Για δυνατούς λύτες... Τα πινέλα μου τι ακριβώς είναι;

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς . Ο Σκλαβενίτης έχει δύο τύπους . Το 10018 και το 10065 . Το πρώτο ξεχωρίζει από τη δίχρωμη λαβή με το κάτω μέρος διαφανές πλαστικό ότι χρώμα και να είναι . Το 10018 για μένα έχει πολύ καλύτερη λαβή , πιο δυνατό backbone αλλά θέλει πολλά ξυρίσματα για να στρώσει και να κάνει ωραίο splay . Μετά το σπάσιμο της ψαλίδας γίνεται μαλακό και είναι πολύ καλό για σαπούνια "τσαμπουκάδες " .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

bill3377 έγραψε:
tolis.k έγραψε: Κατά την ίδια περίοδο των πλαστικών, πριν περίπου 15 χρόνια επειδή έκλεινε ένα body shop, είχανε βγάλει κάτι τέτοιες βούρτσες στη μισή τιμή. Η τύπισσα που μου την πούλησε μου είπε ότι είναι άλογο. Για την τρίχα αυτή έχω να πω ότι δεν είναι τόσο απολαυστική όσο του ασβού, αλλά το συγκεκριμένο πινέλο μετά από τόσα χρόνια είναι όπως όταν το πρωτο-πήρα. Το πινέλο αυτό το έχω για ταξίδια επειδή είναι λίγο πιο βολικό σε διάσταση και η τρίχα του στεγνώνει εύκολα.
Τόλη από όσο ξέρω, τα body shop δεν έχουν πινέλα με φυσική τρίχα. Αν είναι ίδιο με την φωτογραφία παρακάτω, τότε είναι συνθετικό.
Εικόνα
Όχι bill3377 δεν είναι το ίδιο. Εκεί που ξεκινάει η τρίχα από το ξύλο έχει μία μαύρη ρίγα γύρω γύρω και το σήμα του Body Shop είναι στη βάση της λαβής και όχι πλάγια όπως φαίνεται στη φωτογραφία. Η πωλήτρια μου είχε τονίσει ότι είναι τρίχα αλόγου και για μισή τιμή, ήταν ακόμα ακριβό. Μπορεί να ήταν και προ ευρώ εποχή.

Added in 5 minutes 55 seconds:
Re: Για δυνατούς λύτες... Τα πινέλα μου τι ακριβώς είναι;
akis_peiraias έγραψε:Ακριβώς . Ο Σκλαβενίτης έχει δύο τύπους . Το 10018 και το 10065 . Το πρώτο ξεχωρίζει από τη δίχρωμη λαβή με το κάτω μέρος διαφανές πλαστικό ότι χρώμα και να είναι . Το 10018 για μένα έχει πολύ καλύτερη λαβή , πιο δυνατό backbone αλλά θέλει πολλά ξυρίσματα για να στρώσει και να κάνει ωραίο splay . Μετά το σπάσιμο της ψαλίδας γίνεται μαλακό και είναι πολύ καλό για σαπούνια "τσαμπουκάδες " .
Άκη τότε μιλάμε για το 10065 γιατί δεν έχει δίχρωμη λαβή και μάλιστα διαφανές, ενώ από την πρώτη εφαρμογή διαπίστωσα ότι μαλάκωσε αρκετά. Ευχαριστώ.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια φωτο του BodyShop πινελου ισως βοηθουσε, Τολη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7590 times
Been thanked: 6914 times
Ηλικία: 45

thanos9999 έγραψε:Και εγω τα ειδα σε σκλαβενιτη στο Ηρακλειο ειναι πινελα χοιρου σιγουρα και αν δεν κανω λαθος το ενα το 10018 και το αλλο 10065 4.50€ περιπου το πρωτο το δευτερο δεν θυμαμαι
Εικόνα
Εικόνα
κατα τον δαιμονα εαυτου
stergios

Λιγο βιαστικες οι photo απ το σουπερ Τασο?! Χα! Χα!
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7590 times
Been thanked: 6914 times
Ηλικία: 45

χαχαχα ναι,ειναι κατασκοπικου τυπου,οι φωτογραφιες...
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Εικόνα

Αριστερά το Body shop, δεξιά το Omega.

Εικόνα

Το Body shop όπως φαίνεται στη βάση του.

Σας ευχαριστώ για την απόκριση.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Περισσότερο για χοίρος μου φαίνεται και το body shop. Δεν ξέρω αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα...
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εμένα για γουρουνοπίνελο μου κάνει . Έχει και ένα μαύρο δαχτυλίδι που στο συνθετικό στην παραπάνω φωτογραφία δεν υπάρχει .
Μήπως πιο παλιά η εταιρία έβγαζε γουρουνοπίνελα και μετά το γύρισε σε συνθετικά ???
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Άκη σαν να έχεις δίκιο ότι κάτι τέτοιο γινόταν με τα body shop, γιατί μου έιχανε πει για να κάνουν την πώληση ότι είναι αξίας και ότι δεν θα τα ξαναβγάλουνε.

Μένει μόνο να δούμε αν είναι γουρούνι ή άλογο.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”