Για δυνατούς λύτες... Τα πινέλα μου τι ακριβώς είναι;

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχετε δικιο οτι το τριτο γραφει pure badger - αλλα συνηθως τα Ιταλικα πινελα γραφουν pure badger (puro tasso) εννοωντας οτι ειναι μονο απο τριχες ασβου - ακομα και αν ειναι silvertip.

Επισης το Victoria θα μπορουσε να ειναι και Astoria ( LUIGI LAZZARETTI MILANO"ASTORIA") αλλα παμε πολυ μακρια :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Με την πρώτη ματιά, κι εγώ "ASTORIA" διάβασα.

Αλλά κοιτώντας καλύτερα και σε μεγέθυνση, είναι βέβαιο οτι γράφει "VICTORIA".
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fotakas την 15 Απρ 2015, 20:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σωστος Φωτη ! :thumbsup
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

To πρώτο είναι Ασβός pure badger hjm.Στάνταρ τσιμπάει.
Το δεύτερο είναι γουρονοπίνελο "χελωνάκι" από Χόντο.
Το 3ο ΔΕΝ είναι best/silvertip ή κάτι παρόμοιο παρότι μοιάζει.Είναι pure badger αλλά Ιταλικό.Victoria το οποίο ίσως να πήρες από Τσομπάρη.Οι Ιταλικοί pure badger ασβοί δεν τσιμπάνε πολύ και είναι floppy δηλαδή ανοίγουν πολύ.Τα Victoria πρέπει να είναι τα γνωστά Victoria pinsel(VP).
Τα είπαν βέβαια και οι φίλοι από πάνω..
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ούτε θυμάμαι πριν πόσο καιρό και από που - μπορεί και πριν 20 χρόνια - είχα πάρει ένα πινέλο, μόνο και μόνο επειδή ήταν ρετρό. Τότε ακόμα ξυριζόμουν με πλαστικά. Έχει μακριά ξύλινη λαβή και ένα μεταλλικό δακτυλίδι στο ύψος που το στριφογυρίζεις στην επαφή με το μπολ. Το χρησιμοποιούσα σπάνια και δε μπορώ να πω ότι το πρόσεχα, με αποτέλεσμα να τριφτεί το λούστρο από το ξύλο. Τελικά με την εισαγωγή μου στο ΠΞ που άρχισα να το χρησιμοποιώ συνέχεια και το έψαξα λίγο παραπάνω, αποδείχθηκε ασβός και μάλιστα φοβερός, γιατί έχει πολύ μαλακή τρίχα και κάνει απίστευτο αφρό.

Κατά την ίδια περίοδο των πλαστικών, πριν περίπου 15 χρόνια επειδή έκλεινε ένα body shop, είχανε βγάλει κάτι τέτοιες βούρτσες στη μισή τιμή. Η τύπισσα που μου την πούλησε μου είπε ότι είναι άλογο. Για την τρίχα αυτή έχω να πω ότι δεν είναι τόσο απολαυστική όσο του ασβού, αλλά το συγκεκριμένο πινέλο μετά από τόσα χρόνια είναι όπως όταν το πρωτο-πήρα. Το πινέλο αυτό το έχω για ταξίδια επειδή είναι λίγο πιο βολικό σε διάσταση και η τρίχα του στεγνώνει εύκολα.

Πριν λίγο καιρό στο Σκλαβενίτη είδα ότι είχε κάτι Omega γύρω στα 5 ευρώ. Βασικά θεώρησα ότι είναι συνθετικά, αλλά δεν κρατήθηκα και πήρα ένα. Σήμερα το χρησιμοποίησα για πρώτη φορά και μου φάνηκε πολύ σκληρό. Ενώ είμαι έτοιμος να το πετάξω, μπαίνω εδώ μέσα και διαβάζω περί στρωσίματος. Εν τω μεταξύ χτυπάω στο Μεταφραστήρι της Google την ένδειξη του Omega "pura setola", καθότι δεν ξέρω Ιταλικά και μου βγάζει ότι είναι φυσική τρίχα. Από το πρωί δεν έχει στεγνώσει ακόμα, αλλά παρατήρησα ότι έχει μαλακώσει αρκετά και δεν είναι όπως πριν το χρησιμοποιήσω.
Λέτε να είναι χοίρος? Ξέρει κανείς για τα Ωμέγα?
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Η άποψή μου είναι ότι είναι χοίρος. Και σαυτό συναινεί και η τιμή του αλλά και το "φυσική τρίχα" και το σχετικό μαλάκωμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναι Τόλη, είναι πινέλο με τρίχα χοίρου,και θέλει μια περίοδο στρωσίματος για να έρθει στα ίσα του. Για να μαλακωσει, να μην τρώει τον αφρό, και γενικά να φανερώσει τις δυνατότητές του. Πες μας και ποιο μοντέλο είναι, ώστε εαν μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο άλλα μέλη (π.χ. σε πόσες χρήσεις θα αρχίσει να στρώνει). Εγώ δεν είμαι φαν των χοίρων.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κύριοι σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Δεν περίμενα να μαλακώσει τόσο πολύ με μία μόνο εφαρμογή και φαντάζομαι θα συνεχίζει να μαλακώνει, πράγμα που θεωρώ καλό. Μόλις σήμερα το πρωί που ξυρίστηκα νόμισα ότι την πάτησα γιατί ήταν σκληρό, έτρωγε τον αφρό όπως λέει ο Nomad παραπάνω και γραντζουνούσε.
Τώρα για το μοντέλο θα σας γελάσω γιατί πέταξα την συσκευασία και το πινέλο δεν γράφει κάποιο νούμερα πάνω του. Τα έχει ο Σκλαβενίτης στα 5 με 6 ευρώ. Χαίρομαι που είναι φυσική τρίχα. Το πήρα για δοκιμή.
Νομίζω ότι ο ασβός είναι το καλύτερο κατά την γνώμη μου. Το άλογο για face leahtering επειδή είνια πιο σκληρή η τρίχα σε σχέση με του ασβού.
Για το χοίρο θα γράψω εν καιρώ να δω πότε θα στρώσει και πως συμπεριφέρεται.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

tolis.k έγραψε: Κατά την ίδια περίοδο των πλαστικών, πριν περίπου 15 χρόνια επειδή έκλεινε ένα body shop, είχανε βγάλει κάτι τέτοιες βούρτσες στη μισή τιμή. Η τύπισσα που μου την πούλησε μου είπε ότι είναι άλογο. Για την τρίχα αυτή έχω να πω ότι δεν είναι τόσο απολαυστική όσο του ασβού, αλλά το συγκεκριμένο πινέλο μετά από τόσα χρόνια είναι όπως όταν το πρωτο-πήρα. Το πινέλο αυτό το έχω για ταξίδια επειδή είναι λίγο πιο βολικό σε διάσταση και η τρίχα του στεγνώνει εύκολα.
Τόλη από όσο ξέρω, τα body shop δεν έχουν πινέλα με φυσική τρίχα. Αν είναι ίδιο με την φωτογραφία παρακάτω, τότε είναι συνθετικό.
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Και εγω τα ειδα σε σκλαβενιτη στο Ηρακλειο ειναι πινελα χοιρου σιγουρα και αν δεν κανω λαθος το ενα το 10018 και το αλλο 10065 4.50€ περιπου το πρωτο το δευτερο δεν θυμαμαι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”