Omega 10005 (80005)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

20141216_025405.jpg
Ας γραψω δυο λόγια και για το νέο μου πινέλο, το οποίο μάλλον δεν έχει κανένας άλλος στο φόρουμ. Είχα γράψει και προ ημερών ότι είχα "κολλήσει" με την εμφάνιση του, βλέποντάς το απλώς σε φωτογραφίες. Και ξέρετε πώς είναι να σου μπει η ιδέα. Το πήρα, λοιπόν, αλλά ομολογώ ότι δεν έχω ενθουσιαστεί.

Πάμε πρώτα στις διαστάσεις όμως:

Knot: 25 mm
Loft: 53 mm
Μήκος λαβής: 55 mm
Διάμετρος βάσης: 29 mm

Από πλευράς εμφάνισης, είναι σίγουρα ένα από τα πιο όμορφα πινέλα που κυκλοφορούν. Από τότε που άρχισα να την ψάχνω με τα πινέλα (πολύ παλιά, πριν ένα μήνα και κάτι :xp1 ), οι ξύλινες λαβές μου έκαναν κλικ γι' αυτό είχα πέσει με τα μούτρα στα Semogue. To Omega 10005 μ' άρεσε περισσότερο, όμως. Η λαβή του είναι από ξύλο οξιάς και φέρνει πιο πολύ σ' αυτήν του Semogue 2000 παρά σ' αυτές των SOC, 1800 κ.λπ., αλλά είναι πιο φινετσάτη, τουλάχιστον για το δικό μου γούστο. Μ' αρέσει επίσης που οι γουρουνότριχες είναι φυσικές και όχι επεξεργασμένες και βαμμένες για να μοιάζουν με ασβού. Εμφανισιακά, λοιπόν, το πινέλο είναι ένα κόσμημα για το μπάνιο. Από πλευράς απόδοσης, όμως;

Διάβαζα στα ξένα ξυριστικά φόρουμ ότι το Omega 10005 (ή 80005, αν η συσκευασία περιλαμβάνει και μία μικρή πλαστική βάση -τώρα γιατί άλλαξε κωδικό η Omega ενώ πρόκειται ακριβώς για το ίδιο πινέλο, δεν ξέρω) είναι beginner friendly. Και μπορώ να καταλάβω το γιατί: οι τρίχες του είναι υπερβολικά μαλακές. Θα μου πείτε, "αρχάριος δεν είσαι κι εσύ;". Ναι, αλλά θέλω ταυτόχρονα κι ένα μασάζ στο πρόσωπο την ώρα του απλώματος του αφρού, όχι εντελώς χάδι. Περίμενα λοιπόν αυτό το μασάζ, τουλάχιστον στην αρχή, αλλά τζίφος... Από το πρώτο κιόλας ξύρισμα οι τρίχες του 10005 τόσο απαλές όσο με αυτές του "στρωμένο" 10015 που χρησιμοποιούσα αποκλειστικά στα προηγούμενα 20 και βάλε ξυρίσματα! Και από πλευράς backbone, λίγα πράγματα. Το ταπεινό 10015 είναι σαφώς πιο στιβαρό από το 10005, με το οποίο είχα κάνει μόνο δύο σύντομα test lather πριν το χρησιμοποιήσω -κυρίως για να "σπάσει" η μυρωδιά.
20141216_025422.jpg
Oι διαστάσεις σε knot και loft είναι ικανοποιητικές, αλλά όπως βλέπετε η πυκνότητα του θυσάνου δεν είναι μεγάλη. Όταν κάνεις κυκλικές κινήσεις ο θύσανος "αγκαλιάζει" το πρόσωπο, κάτι που φυσικά αποφεύγω αναλογιζόμενος ότι μπορεί να κάνω πιο γρήγορα ζημιά στην ήδη ασθενή ραχοκοκκαλιά του. Γι' αυτό και όταν το ξεπλένω είμαι αρκετά προσεκτικός. Αλλη μία ενδιαφέρουσα σημείωση που δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα πινέλα με σχετικά μεγάλο θύσανο: το Omega 10005 αργεί πολύ να στεγνώσει. Αν δεν το σκουπίσεις με πετσέτα, μπορεί να πάρει και πάνω από δύο 24ωρα.
20141216_100335.jpg
Στη δημιουργία αφρού από κρέμα δεν τα πήγε άσχημα, αλλά δεν το 'χω δοκιμάσει ακόμα με σαπούνι (έστω και μαλακό σαπούνι, όπως το Proraso που έχω). Δουλεύω αποκλειστικά με κρέμες σε μπολ έως τώρα κι έτσι νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα. Τώρα, για πιο εξειδικευμένα τεχνικά ζητήματα (αν κρατάει ικανοποιητική ποσότητα αφρού σε σχέση με άλλα πινέλα κ.λπ.) δεν μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια λόγω ανύπαρκτης εμπειρίας με άλλα πινέλα. Πάντως τη δουλειά του την έκανε, είχα αφρό για τρία περάσματα -έχω έτσι κι αλλιώς τη συνήθεια να τον ανανεώνω μέσα στο μπολ πριν από το δεύτερο και το τρίτο.

Εν κατακλείδι, το Omega 10005:

- Είναι όμορφο εμφανισιακά, με βολική και αρκετά βαριά λαβή
- Έχει αρκετά ασθενή θύσανο και φοβάμαι ότι θα γίνει γρήγορα εντελώς floppy

Εναπόκειται, λοιπόν, στο τι ζητάει ο καθένας από ένα πινέλο χοίρου. Αν κάποιος θέλει μαλακό θύσανο σε νορμάλ μέγεθος και χάδι στο πρόσωπο, ας του δώσει μία ευκαιρία, θα τον ικανοποιήσει. Δεν είναι και ακριβό (γύρω στα 15 ευρώ βγαίνει με τα ταχυδρομικά από Connaught -στην Ελλάδα δεν πρέπει να το 'χει κανένας). Αν, πάλι, θέλει μασάζ στο πρόσωπο και γερό backbone, ας μείνει μακριά.

Εγώ, τώρα, που δεν έχω την πολυτέλεια να πάρω από τώρα κι άλλο πινέλο, θα το δουλέψω το επόμενο δίμηνο-τρίμηνο με την ελπίδα να το συνηθίσω. Στο τέλος-τέλος, όλα τα γουρουνοπινέλα μαλακά δεν γίνονται με την πολλή χρήση; :megagrin
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Λίγο καιρό μετά τη δημοσίευση της παραπάνω παρουσίασης, η γνώμη μου γι' αυτό το πινέλο άρχισε να αλλάζει. Το 'χα αναφέρει κιόλας στα ξυρίσματα της ημέρας ότι τη θεωρούσα λίγο αυστηρή -αν όχι άδικη- περίμενα, όμως, υπομονετικά να συμπληρωθεί ένα εξάμηνο χρήσης για να επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη. Έφτασε λοιπόν αυτή η ώρα.
20150615_092335.jpg
Το πινέλο είναι καλό και με καλύπτει. Το είχα κρίνει αυστηρά επειδή ήμουν τελείως άπειρος, είχα χρησιμοποιήσει μόνο το μικρό και ζόρικο 10015 και πίστευα ότι όλοι οι χοίροι "πρέπει" να συμπεριφέρονται σαν κι αυτό. Δεν ήξερα ότι ακόμα και τα 3 mm διαφοράς στο loft κάνουν διαφορά στο backbone, ενώ επίσης δεν είχα αίσθηση του τι θα πει backbone. Επειδή το 10015 είναι σκυλί, δεν σημαίνει ότι είναι floppy κάποιο άλλο πινέλο που δεν είναι εξίσου στιβαρό.

Είναι και πώς του συμπεριφέρεσαι εσύ. Για να το νιώθω πιο στιβαρό και να φτιάχνω με άνεση αφρό στο πρόσωπο, σταμάτησα να το μουλιάζω πριν τη χρήση. Απλώς το αφήνω για μερικά δευτερόλεπτα κάτω από την ανοιχτή βρύση. Άρχισε να αποδίδει καλύτερα έτσι και όσο περινούσε ο καιρός το προτιμούσα περισσότερο, μια και ο θύσανος ανοίγει ευκολότερα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε, φυσικά, και ότι "έστρωσε" πια (θα πήρε γύρω στα τριάντα ξυρίσματα). Και πλέον είναι άλλο πινέλο.

Από αισθητικής πλευράς, τέλος, η γνώμη μου δεν έχει αλλάξει. Εξακολουθεί να φαίνεται στα μάτια μου πολύ πιο όμορφο από τα διαφημισμένα Semogue με τις ξύλινες λαβές, ενώ και ο θύσανος δεν έχει "βενταλιάσει" ουσιαστικά. Όσο για τη στάμπα της Omega που ξεθώριασε... Ουδόλως με απασχολεί. Ίσα-ίσα, μ' αρέσει που το πινέλο δείχνει τη χρήση του με την πάροδο του χρόνου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

οποτε μαλλον εχουμε το ιδιο.οριστε και παλι .εμεπειρια δεν εχω απο πινελα μιας και ειναι το μοναδικο που εχω αλλα μπορω να πω απο τα αποτελεσματα που βλεπω οτι ειναι οπως τα λες τα πραγματα.Ασε που ειναι και σκυλι ηθελα να ξερα δεν χαλανε? 8)
12939546_10209235010862493_1218737712_n.jpg
Added in 2 minutes 20 seconds:
να τονισω οτι το ειχα παρει απο μαγαζι με βιολογικα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εχετε ακριβως το ιδιο πινελο - του Ηλια εχει τον "βαμμενο" θυσανο, ειναι πιο "αερατο", με λιγοτερο backbone και (μετα απο αρκετες χρησεις) ειναι πιο μαλακο. Επισης δεν το βρηκα στον τωρινο καταλογο της Omega - αρα εχει και συλλεκτικη αξια :-)
Εικόνα
Ηλίας-Πατρα
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2015, 18:17
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 47 times

backbone αν εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη ας μου εξηγησει τι εστι??
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σημαίνει να έχει ραχοκοκκαλιά. Δηλαδή να μην είναι σα σφουγγαρίστρα, αλλά στιβαρό για να μπορεί πχ να δουλέψει με σκληρό σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ενα πινελο με καλο backbone οταν το δουλευεις στο προσωπο σου νιωθεις το συνολο των τριχων να σου δίνουν μια "αντισταση" , ειναι συγκεντρωμενες και δεν ανοιγουν προς διαφορες κατυθύνσεις, υπάρχει μια στιβαρότητα.
Στο αδύναμο backbone το πινελο είναι floppy , αταξία στις τρίχες και δεν μπορεις να δουλεψεις καλα τον αφρό.
Άρης
Άβαταρ μέλους
FotisPl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 05 Δεκ 2012, 16:17
11
Has thanked: 112 times
Been thanked: 252 times
Ηλικία: 45

:text-offtopic:
Μπορείτε να προτείνετε πινέλα χοίρου της semogue ή της omega με καλό backbone για face lather...
:text-offtopic:
“Civilization begins with distillation,” William Faulkner
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Semogue 610. Εξαιρετικά αποτελεσματικό στο face lathering.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Eγώ θα πρότεινα αυτό που λέει το νήμα, για να μην ξεφεύγουμε κιόλας από το θέμα: Omega 10005. Με loft γύρω στα 53 (το δικό μου), max στο 55, μόλις στρώσει θα γίνει το ιδανικό πινέλο για facelathering. Και μη λαμβάνεις υπόψη το αρχικό ποστ, τότε δεν ήξερα και είχα το πινέλο άστρωτο.

Και μία συμβουλή προς τους νέους (όχι ότι εγώ είμαι παλιός, αλλά): Μην ξοδεύεστε στο ξεκίνημά σας αγοράζοντας πολλά πινέλα ούτε να απογοητεύεστε εύκολα με κάποιο που νομίζετε, ύστερα από λίγες χρήσεις, ότι δεν σας κάνει. Ειδικά αν πρόκειται για πινέλο χοίρου, κάντε λίγη υπομονή, δώστε του χρόνο να στρώσει (τουλάχιστον 50 ξυρίσματα) και είναι πολύ πιθανό να ανταμειφθείτε. Αν πάρετε 3-4 μαζεμένα από την αρχή και το στρώσιμο του καθενός θα αργήσει και δεν θα ευχαριστηθείτε τη διαδικασία.

Added in 16 minutes 2 seconds:
Υ.Γ. Να και μια φωτογραφία του πινέλου όπως είναι σήμερα, ύστερα από 16 μήνες χρήσης (τακτικότατης, ειδικά τους τελευταίους εννιά):
20160412.jpg
Αν και δεν είναι καλής ποιότητας η φωτογραφία, φαίνεται πώς έχουν ανοίξει οι τρίχες, με συνέπεια και πιο μαλακές να είναι οι άκρες (που εξ αρχής δεν ήταν σκληρές βέβαια) και να έχει γίνει πιο πυκνός ο θύσανος, με συνέπεια να μοιράζει καλύτερα τον αφρό. Εχει βενταλιάσει λίγο κιόλας, όχι τόσο όσο τα Semogue (που μάλλον είναι πιο πυκνότριχα), αλλά αισθητά σε σχέση με την αρχική του μορφή. Και βέβαια διατηρεί ικανοποιητική ραχοκοκαλιά -δεν πιτσιλάει τον τόπο, όπως τα πιο κοντά μοντέλα της Omega, αλλά είναι επαρκώς στιβαρό και κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει.

Όσο για το πόσο θα αντέξει, που ρωτάει και ο φίλος Ηλίας. Ολα χαλάνε και για τα πινέλα μας θα 'ρθει η ώρα. Ενα ράγισμα που 'χει το δικό μου στο πλαστικό δαχτυλίδι είναι το πρώτο σημάδι αν και μάλλον αργεί ακόμη η στιγμή (η λειτουργικότητά του δεν έχει επηρεαστεί καθόλου από το γεγονός). Τουλάχιστον όσο τα 'χουμε, ας τα ευχαριστηθούμε. Κι όταν χαλάσουν, τα αντικαθιστούμε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”