Semogue 1470. Γιατί γίνεται έτσι ;

Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Το πινέλο το αγόρασα αρχές Δεκέμβρη και είναι το μοναδικό που έχω.

Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, στο κέντρο μένει άδειο από κρέμα και δυστυχώς με δυσκολεύει πολύ στο δούλεμα. Εννοείται πως face lather μου είναι αδύνατο να κάνω .... η απορία που έχω είναι εάν όλα τα πινέλα συμπεριφέρονται έτσι ή αν κάνω κάτι λάθος ή εάν-τελικά-θα πρέπει να πάω για ένα καλύτερο πινέλο μπας και βρω την υγειά μου !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γρηγόρης
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Μια σκεψη:
Μηπως το πατας πολυ και ανοιγει σαν σφουγγαριστρα;
Οταν τελειωνεις το ξυρισμα το κρεμας σε βάση;
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Δεν το πατάω όχι, ειδικά στο φόρτωμα. Αλλά και στο δούλεμα προσέχω ώστε να μην το πιέζω πολύ. Πάντα μετά το ξύρισμα το πλένω καλά, το τινάζω να φύγει όσο πιο πολύ νερό γίνεται, το περνάω απαλά από πετσέτα και το κρεμάω σε βάση.

Παρατηρώ πάντως σε videos άλλα πινέλα, που ειδικά σε face lathering τα πιέζουν, ανοίγουν όπως λες σα σφουγγαρίστρα αλλά κανουν μια χαρά αφρό. Εγώ μια φορά πήγα να δουλέψω έτσι, είδα τι κάνει το πινέλο και δεν το ξαναέκανα. Γι αυτό και κάνω αφρό σε μπωλ και απλώνω κυρίως με κινήσεις βαψίματος, αλλά παρ όλα αυτά το πινέλο δεν κρατάει καθόλου αφρό στο κέντρο,
Γρηγόρης
nikos.a

Δεν νομίζω ότι έχει τόση σχέση το "κρέμασμα" στη βάση μετά το ξύρισμα. Άμα το τινάζεις απαλά και φεύγουν τα πολλά νερά, δεν έχει πρόβλημα το πινέλο. Μάλιστα εγώ κάνω και σπατουλαριστές απαλές κινήσεις στο στεγνό μου χέρι κι έτσι φεύγει ακόμα περισσότερο νερό.

Αρχικά να πω πως το πινέλο το έχω και δεν αντιμετωπίζω τέτοιο πρόβλημα.

Στο ξέπλυμα του πινέλου, μήπως το βάζεις κάτω από τη βρύση για ώρα μέχρι να φύγουν τα υπολείμματα αφρού, με το νερό να πηγαίνει κατευθείαν στο κέντρο του πινέλου;
Όταν στεγνώνει, επανέρχεται σε κανονική μορφή ή μένει έτσι;
Χάνει τρίχες ακόμα ή έχει σταματήσει; Λογικά δεν πρέπει να χάνει κι άμα χάνει θα πρέπει να είναι μία-δυο πολύ περιστασιακά.
Φορτώνεις αρκετό προϊόν; Αν όχι, κακώς. Δοκίμασε άλλη φορά με περισσότερο.

Moυ φαίνεται κάπως περίεργο, δεν έχω πινέλο που να έχει γίνει έτσι, ίσως ένα χελωνάκι χοίρου που είχα πάρει παλιά από Hondos. Πολύ κακή κατασκευή. Είχε χάσει πολλές τρίχες.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Στη θέση σου θα αγόραζα και ένα Ομέγα με 3+ ευρώ από Σούπερμάρκετ να δώ διαφορές.
Λογικά δούλεψέ το ακόμα λίγο και αν συνεχίσει πούλα το!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φόρτωσε περισσότερο σαπούνι ή κρέμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Στο ξέπλυμα κάνω αυτό που γράφει ο Νίκος, αφήνω νερό να τρέχει στο κέντρο του. Όμως το πινέλο διατηρεί το σχήμα του όταν στεγνώνει και μάλιστα έχει ανοίξει ομοιόμορφα.

Όσο για το φόρτωμα, το πεθαίνω !!! Ειδικά όταν χρησιμοποιώ το MWF, φορτώνω πολλή ώρα, αλλά πάλι τα ίδια. Βασικά, από την αρχή γινόταν αυτό. Ο Γιώργος από το wellshaved μου είπε ότι ίσως να θέλει κι άλλο στρώσιμο, αλλά νομίζω ότι ή το πινέλο δεν είναι και το καλύτερο(οκ, προφανώς δεν είναι το ακριβότερο !) ή κάτι έχω κάνει εγώ και το έχω χαλάσει.

Πάντως το δούλεμα πλέον με δυσκολεύει πολύ. Μόνο με το σαπούνι του Δημητρη δεν έχω πρόβλημα, απλά και μόνο επειδή κάνει απίστευτα πολύ αφρό, πάντα περισσέυει και απλώνω πολλή ποσότητα εύκολα χωρίς να με απασχολεί το πινέλο ιδιαίτερα. Με το MWF για παράδειγμα που είναι πιο δύσκολο, τα πράγματα ειναι χειρότερα.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη, αυτή την εικόνα έχουν τα πινέλα χοίρου όταν δεν είναι αρκετά φορτωμένα. Αν κάνεις πολλές σβούρες πάνω στο σαπούνι και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, πιθανόν να κρατάει το πινέλο σου περισσότερο νερό απ' ότι πρέπει.Τι θα δοκίμαζα:
-Πολύ καλό μούλιασμα, για 10-15' σε χλιαρό νερό.
-Τίναγμα των πολλών νερών.
-Φόρτωμα για τουλάχιστον 15". Όταν το πινέλο έχει φορτώσει καλά, τότε η άκρη του είναι μια συμπαγής μάζα τριχών - σαπουνιού. Το σαπούνι μοιάζει με πηχτό στόκο πάνω στο πινέλο.
-Μετά facelathering με σταδιακή προσθήκη νερού.

Αν δεν έχει χάσει δραματικά πολλές τρίχες από τη μέχρι τώρα χρήση, τότε κατά 99% δεν είναι σωστά φορτωμένο...
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

rhtoras έγραψε:Στη θέση σου θα αγόραζα και ένα Ομέγα με 3+ ευρώ από Σούπερμάρκετ να δώ διαφορές.
Λογικά δούλεψέ το ακόμα λίγο και αν συνεχίσει πούλα το!
Εχω την εντυπωση οτι ειναι η καλυτερη λυση.
Και ετσι θα καταλαβεις αν ειναι στραβος ο γυαλος η στραβα αρμενιζεις. :thumbsup
nikos.a

Θα σου έλεγα να μην το συνεχίσεις αυτό με το νερό κατευθείαν στο κέντρο του πινέλου. Είναι λάθος. Το νερό που έχει πίεση δημιουργεί πρόβλημα και στις τρίχες αλλά το κυριότερο στο κέντρο που είναι η κόλλα.

Το ότι κάνεις καλό αφρό με το σαπούνι του Δημήτρη δείχνει ότι το πινέλο σου δεν έχει πρόβλημα. Το σαπούνι αυτό δεν φημίζεται κιόλας για τον απίστευτα πλούσιο, εφετζίδικο αφρό.
Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, το πρόβλημα είναι πως δεν καταφέρνεις καλό αφρό με το MWF. Εκεί έχεις δυσκολία στο φόρτωμα. Δες βιντεάκια στο youtube, οδηγίες από μέλη κι όλα θα πάνε καλά. Είναι να βρεις το κουμπί του κάθε σαπουνιού.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”