Συνθετικά πινέλα Omega

Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μετά από τρία ξυρισματα με το Omega S-Brush10081 έχω παρατηρήσει τα εξής...

Υπέρ

- Δε χρειάζεται μουλιασμα. Απλά το βρέχεις καλά και ξεκινάς
- Είναι πολύ καλα κατασκευασμενο και πολύ καλό εργονομικά, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα. Οπότε μπορούμε να πούμε με απλά ελληνικά οτι είναι value for money.
- Είναι εξαιρετικά μαλακό, οπότε και φιλικότατο με το πρόσωπο.
- Στεγνώνει αμέσως.
- Είναι οικολογικό.

Κατά

-Είναι εντελώς ακατάλληλο για face lathering, για τα δικά μου γούστα πάντα. Δε μπορώ να πετύχω με τίποτα τον αφρό που θέλω, λόγω του πόσο μαλακό είναι. Δεν ανοίγει με τίποτα ο θύσανος στο πρόσωπο όσο και να προσπαθήσεις και η αίσθηση του είναι εντελώς διαφορετική από τα πινέλα ασβού και χοίρου. Ίσως κάποιους να τους ξενίσει. Εμένα πάντως με ενοχλεί.

Όσον αφορά το bowl lathering τα πάει καλά, ωστόσο πιστεύω οτι ο αφρός ζητάει περισσότερο νερό με αυτό το πινέλο.

- Είναι προφανές οτι όσον αφορά τα σαπούνια, και με τέρμα βρεγμένο πινέλο να αρχίσεις να φορτώνεις, θες περισσότερη ώρα για να φορτώσεις καλά. Προσωπικά αυτό δεν με ενοχλεί.

Αν με ρωτάγατε αν θα το αγόραζα ξανά, αυτή τη στιγμή θα έλεγα όχι. Ωστόσο για ταξίδια λόγω του οτι στεγνώνει γρήγορα, είναι ιδανικό. Θα το ήθελα να είναι σε αίσθηση και σε ιδιότητες σαν ένα πινέλο ασβού. Με ενοχλεί πολύ οτι δεν "λυγίζει" και οτι ο θύσανος δεν ανοίγει με τίποτα στο πρόσωπο.
Νίκος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Τα καλύτερα να έγραφες πιο πάνω, η τελευταία σου πρόταση ήταν αρκετή για μένα :(

Αν και μου κάνει εντύπωση πως ένα τέτοιο loft δε μπορεί να κάνει splay της προκοπής, ( το αποδίδω στη πυκνότητα του θύσανου και στην υφή της συνθετικής τρίχας, ίσως ; )

Δε θα το βάλω στη "λίστα" αν είναι έτσι.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Οχι δεν το πηρα. Δυο αλλα premium omega ηρθαν στην κατοχη μου και μαζευτηκα χαχα.
Αλλωστε δεν διαβασα και τα καλυτερα για τα hibrush...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

αυτό απορρίφθηκε μετα βδελυγμίας για ξύρισμα και κατέβηκε στο εργαστήριο να κάνει παρέα με τ' άλλα που καθαρίζουν βακελίτες. Ο αφρός χύνεται απ' έξω κι έχω περισσότερο αφρό στο χέρι παρά στο πινέλο, η ίνα του είναι χοντρή και δεν μπαίνει κάτω από τις τρίχες μου για να τις σηκώσει. Είναι πινέλο μόνο για σπατουλάρισμα.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πώς και δεν έχω σχολιάσει σε αυτό το θέμα?
Τέσπα...
Τα omega συνθετικά είναι καλά με δεδομένο οτι βρίσκονται στην Ελλάδα και μπορεί κάποιος να τα πάρει άμεσα.
Και τα 2 που έχω ένα s-brush και ένα hi-brush είναι αρκετά διαφορετικλά μεταξύ τους.
Hi brush δεν θα αγόραζα με τίποτα όμως γιατί,αν και όμορφο οπτικά,δεν έχει καλό splay.Έχει σαφώς καλύτερο backbone από τα s-brush και ίσως είναι και λίιιγο πιο σκληρό(αν και πολύ μαλακό και αυτό) στο πρόσωπο.
Από την ώρα που μου έκαναν δώρο ένα fine angel hair γυρισμός δεν υπάρχει για μένα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

bill3377 έγραψε:
natnat έγραψε:Παιδιά έχω σταμπάρει ένα hi-brush, το 0146751 ή 46751.
Το πρώτο έρχεται σε απλό κουτάκι ζελατίνας και το άλλο σε κουτί δώρου.
Αξίζει η τρίχα αυτή?

Επίσης το συγκεκριμένο με έχει μπερδέψει διότι έχω δει 4-5 στυλ λαβής με διαφορετικά χρώματα, που ποικίλουν από πλουμιστές αηδίες με κόκκινο-πράσινο-κίτρινο-καφέ, μέχρι υπέρκομψα κλασσάτα με καφέ-γκρι-λαδί!
Ότι λάχει ρε @!#$%@# ?

Άντε να το παραγγείλεις από e-shop, που οι περισσότεροι χρησιμοποιούν στοκ φωτογραφίες από την εταιρία
πχ

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελικά το πήρες το πινέλο; Ποια ή γνώμη σου; Ψάχνω το επόμενο συνθετικό (μετά το Kent) και το hi-brush είναι στη λίστα μου.

Εγώ έχω πάρει το 0146711 που είναι ίδιο με τα παραπάνω στην τρίχα και στον θύσανο αλλά με διαφορετική λαβή. Ή μάλλον ίδια αλλά με διαφορετική βαφή. Παιδιά είναι καταπληκτικό πινέλο και κάνει και face lathering και bowl lathering και ανοίγει σχετικά εύκολα ο θύσανος στο πρόσωπο αλλά και με το χρόνο στρώνει σιγα σιγά. Είναι ένα πινέλο που αν το έχανα θα το ξανα αγόραζα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Θα ήθελα όμως λίγο πιο πυκνό θύσανο πχ knot26. Παρόλα αυτά όμως το θεωρώ από τα καλά πινέλα μου.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”