Αναζητηση Semogue κλπ κλπ ...

Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Θελωντας να παρω ενα 2ο πινελο (το πρωτο μια αξιοπρεπη γουρουνα VP ) εχω καταληξει σε καποια χοιρου της Semοguε αλλα και ενα ,δυο ασβου που ειδα . Τα πινελα ειναι τα εξης :
830,1305,2000,1250,610 και SΟC .Ο ασβος ειναι το 2020 best badger. Τα χαρακτηριστικα που θελω να εχει το πινελο ειναι , να εχει μαλακες τριχες μετα το break in ,να προοριζεται για bowl lathering για σαπουνια αλλα και για κρεμες (χρησιμοποιω ενα 70% σαπουνια και 30% κρεμες ) . Τελικα ποια απο τα πινελα που ανεφερα μπορουν να ανταποκριθουν σε αυτα που θελω ; Προσπαθω καπως να τα καταταξω για να κανω πιο ευκολη επιλογη. Αλλα αν μπορει καποιος να προτινει κατι αλλο σε ασβο ή καποιο αλλο χοιρου ευχαριστως!
seek and destroy
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εαν δεν υπάρχει το οικονομικό πας κατευθείαν στο SOC πολύ καλό!
To 2000 είναι πιο ιδιαίτερο με κοντή βάση και μεγάλη τρίχα (63)
Το 830 είναι καλό αλλά μαλακώνει πάρα πολύ με τη χρήση (εχουν γίνει σχετικές αναφορές)
Το 1250 & το 1305(όμορφο αλλα ευαίσθητο λόγω βαφής) έχουν ίδιες διαστάσεις αλλά διαφορετική τρίχα.
Αυτά σαν γενικά χαρακτηριστικά. Αν είσαι Αθήνα πηγαίνεις Πειραιά τα βλέπεις απο κοντά και αποφασίζεις.
Δεν είμαι βέβαιος οτι υπάρχουν όλα αλλά σίγουρα έχει κάποια απο αυτά που θέλεις.
Ελπίζω να βοήθησα.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το 2000 είναι και μυστήριο στο στρώσιμο, μην το προτιμήσεις. Επίσης, μη δώσεις χρήματα για ασβούς pure κλπ, δεν αξίζουν.
Προτείνω κι εγώ ανεπιφύλακτα το SOC: καλοφτιαγμένο πινέλο, μαλακό, εύκολο στο στρώσιμο, μεγάλο. Θα το απολαύσεις σίγουρα!
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

SOC: ακριβό αλλά τελειώνεις με γουρονοπίνελα (που λέει ο λόγος... ποτέ δεν τελειώνεις)

1305: φτηνό, καταπληκτικός θύσανος εφάμιλλος του SOC, πρωταθλητής.

Omega 48: classic


Προσθέτω κι εγώ: Σε λίγες μέρες ο Γιώργος wellshaved.gr παραλαμβάνει πολλά πινέλα από Semogue.
Πήγαινε επιτόπου στον Πειραιά, να δεις και να διαλέξεις.

Ο,τι και να επιλέξεις, θα μείνεις ευχαριστημένος.
Για ασβούς, περίμενε λίγο ακόμη, να βελτιώσεις την τεχνική σου.
Μη βιάζεσαι να ξοδέψεις χρήματα... Εχεις δρόμο, απόλαυσέ τον.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Στα πιο προσιτά Semogue εγώ θα κοίταζα το 1800 και το 1250, με το πρώτο να έχει λίγο περισσότερο backbone. Το 1800 είναι η πρώτη επιλογή μου στα Semogue.
Όλα έχουν πολύ καλή λαβή ως μέγεθος (ξύλινη, πάντως) και πολύ καλή τρίχα. Εάν θες να πας στα διπλά περίπου χρήματα, μπορείς να δεις το SOC.
Γιώργος
nikos.a

Μπορεί να μην το έχεις στη λίστα σου, αλλά εγώ θα σου πρότεινα το 1470, σαν εισαγωγικό στα Semogue. Μην το βλέπεις φτηνό, είναι πάρα πολύ καλό. H διαφορά ακόμα και στο οικονομικότερο πινέλο της εταιρίας σε σχέση με αυτά του Hondos είναι πραγματικά χαώδης. Αργότερα πας και σε κάτι άλλο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

NikosX έγραψε:
Προσθέτω κι εγώ: Σε λίγες μέρες ο Γιώργος wellshaved.gr παραλαμβάνει πολλά πινέλα από Semogue.
Πήγαινε επιτόπου στον Πειραιά, να δεις και να διαλέξεις.

Ο,τι και να επιλέξεις, θα μείνεις ευχαριστημένος.
Για ασβούς, περίμενε λίγο ακόμη, να βελτιώσεις την τεχνική σου.
Μη βιάζεσαι να ξοδέψεις χρήματα... Εχεις δρόμο, απόλαυσέ τον.


συμφωνω απολυτως με τον Νικο.μην βιαζεσαι, και να τα δεις απο κοντα.στις φωτο δεν καταλαβαινεις πολλα πραγματα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχεις ιδιαίτερη προτίμηση για μεγάλα, μέτρια ή μικρά πινέλα;
Μεγάλα: Semogue 2000 ή Omega 48/98
Μέτρια: SOC Boar
Μικρό: Semogue 1250 ή Semogue 1305
Πάντα μιλώντας για bowl lathering. Γενικά το πασπαρτού είναι το SOC.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Να προσθέσω ότι η παραπάνω πρόταση για 1250 ή 1800 βασίζεται (και) στο γεγονός ότι ο φίλος έκανε λόγο για μεγαλύτερη χρήση σε bowl lathering. Από τα δύο το πιο όμορφο είναι το 1250 γιατί έχει άβαφες τρίχες -χωρίς τη σκούρα λωρίδα στη μέση. YMMV βεβαίως.
Καλύτερα όπως είπαν τα παιδιά παραπάνω να τα δεις από κοντά αν μπορείς.
Εάν θες να πάρεις μόνο ένα πινέλο χοίρου γενικώς, μπορείς να κοιτάξεις το SOC. Αλλά δεν εχουν καταφέρει πολλοί εδώ να μείνουν μόνο με ένα πινέλο :megagrin Ότι και να πάρεις πιστεύω θα σου αρέσει.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Μαλλον θα περιοριστει μονο σε παρουσιασεις και φωτογραφιες μεσω ιντερνετ, καθως μενει στη Φλωρινα.

Σταυρο, δυο παλια θεματα που ειχα διαβασει πριν λιγες μερες εδω μεσα για τα Semogue ειναι και .
Ριξε μια ματια, νομιζω οτι ειναι πολυ βοηθητικα.
Αντωνης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”