Απόδοση πινέλου...

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Oσον αφορά το πινέλο του φίλου dasoxori. Δεν βλέπω καμία φθορά στη φωτογραφία, υποθέτω (επειδή κι εγώ τον τελευταίο καιρό δουλεύω τον ασβό με facelathering) ότι ίσως να μη βάζει αρκετή ποσότητα κρέμας. Αν και πάλι το γράφω αυτό με επιφύλαξη, μια και είναι ασβός pure, που δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

Οσο για τη σιλικόνη και τις άλλες ύποπτες ουσίες, έχει γίνει πολλάκις η κουβέντα στους δέκα μήνες που είμαι στο φόρουμ και έχω βρει στις αναζητήσεις μου και παρόμοιες συζητήσεις στο παρελθόν. Άποψή μου, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι εμπεριέχεται μεγάλη δόση υπερβολής στα όσα κυκλοφορούν εδώ και χρόνια στα ξένα ξυριστικά φόρουμ (και μοιραία αναπαράγονται και εδώ) και προφανώς δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τα δέρματά μας και, πολύ περισσότερο, για τα πινέλα από τη χρήση κρεμών ή after shave με dimethicone και τα συναφή. Προσωπικά έχω πάψει τον τελευταίο καιρό να αγχώνομαι γι' αυτό το θέμα -και αύριο σκοπεύω να ξυριστώ με κρέμα Nivea και πινέλο ασβού.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

dasoxori έγραψε:Είναι λογικό ότι με την χρήση έρχεται και η φθορά και κατ επέκταση η μειωμένη απόδοση.
Δεν ξέρω για τα πινέλα με φυσική τρίχα. Αλλά το δικό μου πινέλο , με συνθετική τρίχα, το έχω κάπου 13 χρόνια.
Και είναι το μοναδικό μου. Πρόβλημα στην απόδοση δεν αντιλαμβάνομαι .Επίσης δεν ξέρω γενικά από πινέλα. Αυτό το πινέλο το 13 ετών πάντως, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και κάποιες μέρες κάνω και 2 ξυρίσματα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό λοιπόν , έχει κάνει πάνω από 5000 ξυρίσματα. Με όλων των ειδών τα υλικά, σαπούνια , σκόνη σαπουνιού (Σπλέντιτ) , κρέμες κτλ.
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...

Έχει παρατηρηθεί τον τελευταίο καιρό στο omega 10098 κατά το δεύτερο - τρίτο πέρασμα να μαζεύονται οι τρίχες σε δυο πυκνές ομάδες με το χαρακτηριστικό κενό στη μέση. Θα ήθελα να εξηγήσω λίγο τη τεχνική μου γιατί πιθανόν να φταίει αυτή. Με το συγκεκριμένο πινέλο εφαρμόζω face lather (κυρίως σαπούνια) ως εξής, αφού το έχω για περίπου 7-10 λεπτά σε χλιαρό- μέτριο νερό, το τινάζω ελαφρά και το γυρίζω για 1-2 λεπτά στο σαπούνι και μετά βουρ στο βρεγμένο πρόσωπο, με κυκλικές αρχικές κινήσεις σε όλο το πρόσωπο βουτώντας τις μύτες του αν χρειαστεί σε ένα μπολάκι με ζεστό νερό που έχω συνήθως τη μηχανή. Στα cella, arko, tabak συνήθως παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, μαζεύονται οι τρίχες και πρέπει να ξανακάνω το face lather από την αρχή. Το γουρούνι είναι αισίως 3 ετών.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

1-2 λεπτα φορτωμα μου φαινεται παρα πολυ! Ειδικα για τα μαλακα σαπουνια που αναφερεις. Με πολυ σαπουνι και λιγο νερο, λασπωνει τελειως η σαπουναδα.
Μηπως επισης, το πατας πολυ στο προσωπο σου για να γινει βενταλια?
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

Θα προσπαθήσω στην επόμενη να το βγάλω φώτο. Πρέπει να είναι το πάτημα όπως λες, συνήθως πάντως γίνεται σκληρό και συνήθως άδειο από τη κρέμα.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Τα γουρουνια εχουν μια ταση να απορροφουν τον αφρο προς την βαση του θυσανου, μετα το 1ο απλωμα.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Νομίζω πως τα "επαγγελματικά" της Ω, λόγω του μήκους της τρίχας, είναι για κινήσεις βαψίματος.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Καλησπέρα και σορρυ αν γράφω σε λάθος thread, αλλά για να μην ανοίγω καινούρο για μια ερωτησούλα. Έχω ένα απλό πινέλο χοίρου Omega 11137 και για οικονομικούς λόγους σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μόνιμα τις κρέμες nivea, που όμως έχουν σιλικόνη μέσα, πόσο καιρό λέτε να αντέξει το πινέλο, θα το καταστρέψει γρήγορα η σιλικόνη ;; Ξυρίζομαι μια-δυο φορές την εβδομάδα....
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Η σιλικόνη δεν θα το καταστρέψει. Αυτό που κάνουν όλες αυτές οι ουσίες, είναι να δημιουργούν ένα φίλμ γύρω απο την τρίχα, στερώντας της την ικανότητα να κατακρατεί νερό. Αυτό έχει σαν συνέπεια την αλλαγή συμπεριφοράς του πινέλου και την πτώση της απόδοσή του.

Πλένοντας το σε τακτά χρονικά διαστήματα με απορρυπαντικό πιάτων και πολύ ζεστό (όχι καυτό) νερό, μπορείς να το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση.

Η τρίχα του ασβού, είναι πιο ευαίσθητη και ίσως να μην αντέξει τέτοια διαδικασία. πολλές φορές.

Αλλά και του χοίρου, μην νομίζεις. Μπορεί να περάσουν 2-3 χρόνια, μέχρι να ανακαλύψεις τέτοια αλλαγή στην απόδοση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
John
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Σεπ 2012, 12:28
11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 13 times

Οταν λες ισως να μην αντεξει τετοια διαδικασια ο ασβος, εννοεις το συχνό πλυσιμο με ζεστο νερο, η γενικα τη σιλικονη.
Και οταν λες οτι θα πεσει η αποδοση μετα 2-3, εννοεις χωρις ενδιαμεσα να το εχω πλυνει με ζεστο νερο, η οτι μετα απο 2-3 χρονια θα ειναι για πεταμα ;; Εγω βεβαια χρησιμοποιω κρυο νερο στο ξυρισμα και το ξεπλενω καλα μετα απο καθε ξυρισμα, παλι με κρυο νερο.... :p
DE Razor: Merkur 15C, Brush: Omega 11137, Cream: Proraso Sandalwood
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”