Μεθοδοι φορτωματος..

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Με αφορμη την "μελετη " της λεγομενης "ιταλικης" μεθοδου φορτωματος του πινελου και καποια βιντεο ενος τυπου που φορτωνει το CELLΑ με το Semogue 820 με τρεις (αν θυμαμαι καλα ) διαφορετικους τροπους , θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους εδω ποσοι μεθοδοι φορτωματος υπαρχουν και ποιοι ειναι οι πιο αποτελεσματικες; Σε περιπτωση που το θεμα ειναι ειναι εκτος κατηγοριας , ας το μεταφερει καποιος διαχειριστης στην καταλληλη
seek and destroy
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω με την οποια εμπειρια μπορει να εχω, δεν πιστευω οτι υπαρχει συγκεκριμενη μεθοδος φορτωματος.νομιζω οτι ο καθενας δοκιμαζει και οτι του καθησει πιο καλα στο χερι.προσωπικα εχω δοκιμασει αρκετες μεθοδους,καμμια δεν με βολεψε.εχω βρει τη δικη μου προσωπικη μεθοδο(στεγνο πινελο,ελαχιστο νερο)που με εχει βολεψει.στην τελικη αν κατι δεν μου πετυχει με την μια,ξαναπροσπαθω.
αυτα τα ολιγα και ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

:thnx θα υπαρχουν ομως καποια στανταρ που δουλευουν στους περισσοτερους. Για σαπουνι κυριως !
seek and destroy
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Νομίζω πως ο πιο ασφαλής και σίγουρος τρόπος είναι λίγο μούλιασμα για triple milled, όχι για τα άλλα και με σχεδόν στεγνό πινέλο φόρτωμα. Πολύ χτύπημα και πρόσθεση νερού πολύ λίγο κάθε φορά. Αν δεν κάνω λάθος, είναι και πιο εύκολο σε face lathering.
Δεν είναι αυτός ο τρόπος που χρησιμοποιώ προσωπικά, για διάφορους λόγους, αλλά αυτό νομίζω ως πιο σίγουρο για την δημιουργία καλού αφρού απ'αυτά που έχω διαβάσει.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως λεει και ο newinhere θελει λιγο προσοχη στο νερο.απο εκει και μετα πιστευω οτι παιζουν αρκετοι παραγοντες ρολο στο σωστο φορτωμα(ποσοτητα,σκληροτητα νερου,συσταση σαπουνιου κ.α.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”