Παρουσίαση Semogue 1305 vs Semogue 820

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dpatiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 11 Αύγ 2014, 13:38
9
Has thanked: 456 times
Been thanked: 490 times

Καλησπέρα σας κύριοι,

Πέρασε περίπου ενάμισης μήνας από την απόκτηση των δύο πινέλων της Semogue 1305 και 820. Στο διάστημα αυτό ξυρίζομαι αποκλειστικά με αυτά τα δύο σε καθημερινή (σχεδόν) βάση έχοντας μοιράσει τα ξυρίσματα μεταξύ τους και χρησιμοποιώντας μαζί τους (σχεδόν) το σύνολο του σαπουνο-κρεμο-οπλοστασίου μου.

Σαν πρώτα συμπεράσματα λοιπόν...
20150424_210556_save.jpg
20150610_203022_small.jpg
Θύσανος - Στρώσιμο: Μετά από περίπου 20 ξυρίσματα το καθένα και αρκετά test lathers βρίσκονται και τα δύο ακόμα σε επίπεδο τελικού στρωσίματος οπότε οτιδήποτε ειπωθεί εδώ μπορεί να αλλάξει λίγο στο μέλλον. Και στα οι δύο τρίχες έχουν αρχίσει να σπάνε στις άκρες στα δύο στα τρία ή και στα τέσσερα. Εμφανώς περισσότερο αυτό έχει συμβεί στο θύσανο του 820 με αποτέλεσμα να προσφέρει πιο απολαυστικό άγγιγμα. Αν και οι θύσανοι έχουν τις ίδιες διαστάσεις το 820 μου δίνει την αίσθηση ότι είναι αρκετά πιο πυκνό, διαθέτει ισχυρότερη ραχοκοκκαλιά και ανοίγει λιγότερο σαν βεντάλια. Έχουν χάσει και τα δύο τη σχεδόν άκαμπτη και αρχικά τραχιά υφή της τρίχας τους οπότε τώρα ακόμα και στεγνά είναι πολύ πιο απαλά. Ωστόσο η υφή της τρίχας του 1305 θυμίζει λίγο υφή κακού συνθετικού, βγάζει κάτι σε πλαστικό. Και τα δύο έχουν την τάση να κρατούν τον αφρό και χρειάζεται τουλάχιστον δύο φορές σε κάθε ξύρισμα η κλασική κίνηση επιστροφής του αφρού από τον θύσανο πίσω στο μπολ. Το 820 απορροφά περισσότερο νερό στο μούλιασμα αλλά χρειάζεται και περισσότερο έξτρα νερό κατά τη διάρκεια αφρισμού. Το 820 έχει χάσει το πολύ 2-3 τρίχες ως τώρα ενώ το 1305 έχανε σε κάθε ξύρισμα, ιδιαίτερα στην αρχή, από 2-3, συνολικά εκτιμώ ότι έχει χάσει 20-25.

Λαβή: Το 1305 έχει ξύλινη βαμμένη λαβή λίγο μεγαλύτερη από την αντίστοιχη πολυεδρική ακρυλική λαβή του 820 (στη λαβή του 820 δεν έχω ως τώρα εντοπίσει κάτι τέτοιο). Τόσο το σχήμα, το μήκος και το κατάλληλο βάρος κάνουν τον αφρισμό σε μπολ με το 1305 απολαυστικότατο!, κανένα πρόβλημα και με τον αφρισμό στο πρόσωπο άρα το 1305 καλύπτει και τα δύο στιλ αν και κατά την άποψή μου η απόλαυση με τον αφρισμό στο μπολ με το 1305 είναι... κορυφαία. Από την άλλη η ακρυλική βάση του 820 σε σχέση με το δικό μου μέγεθος παλάμης δίνει την εντύπωση ότι είναι λίγο κοντύτερη για αποκλειστικό αφρισμό σε μπολ και λίγο μακρύτερη για αποκλειστικό αφρισμό στο πρόσωπο. Γλιστρά ευκολότερα κατά τον αφρισμό σε μπολ και μου φαίνεται και λίγο πιο βαριά. Απολαμβάνω σαφώς περισσότερο το 820 για αφρισμό αποκλειστικά στο πρόσωπο.

Αφρισμός: Το 820 φορτώνει ευκολότερα και για την ώρα πετυχαίνω και γρηγορότερα τον επιθυμητό αφρό σε σχέση με το 1305. Με το 1305 μου έχει συμβεί να χρειαστεί να ξαναφορτώσω για δεύτερο πέρασμα (με Mike's) ενώ καταναλώνω και περισσότερο χρόνο δημιουργώντας αφρό στο μπολ (το απολαμβάνω όμως λόγω της λαβής του). Το 820 στρώνει πιο ομοιόμορφα τον αφρό στο πρόσωπο ενώ με το 1305 "μένουν γραμμές" με λιγότερη επικάλυψη αφρού. Και τα δύο προτιμούν τις κινήσεις βαψίματος στο πρόσωπο. Το 820 παράγει με αυτό τον τρόπο περισσότερο αφρό από το 1305.

Μπολ ή πρόσωπο: Κατά την άποψή μου και κύρια λόγω των λαβών τους το 1305 το απολαμβάνει κανείς περισσότερο στον αφρισμό στο μπολ ενώ το 820 περισσότερο με τον αφρισμό στο πρόσωπο.

Κρέμες ή σαπούνια: Και τα δύο και με τα δύο πινέλα, το 1305 χρειάζεται περισσότερο χρόνο φορτώματος ιδιαίτερα με τα πιο σκληρά σαπούνια αλλά και πάλι δεν κολώνει.

Γενικό συμπέρασμα: Δύσκολα να βγάλω γενικό συμπέρασμα καθώς έχω απολαύσει εξίσου τη διαδικασία στρωσίματος και των δύο πινέλων. Ωστόσο το 820 φαίνεται για την ώρα να στρώνει γρηγορότερα και να έχει καλύτερη "γενική επίδοση". Παρά το ότι απολαμβάνω και τα δύο είδη αφρισμού (μπολ και πρόσωπο) το 820 με εκνευρίζει λίγο στο μπολ καθώς η λαβή του μου φαίνεται λίγο κοντή και περισσότερο ολισθηρή. Το 1305 έχει τις ιδανικές για εμένα διαστάσεις και βάρος ωστόσο η ποιότητα του θυσάνου του νομίζω έπεται αυτής του 820.

Σχετικά θέματα: Semogue 830, Semogue 620, Semogue 1305, Semogue 830 vs Semogue 1305

Στρωσίματος συνέχεια...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πολύ ενδιαφέροντα συμπεράσματα. Το 820 έχει τρίχα "Best" όπως την ονομάζει η Semogue αν θυμάμαι καλά, η οποία είναι λίγο πιο μαλακή από την "Premium" που έχει το 1305. Θεωρώ την άβαφη τρίχα πιο όμορφη πάντως.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”