Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τω καιρω εκεινω οι Αντρες ξυριζονταν με οτι βρισκανε.αν δεν βρισκανε παιγενανε εις τον μπαρμπερη.ουτε πλαστικα.ουτε χαρτια σε θαλασσες και σε ακτες. ;)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Λόγω του πολύ ενδιαφέροντος thread, αλλά και της ωραίας σκέψης του Δημήτρη που το άνοιξε,θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του φίλου Άγγελου για το (Simpsons Chubby 2 synthetic badger), μιας και το είδα στην φωτογραφία,και το έχω βάλει στο μάτι,αλλά ακούω και κάποια αρνητικά για αυτό, ότι δεν κάνει εύκολα splaying και δεν μπορείς να το δουλέψεις με κυκλικές κινήσεις,αλλά μόνο με κινήσεις βαψίματος,αλλά και κάποια άλλα...αληθεύουν αυτά Άγγελε;

Μόνον εσύ μπορείς να μας πεις,αν θέλεις πες δυο λόγια για το συγκεκριμένο... :megagrin



Καλός όρισες στο forum
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Link

Καλημέρα Αντώνη και φίλοι.
Σήμερα το πρωί ανακάτευα με αυτό την γνωστή σε πολλούς και ποιοτική κατά την άποψη μου κρέμα Macca Root (Body shop) και σκεφτόμουν να γράψω για την εμπειρία μου (το΄χω 2 περίπου μηνες).
Οι διαστάσεις του: ολικό ύψος:96mm, λαβή:44, θύσανος~52, knot:27. Το κόστος του περίπου στο μισό του μέσου όρου της τιμής σε super και σε best (μιλώ για τιμές κατασκευαστή, χωρίς ταχυδρομικά). Δεν έχω ξυριστεί με κανέναν από τους δύο προηγούμενους ασβούς που ανέφερα σαν μέτρο σύγκρισης τιμής, ούτε και με κανένα άλλο Simpsons.

Όταν το πρωτοχρησιμοποίησα είπα "ωχ, φάγαμε φόλα, τζάμπα ο παράς μου" αλλά αυτό συνέβαινε γιατί δεν τολμούσα να το πιέσω για να ανοίξει (slpay) από φόβο μήπως παραμορφωθεί ο θύσανος και βούρτσιζα μόνο. Καθώς το χρησιμοποιούσα τις επόμενες φορές, ξεθάρρευα και το γυρνούσα με όλο και μεγαλύτερη πίεση και αυτό δούλευε. Παραμόρφωση στο θύσσανο δε παρατηρούσα, ώσπου σήμερα έβαλα κρέμα στις 4 πάντες του προσώπου και στο πηγούνι (στο στυλ του μπαμπά μου) και έκανα face lather - μάλλον: μικτή τεχνική. Έφτιαξε ωραίο ζουμερό και μετρίως πυκνο αφρό με κρύο νερό βρύσης που είναι σχετικά σκληρο στη Θεσσαλονίκη (15-16 γερμανικοί βαθμοί - δεν έχω αποσκληρυντή) πράγμα που οφείλεται και στη macca root.

Οι παρατηρήσεις μου:
1) Ανοίγει και λέει και 1 τραγούδι, αλλά ίσως δεν ανοίγει όπως υποθέτω ο αντίστοιχος θύσανος σε φυσική τρίχα ασβού και αυτές είναι οι διαφορές που ονομάζω οριακές: σε τέτοιες ιδιαίτερες υλοποιήσεις (ιδιαίτερα στιβαρός και κοντός θύσσανος) εντοπίζεται ο "χαρακτήρας" ή αν θέλετε η υπεροχή της φυσικής τρίχας. Όμως ούτε το best ούτε το super δεν υπάρχει περίπτωση να είναι συνέχεια τόσο μαλακό (μιλάμε για μετάξι!) όσο αυτό το 4ης γενιάς συνθετικό και ούτε εκκινούν σε χρόνο 0 με κρύο νερό, ούτε είναι maintenance-free, όπως αυτό (τα έχω ξαναγράψει αυτά).
2) Ανοίγει, παραμoρφώνεται κτλ ο θύσσανος; Όχι δεν ανοίγει και δε θα ανοίξει διότι είναι στιβαρός και πολύ πυκνός και γενικά δεν μεταβάλλονται τα συνθετικά. Εξαίρεση, από τη εμπειρία μου, το Muehle 31 M 89 in Silvertip Fibre® που στράβωσε λίγο (από την αρχή και σταμάτησε) ο θύσανος κάτω από το βάρος της βαριάς μεταλλικής λαβής, αλλά το knot του είναι 21mm.
3) Κάνει εν τέλει face Άγγελε; Ναι μάλιστα κάνει, δεν είναι ιδεώδες, αλλά για μένανε το ότι είναι μαλακό με backbone, μετράει πιο πολύ στο face, λόγω τύπου δερματος. Το splay μόνο του δεν φανερώνει την ποιότητα του face lather.
4) Τι άλλο: όλα τα συνθετικά (και ιδίως 4γ. που είναι πολύ μαλακά) αφήνουν πίσω τους λωρίδες στο 2ο και 3ο πέρασμα, διότι κονταίνουν και εκλείπουν οι τρίχες του προσώπου και δεν σκαλώνει ο αφρός ο οποίος επίσης έχει ελαττωθεί: έτσι απόκαλύπτεται αυτή τους η αδυναμία. Εκεί "βάφεις" και τούτο βαφει καλά. Επίσης, αν σου αρέσει να πατάς στη βάση για να ανοίξει και να βάλεις αφρό στο μουστάκι και αλλού, αυτό το κάνει καλύτερα από κάθε άλλο που έχω δοκιμάσει.
5) Το συνιστάς; Είναι ιδιαίτερο πινέλο. Προσπάθησα να δώσω τις παραμέτρους όπως τις αντιλαμβάνομαι.
Το αφήνω στην κρίση σας φίλοι μου.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Άγγελε από που και πόσο αν επιτρέπεται σου στοίχισε να έρθει Ελλάδα !!
Γιάννης
Link

Εγώ το πήρα από εδω. Ο έμπορος αυτός έχει δώσει και κουπόνι 10% στα μέλη του mens-only.gr .

Δες όμως και μόνος σου και ψάξε γιατί οι τιμές αλλάζουν και ίσως υπάρχει κάποια καλύτερη τιμή κάπου.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Άγγελε σε ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου μαζί μας,με κάλυψες... :megagrin :thnx

Για την τρίχα της Simpsons γνωρίζω αρκετά πράγματα,έχω μιλήσει και με ανθρώπους της εταιρίας,όπου μου έλυσαν πολλές απορίες που είχα,δεν ξέρω αν η συνθετική τρίχα της Simpsons έχει μνήμη η όχι,γιατί στους ασβούς εσκεμμένα δεν υπάρχει μνήμη στην τρίχα,
δηλαδή αν το χαϊδέψεις προς μια φορά η τρίχα δεν επανέρχεται (σαν να έχεις κάνει Styling με Λάκ Μαλλιών) δεν έχει επαναφορά όπως όλες οι φυσικές τρίχες που ανήκουν στην κατηγορία ασβού,οι κάτοχοι ασβών της εταιρίας αυτής θα το έχουν προσέξει μάλλον.

Αντίθετα με εσένα, εγώ έχω έναν ασβό της εταιρίας σε best χ3 αλλά δεν έχω δοκιμάσει τα συνθετικά της,και το δηλώνω και δημόσια ότι στο θέμα ασβού έχω κλείσει,εφόσον αυτό το πινέλο για (μένα πάντα) είναι τέλειο σε όλα του,τι άλλο θα μπορούσα να ζητήσω από ένα πινέλο;

Έχω απορρίψει πολλά συνθετικά καλά πινέλα,λόγο ότι δεν είχαν καθόλου backbone (ραχοκοκαλιά) θέλω να υπάρχει μια ισορροπία,
ούτε floppy-a αλλά ούτε και stiffness (άκαμπτο).

Θα ήθελα να προσθέσω και άλλον ένα παράγοντα στα συνθετικά που δεν έχει αναφερθεί έως τώρα,αυτός είναι το (scratchy feel) τσίμπημα-κνησμός κ.ο.κ ,που συναντούμε πάρα πολύ στα συνθετικά προηγούμενης γενιάς,και που για εμένα είναι το σημαντικότερο λόγω δέρματος (ευαίσθητο δέρμα) και εδώ θέλω την γνώμη σου φίλε Άγγελε,αν πάρω το Chubby 2 synthetic badger και το δουλέψω (circular) με κυκλικές κινήσεις και κανονικό splay (να δουλεύει με τα tips) και όχι με τον κορμό της τρίχας, θα έχω τσιμπήματα; το ρωτάω αυτό γιατί έχω ακούσει-διαβάσει πολλά παράπονα σε αυτόν τον τομέα,και εδώ που τα λέμε δεν είναι και Ω να πεις δεν μου κάνει το κάνω δώρο,
είναι κάπως αλμυρή η τιμή του για δοκιμές,για αυτό σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου...



Συμπέρασμα: Έχουμε πινέλα με ψυχή αλλά και με μνήμη...:whistle :winkcool
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Link

Ένα πράγμα που δεν κάνει αυτό το πινέλο είναι ότι δεν τσιμπάει ποτέ και έχω ευαίσθητο δέρμα όπως εσύ, άρα σε καταλαβαίνω.
Δεν πιστεύω ότι μπορεί να συγκριθεί με τα Ω ή άλλα πινέλα: η 4η γενιά είναι μια κατηγορία από μόνη της

Τώρα με τα tips (που είναι υπέροχα διαμορφωμένα, εντελώς φίνα και "μεταξένια") μόνο δεν μπορείς να το δουλέψεις, διότι η τρίχα είναι κοντή και ο θύσανος πυκνός, άρα δεν προσφέρει σωστή δράση (μασάζ, σήκωμα της τρίχας του προσώπου και αφρισμό) έτσι. Αυτό που εγώ λέω είναι ότι μπορείς και να το πιέσεις να ανοίξει κανονικά όσο πάει και δεν θα υπάρξει πρόβλημα, απλά θα σκαλώνει λίγο στο γύρισμα και στην πέδηση πάνω στο δέρμα: δεν θα είναι απροβλημάτιστη η διαδρομή ενόσω είναι ανοιχτό, όπως έχεις συνηθίσει.
Μια τεχνική (αναλόγως και την επιφάνεια του προσώπου που σαπουνίζεις) είναι να το ανοιγοκλείνεις συγχρόνως καθώς το κινείς από το standard splay που μου γράφεις μέχρι όσο σου επιτρέπει η περιορισμένη διαδρομή του. Αυτή την κίνηση θα την κάνεις ενστικτωδώς όσο το χρησιμοποιείς γιατί έτσι μόνο ξεμπλοκάρει.

Το κόστος του είναι πράγματι σημαντικό και πρέπει να το σκεφτείς.

Το κύριο θέμα σε αυτή και στην προηγούμενη απάντησή μου συνοψίζεται ως εξής:
1. Μύθος το ότι δεν ανοίγει, ανοίγει πιο δύσκολα και δεν τρέχει ξένοιαστα πάνω στο δέρμα, αλλά είναι πάρα πολύ μαλακό και αυτό δεν ενοχλεί,
2. Για να είμαστε ειλικρινείς ο σχεδιασμός του Simpsons Chubby αφορά ασβό και αυτό δεν αλλάζει
3. Το 1. διορθώνεται με κατάλληλη τεχνική
4. Έχει πολλά άλλα προτερήματα
5. Στο λόγο τιμη/απόδοση πρέπει να υπολογιστεί ότι προβλέπεται να κρατήσει πάρα πολύ καιρό.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας..

Άγγελε γεια σου και πάλι, στο παραπάνω post σου με όλες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες που έβαλες,αλλά και την προσωπική σου εμπειρία-γνώση-γνώμη,με βοήθησες πάρα πολύ,αλλά πιστεύω και όχι μόνο εμένα,αφού διάβασα προσεκτικά τα γραφόμενα σου που με κάλυψαν στο μέγιστο βαθμό! ξαναγύρισα λοιπόν στην φώτο που είχες αναρτήσει εδώ και παρατηρώντας την δεύτερη φωτογραφία,που είναι τραβηγμένη από πάνω προς τα κάτω,είδα τα tips του Simpsons Chubby και (μια εικόνα χίλιες λέξεις) περιφερειακά του θυσάνου οι τρίχες στέκονται όρθιες,ενώ στην κορυφή του θυσάνου οι τρίχες αναπαύονται ανατολικά της Εδέμ,έχουν δηλαδή φορά προς τα δεξιά,και κατά την (γνώμη μου πάντα) αυτό σημαίνει ότι αρνούνται πεισματικά να ανοίξουν κανονικά,όπως ανοίγουν όλοι οι θύσανοι.



Τέλος σε ευχαριστώ πολύ...στα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω... :megagrin
Να είσαι πάντα καλά φίλε μου.
Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Link

Χαίρομαι που σε εξυπηρέτησα, Tony. (Αλήθεια!)

Παρακαλώ μη με ρωτήσει κανείς τίποτα πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο, δε νταγιαντάω μπλιά!



Πάμε γι' άλλα!

:hellas
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το post του Άγγελου, πραγματικά με κάνει να θέλω να δοκιμάσω το Chbby 2 σε συνθετικό. Όπως το βλέπω και με την περιγραφή του νομίζω ότι θα είναι πολύ κοντά σε αίσθηση με τον αντίστοιχο ασβό, χωρίς όμως το μειονέκτημα του μεγάλου χρόνου στεγνώματος που θέλει (πάνω απο 2 ημέρες).

Ο σχεδιασμός του Chubby 2 για πολλούς είναι ο ιδανικός για face lathering. Η λογική του πινέλου όταν κάνει κανείς σαπουνάδα στο πρόσωπο, είναι ότι δεν χρειάζεται να ανοίγει. Με το απίστευτα πυκνό τρίχωμα είτε με κυκλικές κινήσεις είτε με πάνω-κάτω δημιουργεί τέλεια σαπουνάδα, κάνοντας παράλληλα μασάζ στο δέρμα.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”