To επόμενο συνθετικό.

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Mερικές παρατηρήσεις και συμβουλές και από εμένα.
Καταρχάς για να λέμε και κάποιες αλήθειες,είναι στο youtube ένας συνξυριστής που χρησιμοποιεί κατα βάση μόνο συνθετικά.Αυτός λοιπόν λέει οτι τα καλύτερα είναι τα καινούρια muhle/edwin jagger το plisson και τα grooming co.Το kent και τα omega είναι σαφώς πιο δεύτερες επιλογές αν και όχι απαραίτητα κακές.Αν έπρεπε να πάρω ένα είναι το the grooming co.Eίναι μαλακό σαν το plisson με σαφώς καλύτερη λαβή,πιο ωραία χρώματα και λίιιιιιιιγο περισσότερο backbone.To plisson έρχεται δεύτερο λόγω κακής ποιότητας λαβής,οπότε αν το έπαιρνα(που το σκέφτομαι για να πώ την αλήθεια) θα το έπαιρνα custom!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εχω πιασει και το Muhle αλλα και το Plisson στα χερια μου. Στεγνο το Plisson ηταν παρα πολυ εως υπερβολικα μαλακο, βεβαια οταν ρωτησα τον κατοχο του μετα απο λιγο καιρο πως αποδιδει μου απαντησε οτι αγορασε και δευτερο!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τα συνθετικά δεν χρειάζονται απαραιτήτως backbone. Εχει κάτι η τρίχα τους που φορτώνει πολυ περισσότερο σαπουνι απο τα οργανικά πινέλα.
Συνθετικά εχω 3: Kent, Mühle (gen 3) και το Plisson. Το τελευταίο ειναι εντελώς διαφορετικό και σίγουρα δεν λες φτηνή τη λαβή του.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

dm14 έγραψε:Ως συνηθως στα ελληνικα φορα η πλειοψηφια αναμασα τις αυθαιρετες δοξασιες των περαν του ατλαντικου rednecks.
Αναρωτιεμαι οσοι υπερθεματιζουν υπερ του Plisson κ απαξιωνουν τα Muhle αν τα εχουν πιασει καν στα χερια τους κ πολυ περισσοτερο, εαν τα εχουν χρησιμοποιησει ?
Φίλε μου Δημήτρη μάλλον για παρεξήγηση πρόκειται,και δεν κατάλαβες καλά,στο συγκεκριμένο thread που (αναφέρεται και στον τίτλο του) συζητάμε και λέμε τις απόψεις - γνωσιακές εμπειρίες μας,ώστε να βοηθήσουμε τον συν ξυριστή μας και φίλο μας Ηλία,δεν κάνουμε κανένα Muhle VS Plisson θα ήταν άλλωστε offtopic και άστοχο,σου το λέω δε φιλικά,γιατί δεν κατάλαβα που κολλάει το post σου,στην ουσία και προσωπικά μου αρέσει η Muhle είναι από τις ποιο ποιοτικές brand,ούτε με την Omega έχω κάτι...όμως όσο και καλή να είναι μια εταιρία δεν γίνεται να σου κάνουν όλα τα προϊόντα της,αυτά έχει το άθλημα αυτό,και αν θέλεις και έχεις να μας πεις κάτι που να βοηθήσει στο συγκεκριμένο θέμα,από τις δικές σου εμπειρίες στα συνθετικά πινέλα είσαι ευπρόσδεκτος έλα... :megagrin
Ηλίας έγραψε:Mακάρι να μπορούσα να πάρω και τα δύο. Με κάποιο θα γίνει η αρχή. Η τιμή για το 23άρι Muhle είναι 52€ . Στο 25άρι δε φτάνω.
Ηλία με μπέρδεψες τώρα... :confused το Muhle 33K256 Silvertip Fibre Synthetic το έχω πιάσει στα χέρια μου,και έχω κάνει και δυο ξυρίσματα, με Size [L = Knot Size: 23mm] αλλά η τιμή του ήταν αν θυμάμαι καλά στα 85$...καλά για το Muhle 35K256 Silvertip Fibre Synthetic με Size [XL = Knot Size: 25mm] με τιμή 140$.. :eek δεν το συζητώ και καθόλου για τέτοια τιμή,αλλά μήπως κάνω λάθος στο μοντέλο;δεν ταιριάζουν οι τιμές,να του έριξαν την τιμή; δεν ξέρω...

Το Muhle είχε λίγο παραπάνω backbone από το L'Occitane της Plisson,όσο για την λαβή που αναφέρθηκε, η Muhle σε ποιότητα δεν παίζεται,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το L'Occitane δεν είχε ωραία λαβή,το αντίθετο μάλιστα το πινέλο ήταν πολύ ωραίο σε όλα του,και αν βάλεις και την τιμή του στο καπάκι παίρνεις ένα πολύ καλό προϊόν,θα μου πεις γιατί δεν το αγόρασα;δεν το πήρα για ένα και μόνο λόγο ήταν πολύ floppy,και αυτό με ενοχλεί στο φόρτωμα σαπουνιών κυρίως, δεν κάνει tipload πρέπει να το πιέσεις για να φορτώσει...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

To Μuhle , με τα μεταφορικά 52 € ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Με 42 δεν σου κανει ?

Παντως η δικη μου αποψη Ηλια ειναι να πας ακομα πιο ψηλα. Το Chubby 2 Synthetic (27/52) με την τριχα του Kent μου φαινεται οτι παιζει μονο του σε αυτη τη κατηγορια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Ηλία κατάλαβα έχεις δίκιο..

Ηρακλή το έχω δει ότι το έχει ο Γιάννης,αλλά ο Ηλίας έλεγε για το 33K256 Silvertip Fibre Synthetic,του Γιάννη είναι το 33K257.
Και ο Γιώργος έχει το 35K257


Καλά το Chubby 2 Synthetic είναι:καλό πράμα...:-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tony την 09 Μαρ 2015, 11:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όχι ! Είμαι large τύπος και μ'αρέσει να σκορπάω το χρήμα !

:hystericalbs1

Δε το είχα δεί Ηρακλή ! :dash και να σκεφτείς πως κοίταξα τη σελίδα του Γιάννη αλλά ... :boeller

Τοny το 356 ή 357 είναι ουσιαστικά άσπρο - μαύρο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το ξέρω Ηλία αλλά νόμιζα πως είχες κλειδώσει σε αυτό το χρώμα,και δεν είπα τίποτα τέσπα...ότι σου αρέσει ποιο πολύ... :megagrin

Και χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω αρνητικά,αν έπαιρνα ένα συνθετικό πινέλο αύριο αυτό θα ήταν το Chubby 2 Synthetic το βλέπω πολύ καιρό εεε και μου αρέσει λιγάκι... :drool
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ξεφεύγουμε στο οικονομικό κομμάτι όμως... :winkcool
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”