Καινούργιο πινέλο και προετιμασία

Απάντηση
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλησπέρα και από εμένα,
σήμερα έφθασε το πινέλο μου Semogue με τρίχες χοίρου - 1305 και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν η προετοιμασία που περιγράφεται σε αντίστοιχο post έχει σαν στόχο τον καθαρισμό του πινέλου ή το να φύγει η μυρωδιά του..Σημειώστε πως χωρίς ακόμα να το έχω χρησιμοποιήσει δεν διακρίνω ακόμα κάποια μυρωδιά..

Τάσος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Η διαδικασία που αναφέρεται έχει σκοπό και τον καθαρσιμό του πινέλου αλλά και την γρηγορότερη απομάκρυνση της άσχημης μυρωδιάς του. Το πινέλο οταν είναι στεγνό δεν μυρίζει , οταν βραχεί ο θύσανος τότε βγαίνει η άσχημη μυρωδιά. Βέβαια σε οσα πινέλα semogue εχω πάρει απο το πρώτο μούλιασμα τους δεν υπήρχε σε κανένα άσχημη μυρωδιά , σε αντίθεση με τα περισσότερα Omega που μυρίζουν άσχημα στην πρώτη επαφή με το νερό και θέλουν τον χρόνο τους για να ξεμυρίσουν.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οπως ανεφερε και ο Αρης το πινελο οταν ειναι στεγνο δεν μυριζει.για να φυγει τελειως η μυρωδια ισως χρειαστει καποιο διαστημα που αναλογως το πινελο σε αλλα ειναι μικρο και σε αλλα μεγαλο.συνηθως μετα απο καμμια 10αρια χρησεις η μυρωδια εξαφανιζεται.εγω παντως που εχω μονο omega μετα απο 3-4 χρησεις δεν μυριζα τιποτα.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Άρα (αν κατάλαβα καλά) εγώ που θα το χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά δεν θα χρειαστεί να μπω σε αυτήν την διαδικασία;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

νομιζω οτι χρειαζεται ενα ''μπανιο''πριν το χρησιμοποιησεις.παντως και ετσινα ξυριστεις δεν νομιζω οτι βλαπτει αφου ειναι αποστειρωμενο.απλα ισως να μυριζει.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Έγινε..Έκανα την διαδικασία που είδα στο post αφού χρειάζεται ένα μπάνιο. Πάντως ούτε μύριζε ούτε μυρίζει ιδιαίτερα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”