Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο, το Kent είναι αρκετά μικρό και στιβαρό πινέλο και ίσως όχι αντιπροσωπευτικό των συνθετικών. Ιδιαίτερα αν συγκρίνεις την αίσθηση με τα άλλα δυο πινέλα που αναφέρω, είναι η μέρα με τη νύχτα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

'Αντε με αυτά και με αυτά με βάλατε να χτυπήσω το Omega S 10018 . Θα ξοδευτώ πάλι αλλά τι να κάνουμε.... :bigsmilie 8)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Από το Kent είμαι κι εγώ απόλυτα ευχαριστημένος. Η μαλακότητα της ίνας του είναι μοναδική· έχοντας πλέον δοκιμάσει και silvertip (semogue 2015) με βεβαιότητα μπορώ να πω ότι το infinity είναι πιο μαλακό και αφήνει πιο απαλή αίσθηση. (δεν ξέρω αν ένα πανάκριβο silvertip είναι μαλακότερο - αλλά έτσι κι αλλιώς δε θα έδινε ποτέ 100€ για ένα πινέλο).
Το μόνο που δεν μου κάθεται καλά στο Kent είναι το μέγεθός του. Προτιμώ γενικά τα μεγαλύτερα πινέλα, κι αυτός ειναι και ο μοναδικός λόγος που θα ήθελα κάποτε να δοκιμάσω και κάποιο μεγαλύτερο συνθετικό...

Για το Omega ειχα διαβάσει γενικά άσχημα σχόλια - κάποιοι στο εξωτερικό το παρομοίαζαν με σφουγγαράκι scotch brite :beah2 :megagrin
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βασίλη, όντως το Kent έχει τη καλύτερη τρίχα, αλλά λόγω μεγέθους δεν είναι τόσο απαλό όσο τα άλλα.

Είχα διαβάσει και εγώ τις κακές κριτικές των συνθετικών Omega (σε φόρουμ κυρίως) και αναρωτιόμουν πως μπορεί να είναι τόσο χάλια. Μετά από 1-2 μήνες, διάβασα κριτικές σε μαγαζιά στο Ίντερνετ και ούτε μια δεν ήταν κακή. Αντιθέτως όλοι λένε ότι είναι εξαιρετικά.
Δοκίμασα ένα φτηνό (το S10018) και μου φάνηκε πολύ καλό! Περισσότερα όταν δοκιμάσω και τα Pro και τα Hi-brush.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Εχω το συνθετικο της Ω που μας παρουσιασε ο Δημητρης.
Δεν εχω δοκιμασει άλλα συνθετικα, θεωρω ομως οτι το 10018 για το κοστος του ειναι αρκετα καλο πινελλο.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Έκανα τηλεφωνική κράτηση για το S 10018 , αύριο - μεθαύριο θα πάω να το πάρω . Τιμή στα 4,5 ευρώ (μάλλον θα το κάνω σε άτοκες δόσεις .... :hystericalbs1 )
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Link έγραψε: Διότι οι μεγαλειώδεις μαρέγκες από μεγαλειώδεις γουρούνες χρειάζονται και το μισό βαζάκι...
Επειδή μας διαβάζουν και νέοι στο άθλημα, πρέπει πάντα να ξεκαθαρίζουμε ότι οι μεγάλες μαρέγκες είναι καλές για φωτογραφία αλλά ουδέποτε έδωσαν ώθηση για καλύτερο ξύρισμα μή σου πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις το έκαναν και χειρότερο.
Link έγραψε: Αληθεύει αυτό που κάποιοι κατασκευαστές συνθετικών (4γ.) διακυρήττουν, ότι δηλαδη το εξελιγμένο συνθετικό καταναλώνει ακόμα και τη μισή ποσότητα κρέμας από όση χρειάζεται ένα τυπικό ιδιών κυβικών πινέλο χοίρου;
Ναι ισχύει, με το συνθετικό πινέλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελάχιστη ποσότητα κρέμας ή σαπουνιού, αν είναι κανείς έμπειρος χρήστης. Αν είναι άπειρος μάλλον θα χρειαστεί περισσότερη.

Γενικά τα συνθετικά δεν ενδεικνύεται για εφετζίδικο ξύρισμα, είναι πιο πολύ "εργαλεία" να κάνεις την δουλειά σου. Για εμένα αυτό είναι και το μόνο τους μειονέκτημα, δεν κατάφερα αν βρω ψυχή μέσα σε αυτά. Τα έβλεπα πάντα σαν απόλυτα και άρτια αλλά άψυχα εργαλεία. Ενώ στους ασβούς καιι τους χοίρους έβλεπα πάντα μια προσωπικότητα ανα πινέλο. Κατι σαν τους δίσκους βινύλιου που ενώ τα CD έχουν αποδεδειγμένα καλύτερο ήχο, κάποιοι επιμένουν στην προσωπικότητα και μοναδικότητα του δίσκου παρά τις ατέλειες του.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόστολε σε πιο πινέλο αναφέρεσαι; Γιατί και εγώ με το Muhle v1 είχα την ίδια εμπειρία.
Ενώ τα παραπάνω έχουν πιο πολύ χαρακτήρα. Βέβαια όχι όσο ένα Omega 48 ή ένα SOC αλλά έχουν.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link

Apostolos έγραψε:
Link έγραψε: Διότι οι μεγαλειώδεις μαρέγκες από μεγαλειώδεις γουρούνες χρειάζονται και το μισό βαζάκι...
Επειδή μας διαβάζουν και νέοι στο άθλημα, πρέπει πάντα να ξεκαθαρίζουμε ότι οι μεγάλες μαρέγκες είναι καλές για φωτογραφία αλλά ουδέποτε έδωσαν ώθηση για καλύτερο ξύρισμα μή σου πω ότι σε κάποιες περιπτώσεις το έκαναν και χειρότερο.
Link έγραψε: Αληθεύει αυτό που κάποιοι κατασκευαστές συνθετικών (4γ.) διακυρήττουν, ότι δηλαδη το εξελιγμένο συνθετικό καταναλώνει ακόμα και τη μισή ποσότητα κρέμας από όση χρειάζεται ένα τυπικό ιδιών κυβικών πινέλο χοίρου;
Ναι ισχύει, με το συνθετικό πινέλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελάχιστη ποσότητα κρέμας ή σαπουνιού, αν είναι κανείς έμπειρος χρήστης. Αν είναι άπειρος μάλλον θα χρειαστεί περισσότερη.

Γενικά τα συνθετικά δεν ενδεικνύεται για εφετζίδικο ξύρισμα, είναι πιο πολύ "εργαλεία" να κάνεις την δουλειά σου. Για εμένα αυτό είναι και το μόνο τους μειονέκτημα, δεν κατάφερα αν βρω ψυχή μέσα σε αυτά. Τα έβλεπα πάντα σαν απόλυτα και άρτια αλλά άψυχα εργαλεία. Ενώ στους ασβούς καιι τους χοίρους έβλεπα πάντα μια προσωπικότητα ανα πινέλο. Κατι σαν τους δίσκους βινύλιου που ενώ τα CD έχουν αποδεδειγμένα καλύτερο ήχο, κάποιοι επιμένουν στην προσωπικότητα και μοναδικότητα του δίσκου παρά τις ατέλειες του.


'''Δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω τι"

Εγώ πάντα τη θέλω υγρή, ρευστή και μέτρια σε όγκο τη σαπουνάδα.
Η μόνη περίπτωση που η μεγάλη μαρέγκα θα βοηθήσει αντί να βλάψει, κατά την άποψη μου είναι αν θέλεις με μιά επιθετική μηχανή ή ξυράφι να κάνεις κόντρα και τη θέλεις για μόνωση. Υπό τις περιστάσεις αυτές, υποτίθεται ότι είσαι αρκετά έμπειρος ώστε να ξέρεις τι κάνεις (έλεγχος με σταθερό, χέρι, μικρές κινήσεις, ξέπλυμα ή σκούπισμα συχνά για να μην πατινάρει κτλ), και προχωράς "με ιδία ευθύνη".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Link την 12 Μάι 2015, 12:53, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ερώτηση προς κατόχους συνθετικών πινέλων.....
Βλέπετε καμιά διαφορά με την συνεχόμενη χρήση του πινέλου ? Παρουσίασε καμιά διαφορά ο θύσανος μετά απο 10-15 ξυρίσματα περίπου , ή είναι ακριβώς όπως την πρώτη φορά που το χρησιμοποιήσατε ?
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”