Πινέλα ασβού Vs Πινέλα χοίρου

Ανάμεσα στα πινέλα ασβού και χοίρου, ποια πινέλα προτιμάτε;

Ασβού
25
57%
Χοίρου
19
43%

Σύνολο ψήφων: 44

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4468 times
Been thanked: 5280 times

Re: Πινέλα ασβού Vs Πινέλα χοίρου

Δημοσίευσηαπό aris22 » πριν από 2 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Θα το πω στον Mark και θα σου το ζητήσει πίσω..... :bigsmilie :megagrin Μια φορά πάντως θα δοκιμάσω το Polo 8 στο Dr Harris απο περιέργεια για να δω την συμπεριφορά του.
Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Εξοπλισμός: parker
personna
omega
proraso
pino
Has thanked: 11699 times
Been thanked: 8304 times

Δημοσίευσηαπό macho » πριν από 2 χρόνια

παιδια σεβαστες ολες οι αποψεις και ναι οι ασβοι ειναι πιο μαλακοι και οι περισσοτεροι(kent,simpsons,muhle k.α)εχουν κορυφαια ποιοτητα αλλα απο ενα πινελο που κοστιζει 60-80-100euro εγω περιμενω να φτυνει κεραυνους και να κλανει αστραπες και οχι να ιδρωνω και εγω και αυτο.συγνωμη αλλα τα γουρουνια των 5-10euro που εχω αποδιδουν τα μεγιστα ενω οι ασβοι μου κυριολεκτικα τα παιζουν.εγω το πινελο θελω να κενταει και οχι να ζωγραφιζει. >:)
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Εξοπλισμός: Sanguine Coolcut2t Tribal.
Has thanked: 63 times
Been thanked: 178 times

Δημοσίευσηαπό newinhere » πριν από 2 χρόνια

Γουρουνοπίνελο των 2 ευρώ (αφού έσπασε) το νοιώθω σαν ασβό με πολύ backbone... Αν μπορώ να μιλήσω για backbone βέβαια μια και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει τέτοιο ασβό...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
personna
omega
proraso
pino

τα γουρουνια οταν στρωσουν-τα περισσοτερα-γινονται πολυ μαλακα.θελουν ομως αρκετη δουλεια.
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
personna
omega
proraso
pino

υστερα απο πολυετη χρηση και ασβων και χοιρων εχω να καταθεσω το εξης:
οι χοιροι γενικως ειναι πιο ευκολοι στο δουλεμα και ειδικα με σκληρα σαπουνια.εχουν την ταση να απορροφουν αρκετο νερο ,κατι το οποιο νομιζω οτι ειναι καλο γιατι βοηθαει πολυ στη δημιουργια αφρου.βελτιωνονται σημαντικα και μαλακωνουν με την παροδο του χρονου χωρις να χανουν τις ιδιοτητες τους.και τελος ειναι πολυ πιο φτηνοι απο 1 ασβο με οτι αυτο συνεπαγεται.
απο την αλλη οι ασβοι ειναι πολυ πιο μαλακοι στο προσωπο και λειτουργουν καλυτερα με τις κρεμες.απορροφουν λιγοτερο νερο αλλα δημιουργουν αφρο πιο ευκολα απο οτι ενας χοιρος.βελτιωνονται λιγοτερο απο οτι ενας χοιρος και κοστιζουν πιο πολυ.ειναι ομως πιο ραφιναρισμενοι και η ποιοτητα τους καλυτερη.
απο αυτα λεγοντας προσωπικα προτιμω τους χοιρους χωρις ομως να μην αναγνωριζω και τις ιδιοτητες των ασβων.πιστευω οτι καθε πινελο λειτουργει αναλογα με το υλικο που εχει να δουλεψει και αναλογα με τις με τις ιδιαιτεροτητες του καθενος ατομου.
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
Antonis
Συντονιστής
Συντονιστής
Εξοπλισμός: On the aggressive side...
Has thanked: 3753 times
Been thanked: 4282 times

Δημοσίευσηαπό Antonis » πριν από 2 χρόνια

Επειδή νομίζω ότι το θέμα έχει ενδιαφέρον, έβαλα και δημοσκόπηση στην οποία μπορείτε να αλλάξετε και την επιλογή σας αργότερα.

:thnx

Άβαταρ μέλους
macho
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
personna
omega
proraso
pino

ετσι ετσι. μου αρεσει να αναβουν λιγο τα αιματα. παμε καλα μου γουρουνακια. :megagrin
ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟ!

Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Εξοπλισμός: Ενα μαχαίρι, δύο πιστόλια (45άρι και 22άρι), ένα καλάζνικοφ, τρείς αυτοσχέδιες βόμβες, 2 χειροβομβίδες κρότου λάμψης, τέσσερις φωτοβολίδες, ένα γκλοπ και ηλεκτρονικός εξοπλισμός
Has thanked: 843 times
Been thanked: 1066 times

Δημοσίευσηαπό Wazzaa » πριν από 2 χρόνια

Εμπρός καλή μου ασβοί!!!!
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Δυστυχώς δεν έχω ασβό άρα δεν μπορώ να πάρω μέρος. Πάντος σε θέμα value for money θα ψήφιζα χοίρο μιας που όπως και να το κανουμε, οι ασβοί έχουνε στην καλύτερη την τριπλάσια τιμή από τους χοίρους....
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Εξοπλισμός: Lord L6/Edwin Jagger DE89L
Omega 10005/Omega 10015/Liojuny Finest Hawaii 24mm

Software Ανοιξης 2017

Σαπούνια/κρέμες: Tabac Original (σαπούνι στο μπολ), Καρό Classic.

After shave: Proraso White, Korres Marigold & Ginseng, Herbana Ginger Apple, Proraso Sandalo, Speick.
Has thanked: 2314 times
Been thanked: 2368 times

Δημοσίευσηαπό Roadrunner » πριν από 1 χρόνο

Eν αναμονή του γιούρογκρουπ, ας γράψω τη γνώμη μου εδώ. Να ελαφρύνουμε λίγο και το κλίμα. :megagrin

Εχοντας αρχίσει στο Π.Ξ. με χοίρους και έχοντας χρησιμοποιήσει και ασβό τον τελευταίο ενάμιση μήνα, στην πραγματικότητα το δίλημμα δεν με αγγίζει. Θέλω και τα δύο είδη πινέλων να υπάρχουν στο οπλοστάσιό μου. Το καθένα είναι διαφορετικό και έχει τη χρηστικότητά του. Για παράδειγμα:

Το πινέλο ασβού είναι πιο απολαυστικό, χαϊδεύει το πρόσωπο και σε γεμίζει αφρό χωρίς κόπο. Δουλεύει καλύτερα με κρέμες, αλλά τα πάει μια και χαρά και με μαλακά σαπούνια. Ακόμα και ένα φτηνό κινέζικο πινέλο του είδους, σου δίνει αίσθηση πολυτέλειας -που ορισμένες φορές χρειάζεσαι.

Το πινέλο χοίρου, πάλι, είναι πιο πρακτικό και πιο πολυσύνθετο. Τα καταφέρνει καλύτερα με τα σαπούνια σε σύγκριση με τον ασβό, ενώ δεν υστερεί ούτε στις κρέμες. Στα συν και το ότι είναι πολύ πιο φτηνό.

Με βάση όλα αυτά, αλλά και το γεγονός ότι προτιμώ το facelathering, η ψήφος μου πάει -αυτήν την εποχή- στον χοίρο. Από την άλλη, όμως, μ' αρέσει και ο ασβός, ο οποίος με προκαλεί περισσότερο για ψάξιμο (όταν και αν υπάρχουν λεφτά): να δοκιμάσω τρίχα silvertip, 2 band κ.λπ.

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4468 times
Been thanked: 5280 times

Δημοσίευσηαπό aris22 » πριν από 1 χρόνο

Roadrunner έγραψε:Θέλω και τα δύο είδη πινέλων να υπάρχουν στο οπλοστάσιό μου

Εδώ εχω καταλήξει και εγω αρκετό καιρό τώρα. Είναι απαραίτητες και οι δυο κατηγορίες , οπότε δεν μπορώ να δώσω την ψήφο μου σε μια απο τα τις δυο.....
Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 533 times
Been thanked: 2138 times

Δημοσίευσηαπό Νώντας » πριν από 1 χρόνο

Υπάρχει και μιά ενδιάμεση κατηγορία που εμένα τουλάχιστο είναι τα αγαπημένα μου.
Τα ανάμεικτα. H Καραβέλα της Semogue, τα "SOCSE" και "Mistura".
Αλλά και το Vulfix 404 και ο "Μικτός Νάνος" της Omega.
Για τα καθαρόαιμα, συμφωνώ κι εγώ. Χρειάζονται και οι δύο κατηγορίες!!

Επιστροφή σε “Το πινέλο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης