Βοήθεια για επιλογή πινέλου ασβού

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μπορεί να είμαι πιστός του "I need a χοίρο" δόγματος, αλλά δεν γλιτώνω, θα την κάνω την κουτσουκέλα... Θέλω να δοκιμάσω και ασβό!

Πέτυχα κάτι Liojuny που είναι και φτηνότερα από FS και μου γυάλισαν κάτι 24αρια finest. Ξέρει κανείς αν έχουν εξίσου δυνατή ραχοκοκκαλιά με τα FS finest;
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους ,έχω ένα εγώ και τρία πήρα για φίλους και όλοι είμαστε ευχαριστημένοι !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Πινέλα της συγκεκριμένης μάρκας (Liojuny) αγόρασα πριν από τρία περίπου χρόνια. Έχω Silvertip αλλά και Finest. Δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα. Το Finest δεν τσιμπάει καθόλου και έχει καλλίτερη ραχοκοκκαλιά από το Silvertip, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το Silvertip υστερεί, αλλά και ούτε ότι το Finest δεν είναι αρκετά απαλό.
Σε σύγκριση με άλλες ακριβότερες μάρκες, η ποιότητά τους είναι κατά πολύ πάνω από την αξία τους.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μετά και τα τελευταία εγκωμιαστικά σχόλια, η σκανδάλη πατήθηκε (δεν κρατιόμουν).
r.jpg
Αυτό το πινελάκι επελέγη. Finest, με 24 mm knot, 54 mm loft και καλαίσθητη λαβή στα 5 cm (βέβαια στη φωτό φαίνεται είτε μακρύτερη η λαβή είτε κοντύτερος ο θύσανος. Θα το δούμε στην πράξη, σε κανά μήνα που θα έρθει). Κόστος με τα ταχυδρομικά, 26,5 ευρώ. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας -αν και τελικά έκανα του κεφαλιού μου.

Ελπίζω να μου βγει καλό -για να δικαιωθεί και ο Ηλίας με τους ασβούς, δηλαδή. :megagrin
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aαα κοίτα τώρα, :ninja_hide ...δε ξέρω αν θα σου βγεί καλό πάντως να σου βγεί κακό, αποκλείεται 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μπορεί να έκανε πολύ καιρό να έρθει (σχεδόν δυο μήνες -Κίνα είναι αυτή, τι να κάνουμε), αλλά οφείλω να απονείμω τα εύσημα για τη συσκευασία στη Liojuny.
20150518_110813.jpg
Εφτασε σε ωραίο κουτάκι από σκληρό χαρτόνι, το οποίο φυσικά θα κρατήσω (χωράει άνετα και την ξυριστική μηχανή, οπότε θα χρησίμευε σε ενδεχόμενο ταξίδι), ενώ έχει πακέτο και ωραία μαύρη βάση για να το κρεμάς ανάποδα. Για την τιμή του, σούπερ. Σύντομα θα γράψω αναλυτικά στην παρουσίαση που θα κάνω -σε νέο τόπικ, εννοείται, αυτό ολοκλήρωσε οριστικά την αποστολή του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Καλημέρα, ψάχνω για custom made πινέλο στο shavemac για χρήση αποκλειστικά με σαπούνια κυρίως σκληρά και facelathering.

Απ' όσον ξέρω θα πρέπει να επιλέξω χαμηλό loft και 2 band, βλέπω όμως οτι έχει 2 επιλογές 2 Band

τη μία τη λέει '' silvertip 2-band '' και την άλλη ''silvertipDO1-2-band''

1ον Γνωρίζει κανείς ποιά επιλογή είναι καλύτερη για τη χρήση που το θέλω;

2ον επίσης στις επιλογές σχήματος ποιά απο τις 3 είναι καλύτερη;
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Για αυτό που θές θα σου πρότεινα να πάρεις ένα flat shape θύσανο.Είναι με καλύτερο backbone(βλ.σαπούνια) και το σχήμα βολικότερο για facelather.Φυσικά μην τον παρεις πολύ μεγάλο διότι ανοίγει πολύ(αφού ειδικεύεται στο facelather).Πάρτον στα 21 το πολύ.Βέβαια εσύ αποφασίζεις.
Εικόνα
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Όντως το flat shape πρέπει να έχει την καλύτερη μηχανικά απόδοση.

Τώρα για knot 19mm με 40 mm loft νομίζω θα είμαι καλά αν κρίνω απο ένα travel που έχω στις ίδιες διαστάσεις (χελωνάκι απο hondo) αλλά αυτό είναι σε σχήμα bulb και φυσικά δεν είναι 2 band.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχει κανένας κάποιο απο τα φτηνά ασβοπίνελα απο hondos; Αξίζει να δώσει κάποιος 12-13 Ε για ενα τέτοιο πινέλο ή είναι πεταγμένα λεφτά;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”