Το πινέλο γίνεται "σκληρό"

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Δεν νομίζω...Ενδέχεται βέβαια να χάνει λίγη υγρασία ανάμεσα στα περάσματα αλλά σίγουρα δεν στεγνώνει τελείως..Θα προσπαθήσω να βάλω περισσότερο νερό στον αφρό μήπως φταίει αυτό..
newinhere έγραψε:Είναι το πινελάκι της Prosar; Πόση ώρα το μουλιάζεις;
Όχι, Semogue είναι..Το μουλιάζω όση ώρα κάνω μπάνιο (σίγουρα πάνω από 10 λεπτο.. :-D)
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Δοκιμασε να το μουλιασεις περιπου 3-4 λεπτα . Ισως με τα 10 λεπτα γινεται πολυ "flοppy" .δοκιμασε το με κινησεις βαψιματος στο 2ο & 3ο περασμα..
seek and destroy
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Στα 3-4 λεπτά είδα μια βελτίωση..Δεν έγινε καθόλου δύσκαμπτο καθ όλη την διαδικασία..Έχω ωστόσο την αίσθηση ότι πίεζα πολύ το πινέλο στο πρόσωπό μου ώστε να απλώνουν τελείως οι τρίχες ενώ τώρα το πίεσα πολύ λιγότερο και μπορώ να πω ότι απόλαυσα και περισσότερο το μασαζ μια που οι τρίχες ήταν πιο σκληρές από ότι παλαιότερα (που το μούλιαζα πολύ) κάτι το οποίο με ευχαρίστησε πολύ..Δηλαδή μάλλον είχα και πρόβλημα και με την τεχνική μου στο lathering..
Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω..
1)Τι σημαίνει "flοppy"
2)Παρατηρώ ότι μετά το άπλωμα του αφρού στο πρόσωπο (αλλά και στο μπολ καμιά φορά) έχουν μείνει τρίχες από το πινέλο..1-3 κάθε φορά..Είναι φυσιολογικό ή να ανησυχήσω;
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Floppy ειναι αυτο που ειναι πολυ χαλαρο και ευκαμπτο.
seek and destroy
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Χμμμ..Νομίζω είχα ένα θεματάκι..
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Όπως απάντησε ήδη σωστά το νούμερο 1 και το
2) Δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί. Όλα τα πινέλα χάνουνε τρίχες. Συνήθως τα πιο ακριβά, χάνουνε λιγότερες και έχουνε περισσότερες (πχ ασβοί). Εμένα το δικό μου πινέλο στην αρχή έχανε 1 σε κάθε ξύρισμα (μπορεί και δύο) αλλά τώρα χάνει ανά 2-4 ξυρίσματα, 1 τρίχα.
Χωρίς να ξέρω αν ισχυεί αυτό που θα πω, θεωρώ ότι στην αρχή μου έχανε περισσότερες τρίχες γιατί ήτανε αυτές που δεν είχανε "μπει καλά" ή που δεν έιχανε "σφηνωθεί αρκετά". Γενικώς οι "ελλατωματικές" αν μπορώ να τις αποκαλέσω έτσι.
Πάντος σε αυτό που ρώτησες, μην σε ανησυχεί. Έχουνε αρκετές τρίχες άρα δεν πρόκεται να ξυπνήσεις 1 μέρα και να βρεις το πινέλο σου φαλακρό!!! :hystericalbs1 :hystericalbs1
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Χαχαχαχα...Εντάξει.Δεν θα πάρω σαμπουάν για την τριχόπτωση..
:-D
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

vavoulas2 έγραψε:Floppy ειναι αυτο που ειναι πολυ χαλαρο και ευκαμπτο.

Oπως λεμε saggy σε ειδικες περιπτωσεις... :xp1 :xp1 :shocking :xp1 :xp1
Εικόνα
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Δεν σε πιάνω...
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το Semogue 1470(χοίρου), εδώ και ένα μήνα που άρχισα το ΠΞ. Προφανώς δεν είναι στρωμένο ακόμα, αλλά σίγουρα δυσκολεύει πολύ η κατάσταση. Αρχικά πίστευα-χωρίς να ξέρω-ότι κάτι δεν έκανα καλά με το Mitchell's. Όμως το ίδιο συμβαίνει και με κρέμα Proraso.

Η ουσία είναι ότι δυκολεύομαι αρκετά, το πινέλο γίνεται έτσι σχεδόν αμέσως. Ουσιαστικά, μόνο με κινήσεις βαψίματος μπορεί να δουλευτεί, έπειτα από το αρχικό άπλωμα του αφρού. Οι φωτογραφίες είναι από σημερινό ξύρισμα (με το MItchell's). Τις τράβηξα πριν το τρίτο πέρασμα, αλλά το πινέλο γίνεται έτσι από την αρχή όπως ανέφερα. Η ουσία είναι ότι κάτι δεν πάει καλά, γιατι το δεύτερο και το τρίτο πέρασμα σε καμία περίπτωση δεν έχουν την υφή και την ποιότητα του πρώτου. Ο αφρός που φαίνεται στο χέρι και το πρόσωπο μου είναι από το τρίτο. Το δεύτερο "στρώμα" είναι λίγο καλύτερο, σαφώς πιο απαλό από το τρίτο και πιο "πηχτό". Αλλά έτσι πρέπει να είναι ; τόσο πηχτό ; δεν ξέρω πώς να το περιγράψω ... όταν το απλώνω δε θυμίζει αφρό, αλλά κρέμα πηχτή !

Τελικά τι γίνεται ;;;;; φορτώνω λάθος ; αφήνω πολλή ώρα το πινέλο στο νερό ; σήμερα το άφησα 3-4 λεπτά, όπως διάβασα εδώ. Άλλες φορές το άφηνα όσο έκανα μπάνιο. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αντιμετωπίζω το ίδο και στο σαπούνι και στην κρέμα και δυσκολέυομαι να δουλέψω το πινέλο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Γρηγόρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”