Αγορά πρώτου (αξιόλογου) πινέλου

antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Ωραία, αφού πήραμε τη μηχανή (edwin jagger de89lbl), τη Cella μας, τις λεπίδες μας (Astra, Personna, Derby), κάναμε και 5-6 ξυρισματάκια και βλέπουμε ότι το γουστάρουμε το παραδοσιακό ξύρισμα (και το αντέχουμε) ας πάρουμε κι ένα πινέλο, να πετάξουμε το συνθετικό απο το supermarket.

Ερώτηση 1η : Χοίρος ή Ασβός
Ερώτηση 2η : Ακριβό ή φθηνό; (ως ανώτατο όριο στο μυαλό μου και τη τσέπη μου, έχω βάλει τα 40 ευρώ)

Να διευκρινίσω ότι τείνω περισσότερο στο bowl lathering και όχι στο face lathering, αφού θεωρώ ότι έτσι θα ταλαιπωρείται λιγότερο το πρόσωπό μου (αφού κατά καιρούς έχω ingrown hair & razor bumps). Εάν δεν ισχύει αυτό με αυτά τα καλύτερα και πιο ακριβά πινέλα, τότε προτείνετε και για τα δύο...
Επίσης να πω ότι μ'αρεσει να αγοράζω λίγα πράγματα αλλά καλά...δεν εχω σκοπό δλδ να κάνω συλλογή από πινέλα στο μέλλον (εκτός αν μου αλλάξετε γνώμη)

Η επιλογή μου από αυτά που διάβασα εδώ μέσα μέχρι στιγμής είναι το Semogue Owners Club Χοίρος στα 29-30 ευρώ. Μάλλον στο cherry wood (μ'αρέσουν οι ξύλινες λαβές).

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας, αφού περάσατε κι εσείς από αυτό το στάδιο και έχετε μεγάλη εμπειρία στο wet shaving...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antonisk την 26 Ιουν 2015, 15:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το Owners Club με κλειστα ματια!!!
Το Ιασονας με Ο
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μην το πολυψαχνεις ''γουρουνι''.Omega 48`η omega 49.οι καλυτερες επιλογες. ;)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Βασει όσων γράφεις το Semogue Owners Club Χοίρος είναι καλή επιλογή για εσενα και ανήκει στα προϊόντα που θα σου κρατήσουν χρόνια όπως σου αρέσει. Αν ανεβάσεις το Budget θα σου πρότεινα σε ασβό το Edwin Jagger Super Badger ενώ το Omega 48 είναι σταθερά η καλύτερη επιλογή αν θέλεις να μειώσεις το Budget.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ξεκίνησα από bowl και κατέληξα σε facelathering και μόνο σαπούνια. Όλα παίζουν τον ρόλο τους στο τι θα επιλέξεις. Σου προτείνω τα omega που είναι απίστευτα πινέλα και ως κορυφαίο το SOC χοίρο. Να έχεις υπομονή με τους χοίρους μέχρι να ανοίξουν και να μαλακώσουν οι άκρες τους.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καταρχάς, καλωσήρθες, μιας και βλέπω αυτό είναι το πρώτο σου post ...

Θα σου πρότεινα να ξεκίναγες από χοίρο και σταδιακά με τον χρόνο κάνεις και μια αγορά ασβού ή συνθετικού, έτσι για αλλαγή που λένε ... :megagrin

+1 από εμένα για το Semogue ...

Ήταν το πρώτο μου, από το Νοεμβρη του 2013 που πρωτοξεκίνησα το πξ και συνεχίζει να είναι από τα αγαπημένα μου !
Είναι ακόμα σε πολύ καλή κατάσταση (φυσιολογικά έχει γίνει πλέον σαν "μανιτάρι") και το απολαμβάνω κάθε φορά.
Tα συγκεκριμένα Ωmega που λένε τα παιδιά από πάνω δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά από ότι έχω διαβάσει είναι εξίσου κορυφαία στους χοίρους.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

antonisk έγραψε:Ερώτηση 1η : Χοίρος ή Ασβός
Χοίρος για το ξεκίνημα. Για να εκτιμήσεις καλύτερα τον ασβό, αργότερα.
antonisk έγραψε:Ερώτηση 2η : Ακριβό ή φθηνό; (ως ανώτατο όριο στο μυαλό μου και τη τσέπη μου, έχω βάλει τα 40 ευρώ)
Κατά τη γνώμη μου, ξεκίνα με κάτι φτηνό. Να έχεις υπ' όψιν ότι φτηνό δεν σημαίνει απαραίτητα και κακό. Η Οmega βγάζει πινελάρες στα 5-7 ευρώ (δες στο hairmaker.gr ή στο wellshaved.gr, έχει πολλές επιλογές). Από κει και πέρα, εσύ ξέρεις πόσο αντέχει η τσέπη σου.
antonisk έγραψε:Να διευκρινίσω ότι τείνω περισσότερο στο bowl lathering και όχι στο face lathering, αφού θεωρώ ότι έτσι θα ταλαιπωρείται λιγότερο το πρόσωπό μου (αφού κατά καιρούς έχω ingrown hair & razor bumps). Εάν δεν ισχύει αυτό με αυτά τα καλύτερα και πιο ακριβά πινέλα, τότε προτείνετε και για τα δύο...
Δεν νομίζω ότι το facelathering καταπονεί το πρόσωπο. Απλώς είναι πιο δύσκολο να πετύχεις καλό αφρό, θέλει λίγη τέχνη. Ξεκίνα με μπολ για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας και κατόπιν αποφασίζεις τι σε βολεύει. Το SOC δεν το 'χω χρησιμοποιήσει, αλλά απ' ό,τι ξέρω κάνει και για τα δύο στιλ.
antonisk έγραψε:Επίσης να πω ότι μ'αρεσει να αγοράζω λίγα πράγματα αλλά καλά...δεν εχω σκοπό δλδ να κάνω συλλογή από πινέλα στο μέλλον (εκτός αν μου αλλάξετε γνώμη)
Μακάρι να μην παρασυρθείς και να μείνεις στα λίγα και καλά. Έτσι έλεγα κι εγώ, αλλά... Και εδώ το SOC θα σε καλύψει, είναι δηλαδή μουράτο και καλό, αλλά μπορείς να πάρεις τα πολύ πιο φτηνά πινέλα της Omega (π.χ. το 10049 ή το 20102) τα οποία δεν υστερούν σε ποιότητα -απεναντίας, μάλλον υπερέχουν.[/quote]
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν είναι εφικτό, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να να δεις πινέλα από κοντά. Από τις φωτογραφίες δεν μπορείς να κρίνεις εάν κάτι θα σου αρέσει στο χέρι, ή πόσο ακριβώς μεγάλο ή μικρό είναι ένα πινέλο.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eγώ πάλι θα σου πρότεινα τα καινούρια omega s brush τα οποία είναι συνθετικά ανώτερης ποιότητα από τους supermarket.Είναι φτηνά και αν δε σου κάνουν-λέεεεεμε τώρα- μπορείς να πάρεις και ένα semogue ownes club μετά χωρίς να έχεις υπερβεί τα 2 ευρώ.Παίζει ούτε τα 30 να μην περάσεις.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! :thanks
Συνεπως ξεκιναμε με χοίρο και επιλέγουμε μεταξύ του SOC & του Omega 48/49
Αυριο θα παω απο το κατάστημα να τα δω κι από κοντά και να τα πιάσω στο χερι μου...αλλά μάλλον με τρώει ο κ@#ος μου για το SOC. :bigsmilie
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”