στιγμή). Τέσπα , το θέμα εδώ είναι για συμβουλές σε σχέση με το πινέλο. Όπως αναγράφεται και στον τίτλο μιλάμε για ασβό και καλό ασβό....Προτάσεις πολλές , επιλογές ακόμα περισσότερες.
Η χρήση που κάνω σήμερα είναι επι το πλείστον για bawl lathering με κρέμες. Face σπάνια. Σαπούνι μόνο το Cella έχω δοκιμάσει και δεν το λες και καθαρό σαπούνι. Έχω κάποιες σκέψεις να δοκιμάσω και σαπουνάκια, θα δούμε....
Στην αρχή σκεφτόμουν για το SOC 2 Band. Μετά απο αυτά που είδα εδω μέσα (!!!!) γλυκάθηκα και λέω άμα δώσω τα ίδια ή 10 παραπάνω μπορώ να πάω σε Simpson , Colonel X2L & Commodore X3. Μια άλλη λύση που σκεφτόμουν ήταν FrankShaving από ebay. Το θέμα είναι ότι ψάχνω ένα all-around πινέλο αλλά με κλίση (να γέρνει !!!) σε bawl και κρέμες.
Εχοντας εμπειρία απο το SOC θα έλεγα οτι το Commodore X3 που κάθεται καλά σε διαστάσεις (Knot: 24mm,Loft: 50mm,Handle length: 52mm) και στο χέρι.Το Colonel X2L το κόβω πιο μικρό (Knot: 22mm,Loft: 46mm,Handle length: 55mm). Υπάρχει και το Commodore X2 με 22άρι Knot. Το SOC 2 Band είναι το μεγαλύτερο απο όλα (24mm Knot , 57mm Handle ,53mm Loft) αλλά κάτι με κρατάει πίσω αφού έχω το SOC και σκέφτομαι να πάρω άλλο ένα ίδιο σε μέγεθος και εμφάνιση, (ΌΧΙ σε ποιότητα το ξέρω ). Φυσικά θα πεταχτώ να τα δω απο κοντά στο Γιώργο αφού τα έχει σχεδόν όλα !!!.

Ακούω (και διαβάζω) απόψεις σχετικά με τα παραπάνω αλλά και άλλες προτάσεις που δεν έχω βάλει και οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη !!!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Eγω ψωνίζω και θα ξαναψωνίσω από εδώ!
Αρκεί να έχεις κατασταλάξει στο τι ακριβώς θέλεις!
Γιάννης B.
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Γιάννη , τα είχα προσέξει τα Shavemac αλλά ξεφεύγουν λίγο, μόνο σε pure βλέπεις διψήφιο νούμερο !!!! (μιλάμε για Knot >22mm). Ξέχασα να αναφέρω ταβάνι : 70-80 €
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Το Finest της shavemac λενε ότι ειναι εξαιρετικό! Δεν το χω όμως δοκιμάσει!
Αλλα δυστυχώς για πχ ένα finest fan 23/48 πας στα 104 ευρώ, βαλε και τα ταχυδρομικά...


Αν δοκιμάσεις ένα πραγματικά καλό σαπούνι, θα ξεχάσεις τις κρέμες...Οπότε θα σου πρότεινα προς τα εκεί να κλίνει το πινέλλο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Έχω ένα custom Shavemac σε finest και το Colonia σε silvertip D01. Προτιμώ σαφέστατα το πρώτο. Αν και όταν ξαναπάρω Shavemac θα είναι σίγουρα finest. Πινέλο all around, κάνει για τα πάντα.
Εξαιρετικό και το Vie-long 2band.
Το Simpsons Commodore x3 το ξεφορτώθηκα (μην ξεχνάτε YMMV πάντα)
Ακριβά πινέλα αλλά ό,τι πληρώνεις παίρνεις στον μάταιο τούτο καταναλωτικό κόσμο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αντιθέτως με τον Ανδρέα, το Simpsons Commodore X3 το θεωρώ ένα από τα καλύτερα all around πινέλα με τρίχα ασβού! Κατάλληλο για κρέμες, σαπούνια, μπωλ ή πρόσωπο. Και η τρίχα ποίοτητας Best είναι τόσο απαλή που δύσκολα μπορώ να φανταστώ γιατί κάποιος να πάρει ακριβότερο.

Added in 27 minutes 31 seconds:
Να προσθέσω επίσης "Άλλα τα μούσια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας"!
Χάρης
jobous
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 25 Δεκ 2013, 16:27
10
Τοποθεσία: Ραφήνα
Has thanked: 74 times
Been thanked: 67 times
Ηλικία: 46

Harry έγραψε: Added in 27 minutes 31 seconds:
Να προσθέσω επίσης "Άλλα τα μούσια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας"!
Μιλάς με γρίφους γέροντα !!!!

@Vavous
Ωραία τα custom κτλ , αλλά ξεφεύγουν λιγάκι (λιγουλάκι!!!)
Σε ποιο Vie-long 2band (υπάρχουν πολλά μοντέλα) αναφέρεσαι ??
Το Commodore x3 γιατί το ξεφορτώθηκες ???
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Vavous έγραψε: Το Simpsons Commodore x3 το ξεφορτώθηκα (μην ξεχνάτε YMMV πάντα)
Καλά που υπάρχει και το YMMV στο παραδοσιακό ξύρισμα και τυγχάνει να παίρνουμε και εμείς κάτι αποδιαλέματα πινέλα της συμφοράς του τύπου Simpsons Commodore x3 ....... :lmao :DD
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

@Vavous
Ωραία τα custom κτλ , αλλά ξεφεύγουν λιγάκι (λιγουλάκι!!!)
Σε ποιο Vie-long 2band (υπάρχουν πολλά μοντέλα) αναφέρεσαι ??
Το Commodore x3 γιατί το ξεφορτώθηκες ???
Αναφέρομαι στο Vie-long 16510 knot 24 loft 50 (το κοντό δηλαδή σε σχέση με το σύνηθες λοφτ στα 57mm) το οποίο ακριβώς λόγω του χαμηλότερου ύψους καθίσταται ιδανικό για διάλυση σκληρών σαπουνιών και face lathering. Όχι ότι δεν είναι άψογο και με κρέμες. Αλλά όχι τόσο για bowl lathering που το δοκίμασα. Επίσης εξαιρετικό είναι το Vie long silvertip two band με κωδικό 16655. Για το τελευταίο μπορείς να δεις αριστοτεχνική κριτική / νουβέλα του εκλεκτού μοδ Antonis που το απέκτησε πρόσφατα.
Το Κόμοντορ, καίτοι αρίστης ποιότητος λαβής και θυσάνου, απλά δεν μου ταίριαξε ούτε στο χέρι ούτε στην εμφάνιση. Για να δεις πόσο ισχύει το YMMV (ελληνιστί 'άλλα τα μούσια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας') στο ΠΞ, πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος παγκοσμίως που δεν αντέχει με τίποτε τη μηχανή DE89.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Vavous έγραψε: Για να δεις πόσο ισχύει το YMMV (ελληνιστί 'άλλα τα μούσια του λαγού κι άλλα της κουκουβάγιας') στο ΠΞ, πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος παγκοσμίως που δεν αντέχει με τίποτε τη μηχανή DE89.
Τουλάχιστον Αντρέα έχεις το γνώθι σαυτόν...... :DD
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”