Liojuny Finest

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από το θέμα για τα Silvertip πινέλα της κινέζικης Liojuny, ας υπάρχει και ένα για την κατηγορία finest, κομμάτι της οποίας απέκτησα, ως γνωστόν, πριν από μία εβδομάδα. Φυσικά θα αναφερθώ στις εντυπώσεις από το δικό μου μοντέλο, το οποίο είναι με 24άρι knot και έχει όμορφη Faux Horn λαβή την οποία η εταιρία ονομάζει "Hawaii" -όπως και όλες οι υπόλοιπες έχουν, για κάποιον λόγο, όνομα πολιτείας των ΗΠΑ.
Simera_stito.jpg
Θα προσπαθήσω για πρώτη φορά σε παρουσίαση να γράψω λίγα λόγια και να αφήσω τις εικόνες να μιλήσουν. Η ποιότητα των φωτογραφιών δεν είναι η καλύτερη και ζητώ την κατανόησή σας γι' αυτό, πιστεύω όμως ότι ακόμα κι έτσι θα βοηθήσουν όσους φίλους θέλουν να σχηματίσουν πιο ολοκληρωμένη άποψη για τα συγκεκριμένα πινέλα.

Ας αρχίσουμε από τα τυπικά. Τα Liojuny είναι μάλλον τα πιο φτηνά "επώνυμα" πινέλα που κυκλοφορούν. Κινέζικα, όπως και τα πιο διαδεδομένα της "Frank Shaving" και μπορείτε να τα βρείτε μόνο στο ebay, σ' αυτό το κατάστημα. Τα λογότυπα μοιάζουν πολύ και μοιραία γίνονται σκέψεις ότι μπορεί στην πραγματικότητα ο κατασκευαστής να είναι ίδιος, ωστόσο τα Liojuny κοστίζουν αισθητά χαμηλότερα από τα αντίστοιχα Frank. Δεν ξέρω αν αυτό έχει αντίκτυπο και στην ποιότητα -καλό θα ήταν όποιος φίλος έχει κι απ' τα δύο να μας πει.
Thiki_sketi.jpg
Πάντως, το packaging των Κινέζων είναι πολύ καλό. Το πινέλο έρχεται μέσα σε ένα καλαίσθητο κουτάκι από σκληρό χαρτόνι, συνοδευόμενο από μία πλαστική βάση.
Me_ti_vasi.jpg
Καθόλου άσχημα, ειδικά αν έχεις πληρώσει μόνο 25-26 ευρώ, των ταχυδρομικών εξόδων συμπεριλαμβανομένων.
Stegno_otan_irthe.jpg
Πριν βραχεί ο θύσανος, είχε αυτήν την εικόνα. Στητός, σαν γλόμπος (εύστοχη η παρομοίωση του Μαρίνου στο τόπικ για τα silvertip). Από το πρώτο κιόλας βρέξιμο, όμως, φούντωσε εντυπωσιακά. Αυτό συμβαίνει με όλα τα ασβοπινέλα, απ' ό,τι έχω καταλάβει και δεν με χαλάει καθόλου, μια και η πυκνότητα της τρίχας είναι μεγαλύτερη απ' των γουρουνοπινέλων.
Diastaseis.jpg
Οι διαστάσεις:

Knot: 24 mm
Loft: 54 mm (σεταρισμένο όμως στα 50, όπως βλέπετε και στη φωτό με τη μεζούρα)
Διάμετρος βάσης: 34 mm
Υψος λαβής: 50 mm

Η λαβή είναι φτιαγμένη από ρητίνη και δεν είναι κούφια, έχει βάρος που δίνει ωραία αίσθηση στο πιάσιμο. Το συνολικό βάρος του πινέλου είναι 71 γραμμάρια, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Thysanos_apo_psila.jpg
Ο θύσανος είναι αρκετά πυκνός, προφανώς όχι τόσο όσο σ' ένα πινέλο πιο ακριβής μάρκας, αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό.
Vregmeno_sti_vasi.jpg
Πάμε και στα πιο ουσιώδη. Κάνει δουλειά; Όπως έγραψα και μετά την πρώτη χρήση, ως άσχετος με τα ασβοπινέλα, έπαθα σοκ με την ποσότητα του νερού που κράτησε το πινέλο με το πρώτο βρέξιμο. Οσμή δεν είχε απ' το ζώο, πιο πολύ... εργοστασιακή ήταν η μυρωδιά που είχε τις πρώτες μέρες, αλλά ύστερα από τέσσερις χρήσεις που έχω κάνει έχει ουσιαστικά φύγει. Επίσης, έβγαλε ένα ελαφρύ σκούρο χρώμα στο πρώτο (και μοναδικό) πλύσιμο που του έκανα. Το φαινόμενο δεν ξαναεμφανίστηκε στα ξυρίσματα.
Me_to_sapouni.jpg
Τις πρώτες φορές το χρησιμοποίησα με κρέμα και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά. Εξίσου καλά, όμως, τα πήγε και με το Hercules της TFS και εικάζω πως το ίδιο θα συμβαίνει με όλα τα μαλακά σαπούνια. Με λίγες στροφές, το μπολάκι του σαπουνιού άφρισε.
Me_afro.jpg
Σε σύγκριση με ένα γουρουνοπινέλο, είναι μάλλον καλύτερο στο μοίρασμα του αφρού στο πρόσωπο. Η αίσθηση δε, είναι απολαυστική. Εχω δηλώσει στο παρελθόν φαν του μασάζ που προσφέρει η γουρουνότριχα, αλλά το απαλό σφουγγάρισμα της ασβότριχας με ενθουσίασε. Άλλο πράμα, κακά τα ψέμματα.
Splay.jpg
Εδώ βλέπετε και το splay των τριχών στο πρόσωπο. Εύκολα και άκοπα, αν και το πινέλο διαθέτει ικανοποιητικό backbone, λόγω σχετικά μικρού μεγέθους και πυκνότητας. Απ' ό,τι έχω αντιληφθεί, πάντως, η ραχοκοκκαλιά δεν είναι το ζητούμενο σε ένα πινέλο ασβού. Στον χοίρο τη χρειάζεσαι για να δουλέψεις τον αφρό στο πρόσωπο, εδώ η λειτουργία είναι εντελώς διαφορετική. Πάντως, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια άπλωσα στη μούρη πλούσια και προστατευτική σαπουνάδα, η οποία συνέβαλε σε ένα εξαιρετικό ξύρισμα εκείνη τη μέρα.

Το μόνο πράγμα που με έχει ανησυχήσει με αυτό το πινέλο έως τώρα, είναι ότι χάνει εύκολα τρίχες. Σε κάθε ξύρισμα έχασε 2-3, ενώ και άλλες στιγμές που απλά έπαιζα με αυτό όταν ήταν στεγνό, φεύγανε κι άλλες. Θεωρώ ότι δεν είναι παράλογο για ένα πινέλο αυτής της τιμολογιακής κατηγορίας και φαντάζομαι πως δεν θα συνεχιστεί για πάντα. Και πάλι, βέβαια, είναι τόσο πυκνό που δεν κινδυνεύει σύντομα να... καραφλιάσει.

Τελικό συμπέρασμα; Είμαι ικανοποιημένος και μάλλον η συγκεκριμένη μάρκα προτείνεται σε όσους φίλους θέλουν να δοκιμάσουν πινέλα ασβού, αλλά διστάζουν λόγω των υψηλών τιμών των πιο γνωστών εταιριών. Αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης, η ποιότητα φαίνεται αρκετά υψηλή για το χαμηλό κόστος και αν στο μέλλον θελήσω να πάρω κι άλλο πινέλο ασβού (ήδη ψήνομαι για silvertip :megagrin ), μάλλον προς Κίνα (Liojuny ή Frank) θα κοιτάξω πάλι. YMMV, ασφαλώς.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

έχει όμορφη Faux Horn λαβή την οποία η εταιρία ονομάζει "Hawaii" -όπως και όλες οι υπόλοιπες έχουν, για κάποιον λόγο, όνομα πολιτείας των ΗΠΑ.
Ίσως επειδή οι ΗΠΑ είναι από τις μεγαλύτερες ξυριστικές αγορές, την οποία προσπαθούν οι Κινέζοι να πιάσουν· οι δε αμερικάνοι έχουν γενικά κόλλημα να αγοράζουν μόνο made in USA προϊόντα - ή τέλος πάντων προϊόντα που αισθάνονται ότι με κάποιον τρόπο συνδέονται με τη χώρα τους ;)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ωραίο review !
Για silvertip κοίτα και σε Whipped dog μεριά, έχω ένα 24mm που θερίζει τα σαπούνια. Επίσης μπορείς να του στείλεις για τι χρήση το θες και θα σου προτείνει ο ίδιος να στο κάνει splash ή με backbonne.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υστερα από αρκετές χρήσεις του συγκεκριμένου ασβοπινέλου, οι εντυπώσεις μου είναι ακόμα συγκεχυμένες. Επιγραμματικά, τι έχω στο κεφάλι μου:

- Ο ασβός είναι σαν μαλακό σφουγγάρι σώματος και μόλις αρχίζεις να τον συνηθίζεις, σε κάνει να βλέπεις τον χοίρο σαν μαδημένη σφουγγαρίστρα.
- Δεν με έχει διαψεύσει ακόμα κανείς σ' αυτό που είχα γράψει, ότι δηλαδή το backbone στον ασβό δεν είναι τόσο χρήσιμο όσο στον χοίρο -ισχύει τελικά; Εχω την αίσθηση ότι η πυκνότητα που έχει ο θύσανος του ασβού και η διαφορετική υφή της τρίχας, υπερκαλύπτει το όποιο μειονέκτημα.
- Όσο κι αν μ' αρέσει αυτή η απαλή αίσθηση του ασβού, όσο κι αν αποδίδει άριστα το πινέλο στη δημιουργία και το άπλωμα του αφρού, διαπιστώνω ότι τις τελευταίες μέρες επιζήτησα όλο και πιο πολλές φορές τη χρηστικότητα του «εργάτη» χοίρου.

Φυσικά κάνω μια χαρά δουλειά με όλα τα πινέλα που διαθέτω, αλλά με βλέπω να παίρνω κάποια στιγμή κι ένα καλό συνθετικό (μάλλον το Kent), έτσι, για να μου φύγει η περιέργεια.

Και μερικές πιο εμπεριστατωμένες εντυπώσεις αποκλειστικά για το 24άρι Liojuny μου, χωρίς να το συγκρίνω με τους χοίρους:

- Ειδικά με τις κρέμες τα «σπάει». Μέχρι και το μικροσκοπικό μπολάκι της Omega που είχε περιπέσει σε αχρηστία, αρκεί για να φτιάξεις καλό αφρό με αυτό το «σφουγγάρι» με ελάχιστο χτύπημα. Δεν με βολεύει, πάντως, όσο ο χοίρος στο απ' ευθείας facelathering και δη με σαπούνι-στικ.
- Σε κάθε ένα από τα πρώτα 4-5 ξυρίσματα το πινέλο έχανε από δύο έως και τέσσερις τρίχες. Το φαινόμενο περιορίστηκε δραστικά στις 4-5 επόμενες χρήσεις (ζήτημα να έχασε δυο τρίχες συνολικά).
- Ο θύσανος έχει ξεκολλήσει σε σημεία από τη βάση και έχει βγει προς τα έξω (πάνω) κατά 1-2 χιλιοστά, με συνέπεια να φαίνεται κολλημένος στραβά (ενώ δεν ήταν αρχικά). Το «πρόβλημα» είναι καθαρά αισθητικό και όχι χρηστικό, απλώς δεν ξέρω αν στα ακριβότερα ασβοπινέλα συμβαίνει κάτι αντίστοιχο.
- Η αυτοκόλλητη ετικέτα με το LS ξεκόλλησε πολύ γρήγορα και πήγε υπέρ πίστεως (αλλά ουδείς ασχολείται φυσικά).

Τελικό συμπέρασμα: Δεν μετανιώνω σε καμιά περίπτωση για την αγορά του Liojuny, αλλά ο αρχικός ενθουσιασμός για την ασβότριχα σταδιακά υποχωρεί. Δεν αποκλείω την πιθανότητα να πάρω κάποια στιγμή ένα silvertip, αλλά αν το κάνω, θα καταφύγω οπωσδήποτε σε φτηνή λύση (Κίνα ή Whipped Dog).
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Πολύ ωραία παρουσίαση.Έχω εναν κινέζικο ασβό παρόμοιο αλλά το μαγαζί στον εν λόγω δεν είχε βάλει μάρκα-για [άγνωστο λόγο-και τον πήρα γύρω στα 10 ευρώ.Βέβαια όταν είδα οτι ο Άγγλος New forest είχε ασβό στα 20 ευρώ το σκέφτηκα πολύ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”