Βοήθεια για επιλογή πινέλου ασβού

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Οπως όλοι, πιστεύω, που ξεκινήσαμε το ξύρισμα με τα πιο προσιτά στην τιμή πινέλα χοίρου, έχω κι εγώ την περιέργεια να δοκιμάσω ένα πινέλο ασβού. Με προβληματίζουν όμως κάποια πράγματα -πέραν της πιο τσουχτερής τιμής. Δεν θέλω πινέλο που θα μου βγει floppy και υπερβολικά μαλακό, θέλω να έχει backbone για να μπορώ να φτιάχνω αφρό στο πρόσωπο και να το νιώθω την ώρα την ώρα που το χρησιμοποιώ.

Έτσι, σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλό να εισαχθώ στους ασβούς μέσω ενός pure badger, το οποίο και φτηνότερο θα μου έρθει και θα είναι πιο κοντά σ' αυτό που ζητάω (μια και όλοι λέτε ότι τσιμπάνε -βέβαια ο καθένας αισθάνεται το τσίμπημα διαφορετικά). Καιρό τώρα ψάχνομαι ανάμεσα στα μοντέλα του Frank Shaving, αρχίζοντας από τα Finest (που έχω διαβάσει ότι έχουν γερή ραχοκοκκαλιά) και εσχάτως στα pure -έχω σταμπάρει και μερικά ωραία pure της hjm στο Well Shaved. Αλλά το θέμα μου εδώ είναι τα pure. Οπότε ρωτάω, μιας και πολλοί έχετε δοκιμάσει -αν και οι περισσότεροι δεν τα εκτιμάτε:

Θα μου προσφέρει ένα pure badger ανάλογες "υπηρεσίες" με ένα πινέλο χοίρου, αλλά έστω και λίγο διαφορετική αίσθηση από αυτό; Είναι σαν "σφουγγάρι" δηλαδή, όπως φαντάζομαι γενικά τους ασβούς, απλά τσιμπάνε λίγο παραπάνω; Ή είναι κάτι άλλο;

Αν εκτιμάτε τα pure badger, θα με ενδιέφερε να δω προτάσεις και για άλλες επιλογές πλην Frank Shaving και hjm -αλλά να μην ξεφεύγει σε τιμή πάνω από τα 30 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Απο pure badger το μοναδικό πινέλο που είχα και ηταν και το πρώτο μου , έφαγε σούτ ο θύσανος (διότι τσιμπούσε) και αντικαταστάθηκε με Silvertip απο το TGN . Έκτοτε δεν θέλω να δω ούτε ζωγραφιστά τα pure badger οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω στην αναζήτηση σου..... :ninja_hide
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μακριά από τα pure, μακριά ! Στο δικό μου πρόσωπο μου έκανε ερεθισμό και το πέταξα. Δεν λέει και πολλά ως πινέλο, ειδικά αν τα συγκρίνεις με γουρουνοπίνελα καμία σχέση και σε απόδοση και σε ραχοκοκκαλιά, στα πάντα, αν θες ραχοκοκαλιά και ασβό πας άνετα και χωρίς φόβο σε 2band.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πιστευω οτι το backbone του ασβου δεν εχει να κανει τοσο με την κατηγορια(πχ pure)οσο με το loft.οσο πιο ψηλο ειναι το loft της τριχας, τοσο πιο floppy θα ειναι το πινελο.το τσιμπιμα παλι ,πιστευω οτι εχει να κανει με την ποιοτητα της τριχας πιο πολυ παρα με την κατηγορια.εχω το soc2band και σε διαβεβαιω οτι τσιμπαει περισσοτερο απο τα γουρουνια που εχω,χωρις ομως αυτο να με ενοχλει.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εικόνα
Vie-Long Pure Badger Shaving Brush 16250

Model 16250

39,50 € Tax incl 32,64 € Tax exc

Pure badger hair is the most common hair used to manufacture shaving brushes. It is the entry level badger for most manufacturers and it comes from most part of badger body. Pure badger is usually dark color but fluctuates from light tan to a near black or silver sheen. Finishing of this hair is not as elaborate as other superior types of hair.

Vie-Long 16250 Pure Badger Shaving brush offered with a translucent and brown color handle.

Overall Length - 90mm.

Handle Lenght - 40mm.

Loft - 50mm.

Εαν επιμένεις σε pure πήγαινε σε κάτι τέτοιο που με το 50άρι loft θα κρατάει καλύτερα. Γενικά τα pure είναι αρκετά μαλακά και όντως τσιμπάνε, της vie long πιστεύω οτι θα είναι καλό αλλά θα ανέβεις όμως κάπως στην τιμή .
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

macho έγραψε:εχω το soc2band και σε διαβεβαιω οτι τσιμπαει περισσοτερο απο τα γουρουνια που εχω,χωρις ομως αυτο να με ενοχλει.
Μάχο και το δικό μου τσιμπούσε για καμιά 10-15 ξυρίσματα αλλά απο εκει και πέρα δεν τσιμπάει καθόλου . Δεν έχεις βέβαια την αίσθηση πχ του Simpsons σε best αλλά δεν τσιμπάει .....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Προσωπικά θα έβαζα κάτι παραπάνω, αν μπορούσα, και θα πήγαινα σε best badger ή 2 band.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Συμφωνω με τα παιδια!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

ωραία pure της hjm στο Well Shaved
Αποφυγέ το είναι πολύ αδύνατο το backbone δώσε κάτι παραπάνω και πήγαινε σε FS που είναι πού τίμια για τα χρήματα που θα δώσεις.
Για να έχεις backbone πάρε τουλάχιστον 24mm extra density ,θα το ευχαριστηθείς !!

iantangsshavingworkshop

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δοκιμασμένα .. !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Επειδή έχω 2 του Ίαν Τάνγκ (Frank Shaving) , το ένα είναι το πιό πάνω στη μέση FInest, 24άρι
το δε άλλο ένα best 21 mm knotθα συμφωνήσω με τον Γιάννη για τα 24άρια Finest του Ίαν.
Μαλακό, στιβαρό (backbone), και ελαφρύ (για αφρισμό στο πρόσωπο). Καθόλου floppy.

Το άλλο , το 'Best" ναι μεν είναι πολύ μαλακό, δεν τσιμπάει, αλλά είναι floppy. Βέβαια εγώ το
ήθελα έτσι για να χτυπάω κρεμούλες στο μπολ. Χάνει και 1-2 τρίχες κάθε φορά :cry (Το 24ρι Finest όχι, ούτε μία).
Και άν συνεχίσει να χάνει 1-2 κάθε φορά, σύντομα θα το αντικαταστήσω με ένα Muehle

Με λίγα λόγια όσον αφορά τον Frank Shaving που ανέφερες τότε 24άρι Finest. :thumbsup
Επειδή όμως απόσο έχω δεί είσαι "φίλος" και των κρεμών, όπως κι εγώ, δες και ένα
από τα Fine της Muehle. (Άν δεν σε ενοχλεί ότι "ανοίγουν", γίνονται floppy)

Και τέλος, όσον αφορά τα Pure Badger, το πρώτο μου ήταν ένα τέτοιο από τον Χόντο,
ναι τσιμπάνε (εμένα βέβαια με ψιλοάρεσε) και ναι σχεδόν πάντα είναι Floppy.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”