Απόδοση πινέλου...

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: parker
personna
omega
proraso
pino
Has thanked: 11676 times
Been thanked: 8246 times

Re: Απόδοση πινέλου...

Δημοσίευσηαπό macho » πριν από 1 χρόνο

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

χωρις να εχω γνωσεις χημειας`η αλλων συναφων επιστημων θα συμφωνησω με τον Βασιλη.τα παντα ειναι σχετικα.ειδικα οταν κανουμε τετοιες αναλυσεις περι τοξικοτητας.
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Εξοπλισμός: Lord L6/Edwin Jagger DE89L
Omega 10005/Omega 10015/Liojuny Finest Hawaii 24mm

Software Χειμώνα 2016

Σαπούνια/κρέμες: Tabac Original (σαπούνι στο μπολ), Haslinger Marigold, Smooth Operator Mastιc & Lavender, Καρό Classic, La Toja (στικ).

After shave: Proraso White, Korres Marigold & Ginseng, Herbana Ginger Apple, Proraso Sandalo.
Has thanked: 2278 times
Been thanked: 2320 times

Δημοσίευσηαπό Roadrunner » πριν από 1 χρόνο

Oσον αφορά το πινέλο του φίλου dasoxori. Δεν βλέπω καμία φθορά στη φωτογραφία, υποθέτω (επειδή κι εγώ τον τελευταίο καιρό δουλεύω τον ασβό με facelathering) ότι ίσως να μη βάζει αρκετή ποσότητα κρέμας. Αν και πάλι το γράφω αυτό με επιφύλαξη, μια και είναι ασβός pure, που δεν ξέρω πώς λειτουργεί.

Οσο για τη σιλικόνη και τις άλλες ύποπτες ουσίες, έχει γίνει πολλάκις η κουβέντα στους δέκα μήνες που είμαι στο φόρουμ και έχω βρει στις αναζητήσεις μου και παρόμοιες συζητήσεις στο παρελθόν. Άποψή μου, χωρίς να είμαι ειδικός, είναι ότι εμπεριέχεται μεγάλη δόση υπερβολής στα όσα κυκλοφορούν εδώ και χρόνια στα ξένα ξυριστικά φόρουμ (και μοιραία αναπαράγονται και εδώ) και προφανώς δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για τα δέρματά μας και, πολύ περισσότερο, για τα πινέλα από τη χρήση κρεμών ή after shave με dimethicone και τα συναφή. Προσωπικά έχω πάψει τον τελευταίο καιρό να αγχώνομαι γι' αυτό το θέμα -και αύριο σκοπεύω να ξυριστώ με κρέμα Nivea και πινέλο ασβού.

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 2 times
Been thanked: 187 times

Δημοσίευσηαπό BABIS » πριν από 1 χρόνο

dasoxori έγραψε:Είναι λογικό ότι με την χρήση έρχεται και η φθορά και κατ επέκταση η μειωμένη απόδοση.

Δεν ξέρω για τα πινέλα με φυσική τρίχα. Αλλά το δικό μου πινέλο , με συνθετική τρίχα, το έχω κάπου 13 χρόνια.
Και είναι το μοναδικό μου. Πρόβλημα στην απόδοση δεν αντιλαμβάνομαι .Επίσης δεν ξέρω γενικά από πινέλα. Αυτό το πινέλο το 13 ετών πάντως, το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και κάποιες μέρες κάνω και 2 ξυρίσματα. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό λοιπόν , έχει κάνει πάνω από 5000 ξυρίσματα. Με όλων των ειδών τα υλικά, σαπούνια , σκόνη σαπουνιού (Σπλέντιτ) , κρέμες κτλ.

Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Εξοπλισμός: Merkur 34C
Muhle Open Comb R41
Feather-ίσιος με νότες Astra kai Bolzano
Omega 10098, Semogue 2020, Semogue O.C.
Cella, Mitchell's, Tabak, Body Shop Maca Root, Arko
Nivea Sensitive Balm, Institut Karite, Dr Harris Milk
Dr Harris Bay Rum and Floid After Shave lotion
Has thanked: 112 times
Been thanked: 247 times

Δημοσίευσηαπό FotisPl » πριν από 1 χρόνο

Το γράφω εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα...

Έχει παρατηρηθεί τον τελευταίο καιρό στο omega 10098 κατά το δεύτερο - τρίτο πέρασμα να μαζεύονται οι τρίχες σε δυο πυκνές ομάδες με το χαρακτηριστικό κενό στη μέση. Θα ήθελα να εξηγήσω λίγο τη τεχνική μου γιατί πιθανόν να φταίει αυτή. Με το συγκεκριμένο πινέλο εφαρμόζω face lather (κυρίως σαπούνια) ως εξής, αφού το έχω για περίπου 7-10 λεπτά σε χλιαρό- μέτριο νερό, το τινάζω ελαφρά και το γυρίζω για 1-2 λεπτά στο σαπούνι και μετά βουρ στο βρεγμένο πρόσωπο, με κυκλικές αρχικές κινήσεις σε όλο το πρόσωπο βουτώντας τις μύτες του αν χρειαστεί σε ένα μπολάκι με ζεστό νερό που έχω συνήθως τη μηχανή. Στα cella, arko, tabak συνήθως παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα, μαζεύονται οι τρίχες και πρέπει να ξανακάνω το face lather από την αρχή. Το γουρούνι είναι αισίως 3 ετών.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner

Άβαταρ μέλους
natnat
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 459 times
Been thanked: 660 times

Δημοσίευσηαπό natnat » πριν από 1 χρόνο

1-2 λεπτα φορτωμα μου φαινεται παρα πολυ! Ειδικα για τα μαλακα σαπουνια που αναφερεις. Με πολυ σαπουνι και λιγο νερο, λασπωνει τελειως η σαπουναδα.
Μηπως επισης, το πατας πολυ στο προσωπο σου για να γινει βενταλια?
Παναγιώτης - Χαλκιδική/Καβάλα

Α ρε μανούλα! Μας την έκανες νωρίς... :'(

Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Εξοπλισμός: Merkur 34C
Muhle Open Comb R41
Feather-ίσιος με νότες Astra kai Bolzano
Omega 10098, Semogue 2020, Semogue O.C.
Cella, Mitchell's, Tabak, Body Shop Maca Root, Arko
Nivea Sensitive Balm, Institut Karite, Dr Harris Milk
Dr Harris Bay Rum and Floid After Shave lotion
Has thanked: 112 times
Been thanked: 247 times

Δημοσίευσηαπό FotisPl » πριν από 1 χρόνο

Θα προσπαθήσω στην επόμενη να το βγάλω φώτο. Πρέπει να είναι το πάτημα όπως λες, συνήθως πάντως γίνεται σκληρό και συνήθως άδειο από τη κρέμα.
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner

Άβαταρ μέλους
natnat
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 459 times
Been thanked: 660 times

Δημοσίευσηαπό natnat » πριν από 1 χρόνο

Τα γουρουνια εχουν μια ταση να απορροφουν τον αφρο προς την βαση του θυσανου, μετα το 1ο απλωμα.
Παναγιώτης - Χαλκιδική/Καβάλα

Α ρε μανούλα! Μας την έκανες νωρίς... :'(

Άβαταρ μέλους
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 3062 times
Been thanked: 3213 times

Δημοσίευσηαπό desperado » πριν από 1 χρόνο

Νομίζω πως τα "επαγγελματικά" της Ω, λόγω του μήκους της τρίχας, είναι για κινήσεις βαψίματος.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather

Επιστροφή σε “Το πινέλο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης