Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τελευταία μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον τα συνθετικά πινέλα, κυρίως λόγω του γεγονότος ότι στεγνώνουν πολύ γρήγορα. Για ταξίδι είναι εξαιρετική λύση και λόγω του χαμηλού (σχετικά) κόστους τους, είπα να δοκιμάσω αρκετά. Επίσης η συνθετική τρίχα φορτώνει πιο εύκολα και ένα πινέλο απαλό (floppy) μπορεί να φορτώσει ακόμα και από σκληρά σαπούνια.

Υπάρχουν πολλοί ζηλωτές για συνθετικά πινέλα σε φόρουμ, οι οποίοι έχουν πουλήσει ότι άλλο πινέλο έχουν και έχουν κρατήσει μόνο συνθετικά. Εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς, αλλά θεωρώ ότι τα συνθετικά έχουν και αυτά θέση στο ντουλάπι μας.

Κάτι άλλο που πρέπει να αναφέρω, είναι ότι τα συνθετικά πινέλα δεν είναι μιας κατηγορίας, αλλά πολλών. Π.χ. μερικά είναι σκληρά σαν πινέλο χοίρου ενώ άλλα είναι πιο απαλά σαν την καλύτερη τρίχα ασβού.

Σήμερα θα δούμε τα εξής:

Εικόνα

Τρία πολύ ενδιαφέροντα συνθετικά πινέλα, τα οποία είναι γενικά διαθέσιμα με εξαίρεση το Plisson που δεν έρχεται Ελλάδα. Ακούγεται ότι το έχει σταματήσει η L'Occitane, αλλά στο τελευταίο ταξίδι μου στην Αμερική υπήρχαν αρκετά.

Το κόστος τους είναι €6, €35, €10 από τα αριστερά στα δεξιά.

Οι ιδιότητες τους είναι οι εξής:

Εικόνα

Η γενιά του πινέλου είναι κάτι κατ' ουσίαν τεχνητή μέτρηση που έχει σκεφτεί ένας έμπειρος στα ξένα φόρουμ, ο GDCarrington. Σε γενικές περιπτώσεις, όσο πιο πρόσφατη γενιά, τόσο πιο απαλή είναι η τρίχα και καλύτερη η συμπεριφορά του πινέλου.

Στη δική μας περίπτωση, η γενιά δεν κάνει το πινέλο. Με το Kent (που είναι και το πιο πρόσφατο), ο θύσανος είναι αρκετά πυκνός (και χαμηλός), έτσι ώστε το πινέλο να είναι αρκετά στιβαρό και ανοίγει δύσκολα. Τα Plisson και το Omega από την άλλη είναι πιο ψηλά και είναι πιο απαλά, και ας έχουν παλιάς γενιάς τρίχα.

Για την ώρα, μου αρέσει πολύ το Omega και σκοπεύω να αγοράσω και άλλα συνθετικά της εταιρίας. Το Plisson είναι πραγματικά σαν χάδι αλλά αφρίζει και τα πιο σκληρά σαπούνια ενώ το Kent μου φαίνεται αρκετά μικρό και στιβαρό - αλλά και αυτό μου αρέσει.

Γενικά, θα πρότεινα σε όλους να δοκιμάσουν ένα συνθετικό. Αν ταξιδεύετε δε, είναι ότι καλύτερο!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σου Δημήτρη!Συμφωνώ στο ότι το omega s-10018 -δεν έχω άλλα συνθετικά,ακόμα..- φορτώνει για πλάκα οτιδήποτε και μάλιστα χρειάζεται λιγότερο χρόνο στο φόρτωμα και λιγότερο προιόν,από ότι η φυσική τρίχα.Και δημιουργεί περισσότερο αφρό από τα παραδοσιακά πινέλα.Συν το οτι ,εξαιτίας της απαλότητάς του,δεν υπάρχει περίπτωση να σε γδάρει στο δεύτερο ή τρίτο πέρασμα,όπως μπορεί να συμβαίνει με ένα άστρωτο ακόμα χοιροπίνελο πχ.
Και είναι πολύ διαφορετική εμπειρία από τα φυσικής τρίχας πινέλα.Και σίγουρα πολύ ευχάριστη.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Link

Το ζήτημα επίσης για πολλούς είναι η ευαισθησία του δέρματος και η υποαλλεργική συμπεριφορά του πινέλου.

Δεν μπορούν και δεν θέλουν ολοι να κάνουν face lathering ούτε ακόμα να βάλουν αφρο από μπώλ με ένα βαρβάτο χοιρινό πινέλλο που τσακίζει το Mitchell's Wool Fat και δεξερωγωτιάλλο στο πέρασμά του, χωρίς ερεθισμούς.
Ακόμα και αν αυτό γίνεται στο πρώτο χέρι, μετά αρχίζουν τα θέματα.

Το πιο σκληρό σαπούνι που έχω είναι το Dimitri's Lavender ;) και κανένα από τα συνθετικά μου δεν είχε πρόβλημα να σηκώσει και να κάνει αφρό, εφόσον έχει μουλιάσει λίγο - oύτε το μικροσκοπικό travel Muehle.

Άλλα θέματα στα υπέρ, εκτός από το γρήγορο στέγνωμα και τη μαλακή τρίχα (η οποία δε τσακίζει μόνο στραβώνει όλος ο θύσανος αν είναι αδύνατος και πιέζεται συστηματικά), είναι ότι θέλουν ελάχιστο ή καθόλου (στο κρύο νερό) μούλιασμα, δεν αλλοιώνονται από τα χημικά που έχουν πολλές κρέμες και πλένονται εύκολα χωρίς ανάγκη για γλυκερίνη και κοντίσιονερ, στα τελειώματα θα σου δώσουν ότι έχουν και δεν έχουν απο μέσα τους, ώστε να μην βάλεις ξανά σαπούνι για μια λεπτομέρεια και επίσης κρατάνε για πάντα.

Στα μείον για μένανε: το υψηλό κόστος της 4ης γενιάς (αλλά είπαμε:κρατάνε για πάντα) και οι λωρίδες μέσα στις πινελιές.

Το θέμα που άνοιξες Δημήτρη, είναι πολύ ενδιαφέρον.

Από αριστερά: Muehle travel, Muehle 31 M 89, Simpsons Chubby 2 "synthetic badger"
(Και γιατί ενοχλούν τους πιουρίστες τα εμπορικά κατοχυρωμένα σήματα "Silvertip Fibre®" ή "synthetic badger";
Γεροντοκορίστικα πράματα, αν με ρωτήσεις. Κανείς δε γελιέται ή παραπλανάται.)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ωραίο και κατατοπιστικό review Δημήτρη.

Εγώ έχω το Kent. Η απαλότητά του με έχει ... συνεπάρει!!! Φαντάζομαι - μιας και δεν έχω ασβό - ότι φέρνει αρκετά κοντά στην αίσθηση που αφήνει στην επιδερμίδα.

Γενικώς, πάντως αξίζει κάποιος να έχει ένα συνθετικό τόσο από άποψη ποικιλίας/δοκιμής όσο δε και από άποψη ... ξυριστείτε ... τελειώσατε ... (χωρίς στέγνωμα πινέλου, αν και τα χοντρά πάντα μου αρέσει να τα μαζεύω).
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Link

Ας συνεισφέρει λοιπόν ο Δημήτρης (ο οποίος σαν σαπωνοποιός οπωσδήποτε κάτι θα γνωρίζει παραπάνω) τη γνώμη του για την οικονομία που κάνουν τα συνθετικά στην κατανάλωση των αναλωσίμων υλικών.
Διότι οι μεγαλειώδεις μαρέγκες από μεγαλειώδεις γουρούνες χρειάζονται και το μισό βαζάκι...
και αν το βαζάκι είναι κάτι δυσεύρετο / πανάκριβο / καταργημένο;;;

Αληθεύει αυτό που κάποιοι κατασκευαστές συνθετικών (4γ.) διακυρήττουν, ότι δηλαδη το εξελιγμένο συνθετικό καταναλώνει ακόμα και τη μισή ποσότητα κρέμας από όση χρειάζεται ένα τυπικό ιδιών κυβικών πινέλο χοίρου;

Και ο ασβός, αν στέκεται στη μέση, που είναι αυτή η μέση;
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άγγελε, το σαπούνι μου δεν είναι καθόλου σκληρό! Μιλάω για MWF, DR Harris κτλ.

Όσον αφορά το φόρτωμα, όντως τα συνθετικά χρησιμοποιούν λιγότερο προϊόν, κυρίως γιατί η τρίχα δεν απορροφά σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link

Δημήτρη καλημέρα!

Και για το Dr. Ηarris (Windsor) ισχύει αυτό.
Το εξαιρετικό σου σαπούνι δεν είναι σκληρό αλλά είναι συμπαγές - δεμένο.
Για μένα "μαλακό" θεωρείται το σαπούνι-κρέμα πχ Proraso, αλλά αυτό είναι προσωπική μου θέση.

Τείνω να πιστεύω ότι δεν παίζουν ρόλο τόσο οι φυσικές ιδιότητες μόνο, όσο η χημική σύνθεση στο πόσο ευκολοδούλευτο είναι ένα σαπούνι στο φόρτωμα (στον αφρισμό οπωσδήποτε...).
Αυτά τα δύο είναι αλληλένδετα, αλλά και διαφοροποιούνται ανεξάρτητα το ένα από το άλλο.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Η κατηγοριοποίηση είναι όντως υποκειμενική, αλλά συνήθως "σκληρά" θεωρούνται τα σαπούνια που είναι triple-milled (MWF, Harris) και "μαλακά" αυτά που είναι φτιαγμένα με ζεστή μέθοδο και ποτάσα (και το δικό μου επίσης).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link

...Πάλι θα γράψω για το Klar (προφανως γιατί έχω φάει κόλλημα...) το οποίο είναι triple milled, 100% φυτικό, αλλά φορτώνει με το πιο κρύο νερό και το "πιο συνθετικό πινέλο".

Είναι η σύνθεση (συνταγή) και η ποιότητα (απουσία εκπτώσεων) των υλικών, λοιπόν...

Το δικό σου είναι παρακευασμένο με θερμή μέθοδο / ποτάσσα και έχει tallow, αλλά σαν φυσική ιδιότητα είναι "συμπαγές"
nikos.a

Έχω το Kent από το Σεπτέμβρη, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά δεν θα ξαναέπαιρνα συνθετικό. Κυρίως λόγω αίσθησης στο πρόσωπο. Προτιμώ περισσότερο την αίσθηση των στρωμένων Semogue ή των Οmega. Νομίζω ένα αρκεί, όχι μόνο για τα ταξίδια μιας και στεγνώνει γρήγορα, αλλά και για την εμπειρία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”