Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Link

καμμία βελτίωση, καμμία ωρίμανση.

Άψυχα πράματα, μωρέ παιδί μου, άψυχα!
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν αλλάζει ούτε σχήμα,ούτε αίσθηση,ούτε η τρίχα απλώνει ή μαζεύει.Είναι όπως ακριβώς το αγοράζεις,και παραμένει έτσι.Εννοείται πως η τρίχα δεν σπάζει εσωτερικά,όπως η γουρούνα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Οκ κατάλαβα. Οπότε αν μου αρέσει απο την αρχή θα μου αρέσει και στην συνέχεια . Αν οχι θα πάει για να καθαρίζω το πληκτρολόγιο .... :bigsmilie Βέβαια πιστεύω να μου αρέσει και να μην είναι τόσο χάλια ..... :megagrin
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aris22 την 12 Μάι 2015, 13:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
nikos.a

Μου φαίνεται πως αν μετά από καιρό( είμαι στην αποτοξίνωση) έπαιρνα το Omega, θα ήταν ένα είδος πισωγυρίσματος. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε. Σε σχέση με το Kent δεν έχει καλύτερη τρίχα, είναι 2 γενιές πίσω. Απλά το Omega έχει ψηλότερο loft κι αυτό σίγουρα βοηθάει.
Tέλος, θέλω να πω πως αυτό μου αρέσει στο Kent είναι ότι είναι αρκετά πυκνό και δεν έχει χάσει ούτε μια τρίχα. Εντυπωσιακό. Κατά τ' άλλα το έχω σχεδόν παροπλίσει τελευταία.

Τα Omega- Plisson έχουν χάσει τρίχες;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και τα δικά μου συνθετικά είναι ίδια και απαράλλαχτα σαν καινούρια μετά από χρόνια.
dimitris έγραψε:Απόστολε σε πιο πινέλο αναφέρεσαι; Γιατί και εγώ με το Muhle v1 είχα την ίδια εμπειρία.
Ενώ τα παραπάνω έχουν πιο πολύ χαρακτήρα. Βέβαια όχι όσο ένα Omega 48 ή ένα SOC αλλά έχουν.
Δημήτρη εγώ από συνθετικά έχω το bodyshop και το Men U.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

aris22 έγραψε:Αν οχι θα πάει για να καθαρίζω το πληκτρολόγιο .... :bigsmilie
:hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1
Αντωνης
Link

dimitris έγραψε:Απόστολε σε πιο πινέλο αναφέρεσαι; Γιατί και εγώ με το Muhle v1 είχα την ίδια εμπειρία.
Ενώ τα παραπάνω έχουν πιο πολύ χαρακτήρα. Βέβαια όχι όσο ένα Omega 48 ή ένα SOC αλλά έχουν.
Στο "χαρακτηρα" του Ω 48/49 (ή του 11150 δε θυμάμαι ποιό είχα πριν αιώνες...) να σημειωθεί ότι μπορεί να έχεις φτιάσει ωραιό αφρό και με μια (αριθμός: 1) σταγόνα παραπάνω, καταρρέει το σύμπαν και ελαττώνεται σε μπουγαδόνερο.
Σαν ακριβώς κάτι γυμναίκες με ιδιότροπο χαρακτήρα, να μην πω κάτι άλλο...
(ναι το "γυμναίκες" είναι σωστό, τα κάνω τα λάθη μου αλλά εδώ, όχι)

Στον ασβό αυτό δεν συμβαίνει ποτέ (ξενερώνει σταδιακά και αξιόπιστα) μα το συνθετικό συμπεριφέρεται κομμάτι σαν τον χοίρο: κόβει απότομα αλλά η ανοχή είναι μεγαλύτερη δηλαδή θέλει περίπου 3 λάθος σταγόνες για να καταρρεύσει...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Apostolos έγραψε: Δημήτρη εγώ από συνθετικά έχω το bodyshop και το Men U.
Αυτά τα πινέλα είναι πρώτης γενιάς και επιεικώς απαράδεκτα!
Αν δοκιμάσεις ένα Plisson, θα εκπλαγείς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Link

Εγώ πάλι, θα συμβούλευα σε κάποιον που θέλει να πάρει συνθετικό για να το δοκιμάσει ή για να πει ότι έχει 1,
ή να πάρει ένα σύγχρονο 4ης γενιάς travel, ή μικρό-ελαφρύ που να το έχει για ταξίδια, το γραφείο/τη δουλειά, ή τυχόν Σαββατοκύριακα.

Είναι σχεδόν μονόδρομος. Τελευταία δεν έχω δει άλλα από συνθετικά σε έδοση travel.

Το επόμενο ελαφρύτερο είναι να πάρει κάποιος μαζί του κρέμα "για με χωρίς πινέλο" , Brushless, για!
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε: Αυτά τα πινέλα είναι πρώτης γενιάς και επιεικώς απαράδεκτα!
Δεν γνωρίζω σε πια γενεαλογία βασιζόμαστε, αλλα σύμφωνα με τον μπούσουλα του b&b, το βόδυ σοπ είναι δεύτερης γενειάς. Αυτό, και το kent infinity έχω δοκιμάσει προς το παρόν. Το body shop φλοπυ όσο δεν παίρνει, το kent σαρώνει τα πάντα στο δρόμο του αν και όντως μικρό.

Άψυχα πράματα, θα συμφωνήσω.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”