Kent Infinity Silvertex VS Omega S brush

Kent Infinity vs Omega S brush

Infinity
9
43%
S brush
12
57%

Σύνολο ψήφων: 21

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: Άμα γράψω δε θα Φτάσουν οι χαρακτήρες.Η merkur 15c και οι personna τρώνε την περισσότερη χρήση.
Has thanked: 2257 times
Been thanked: 1178 times

Re: Kent Infinity Silvertex VS Omega S brush

Δημοσίευσηαπό rhtoras » πριν από 2 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Πάρε τα ομέγα τα φτηνά.Έχω κι εγώ ένα το s18 σε πράσινο.Αν δε σου αρέσει-που αμφιβάλλω-πέταξες 5 ευρώ,ούτε 15 ούτε 20 ούτε τίποτα άλλο.Άσε που σε όποιον και να το δώσεις-χαρίσεις μπορεί να μυηθεί στο Π.Ξ μέχρι να πείς κύμινο.Πολύ εύκολα στα χρήση τους!!!
80's music
[s]40[/s] κρέμες/σαπούνια ξυρίσματος
[s]30[/s] aftershave
[s]25[/s] edt

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: parker
personna
omega
proraso
pino
Has thanked: 11699 times
Been thanked: 8307 times

Δημοσίευσηαπό macho » πριν από 2 χρόνια

εχω το s 10081''beehive''και μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλο και μαλακο πινελο.το backbone που εχει ειναι πολυ καλο και φορτωνει ανετα.παντως εχω να πω οτι τα συνθετικα γενικως εχουν τελειως διαφορετικη αισθηση απο οτι εχουν οι ασβοι και τα γουρουνια που συνεχιζω να προτιμω.πιστευω οτι τα πινελα με ζωικες τριχες ειναι πολυ καλυτερα σε ολους τους τομεις(φορτωμα,απλωμα,αισθηση).στο μονο που υπερτερουν τα συνθετικα ειναι στον τομεα της ευκολιας(δεν θελουν μουλιασμα,στεγνωνουν αμεσα).
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: parker
personna
omega
proraso
pino
Has thanked: 11699 times
Been thanked: 8307 times

Δημοσίευσηαπό macho » πριν από 1 χρόνο

τις 2 προηγουμενες εβδομαδες που ημουν εκτος αθηνων,χρησιμοποιησα το s10081 beehive.πανευκολο στο φορτωμα , στο δουλεμα στο προσωπο και πολυ βολικο αφου δεν χρειαζοταν στεγνωμα.αυτο που δεν μου αρεσε ηταν η αισθηση στο προσωπο.παροτι πολυ μαλακο αλλα και με αρκετο backbone η αισθηση του ηταν πολυ περιεργη.δεν με ενοχλουσε αλλα ενοιωθα οτι κατι ελειπε απο το ολο εγχειρημα.θα το χρησιμοποιω οποτε φευγω εκτος αθηνων αλλα εντος των τοιχων της πολεως θα κανω χρηση των''γουρουνοπουλων''μου. :happy-partydance:
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5311 times

Δημοσίευσηαπό aris22 » πριν από 1 χρόνο

Την ίδια αίσθηση έχω αποκομίσει και εγω απο το Omega S10018 που εχω . Πολύ μαλακό , φορτώνει εύκολα και απο σκληρά σαπούνια , εύκολη δημιουργία αφρού , ωραίο άπλωμα του αφρού με κινήσεις βαψίματος αλλά όταν έρθει η ώρα να το δουλέψεις με περιστροφικές κινήσεις στο πρόσωπο εκεί τα χαλάμε. Μια περίεργη αίσθηση η οποία είναι πολύ μακριά απο την αίσθηση των πινέλων χοίρου και ασβού που έχω συνηθίσει . Αυτό δεν έχει να κάνει με το κόστος βέβαια αλλά με το είδος της τρίχας , διότι υπάρχουν και πινένα χοίρου Omega με τιμή κοντά στα 5 ευρώ που είναι φανταστικά για τα χρήματα που κοστίζουν. Πάντως όπως και να έχει το Omega S10018 είναι ενα πινέλο το οποίο κάνει αρκετά πράγματα πολύ καλά και σίγουρα θα έχει μια θέση στο rotation με περισσότερη χρήση βέβαια στις διακοπές .
Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
2petros
Νήπιο
Νήπιο
Εξοπλισμός: Safety Razors
Gillette Rocket
parker 24C
Merkur 34C
Has thanked: 172 times
Been thanked: 282 times

Δημοσίευσηαπό 2petros » πριν από 1 χρόνο

Omega S10081 S-Brush Synthetic.... το καλύτερο value for money συνθετικό τις αγοράς που όλοι πρέπει να δοκιμάσουν.
Plisson Synthetic..... το πιο μαλακό στο δέρμα αλλά ταυτόχρονα και κάπως αδύναμο στην πιεση (backbone) .
Kent Infinity Silvertex..... ένα μικρο συνθετικό πινέλο κατάλληλο για ταξίδια.
if you run an overly aggressive razor through a cork, it will even out the edge and give a more comfortable shave.

Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 5736 times
Been thanked: 6160 times

Δημοσίευσηαπό herco » πριν από 1 χρόνο

Πετρο εχεις κανει copy/paste το ιδιο ποστ και εδω και εδω και εν μερει και εδω - γραφε αν θες και 2-3 διαφορετικα λογια σε καθε διαφορετικο thread ;-)
Εικόνα

Επιστροφή σε “Το πινέλο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης